מנקיינד קיבלה 10 מיליון דולר מענקית הפארמה סנופי

מנייתה של מנקיינד עלתה ב-9.9% לאחר שדיווחה על הסכום שהעבירה סנופי בעבור מלאי אינסולין

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בכירי הבורסה (במרכז: המנכ"ל יוסי ביינארט) ונציגי מנקיינד, שרישומה למסחר הצית ויכוח על הרכב המדדים
בכירי מנקיינד פותחים את המסחר בבורסה בתל אביב ב-2015 צילום: קובי קנטור
יורם גביזון
יורם גביזון

מנייתה של חברת מנקיינד עלתה ב-9.9% לשווי חברה של 1.14 מיליארד שקל במחזור גדול פי שישה מהמחזור היומי הממוצע במניה, לאחר שדיווחה כי חברת סנופי רכשה ממנה אינסולין בסכום של 10.2 מיליון דולר.

ההסכם נעשה בעקבות החלטתה של חברת סנופי בינואר 2016 לממש את האופציה שלה להפסיק את שיתוף הפעולה המסחרי בין שתי החברות, לפי הסכם מסחור מאוגוסט 2014. לפי הסכם זה, קיבלה סנופי ממנקיינד רישיון בלעדי למסחר את אפרזה (Affreza) - משאף אינסולין שפיתחה מנקיינד - בתמורה לחלוקת הרווחים וההפסדים בין סנופי (65%) לבין מנקיינד (35%). כחלק מהסכם זה נתנה סנופי למנקיינד הלוואה של 175 מיליון דולר כדי לממן את חלקה בהפסדי השיווק של אפרזה.

מכירות דלות של 5 מיליון דולר של המשאף אפרזה במחצית השנייה של 2015 גרמו לסנופי לממש את האופציה, והותירו את מנקיינד עם הלוואה של 71.2 מיליון דולר מסנופי, שהיא חלקה של החברה בהפסד המצטבר משיווק אפרזה, ועם מלאי אינסולין שיועד לשיווק בידי סנופי. לפי ההסכם מ-2014, במקרה של סיום הסכם המסחור בידי סנופי ניתנה למנקיינד אופציה לחייב את סנופי לרכוש ממנה מלאי בסכום של עד 50 מיליון דולר.

מנקיינד מסרה לסנופי באפריל 2016 הודעה שהיא מממשת את אופציית המכר הנוגעת למלאי, ודרשה ממנה לרכוש ממנה מלאי ב–9.2 מיליון דולר. מנקיינד וסנופי הסכימו שיתרת הסכום - 40.8 מיליון דולר - תיפרע בידי סנופי בארבעה תשלומים שווים ברבעון הרביעי של כל אחת מהשנים 2016–2019.

רכישת המלאי בידי סנופי מסייעת למנקיינד לעמוד בהתחייבותה כלפי חברת אמפסטר (Amphastar) שמייצרת עבורה את האינסולין. מנקיינד חייבת לרכוש מאמפסטר מלאי בסכום כולל של 120 מיליון יורו, לפי הסכם שנחתם ביולי 2014, ויתרת התחייבותה של מנקיינד נכון לסוף הרבעון השלישי של 2016 מסתכמת ב-92.4 מיליון יורו. מנקיינד ביצעה הפרשה של 71.6 מיליון דולר נכון לסוף ספטמבר 2016 בגין ההפסד המצטבר שלה ממימוש התחייבותה לאמפסטר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"