הבנקים לוחצים על ח"כים לא להקל על אתרים שמשווים בין שירותים בנקאיים

החוק להגברת התחרות במערכת הבנקאות קובע כי לקוחות הבנקים יוכלו לחתום דיגיטלית על הרשאה לגופים מתמחים לצפות בחשבונם ולהציע להם דרכים להוזיל את השירותים הבנקאיים שהם צורכים

חדוה בר
חדווה ברצילום: אמיל סלמן

ועדת הרפורמות בראשות ח"כ אלי כהן (כולנו) צפויה להצביע מחר לגבי אישור החוק להגברת התחרותיות וצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל, המבוסס על המלצות ועדת שטרום (חוק ועדת שטרום). עם זאת, כמה סוגיות נותרו במחלוקת ממש עד הרגע האחרון.

אחת המחלוקות מתייחסת לכך שהבנקים מפעילים לחצים כבדים על ועדת הרפורמות להתנגד להצעה בחוק, שנועדה להרשות ללקוחות לחתום על הרשאה דיגיטלית — שתאפשר לגופים המתמחים בהשוואת עלויות שירותים בנקאיים (כמו אתר וובי) לצפות בחשבון, ולהציע ללקוח דרכים להוזלת השירותים הבנקאיים.

ממשק אוטומטי דומה כבר נהוג בתחום הפנסיה. כל לקוח יכול לאפשר לגוף חיצוני שבחר לבדוק עבורו את מצבו הפנסיוני באמצעות מערכת מאובטחת, ולאחר וידוא של זהות הלקוח — הגוף החיצוני מבצע בדיקה של כל החסכונות הפנסיוניים של הלקוח, ומציג בפניו את האפשרויות המעשיות לצמצום דמי הניהול שהוא משלם.

הבנקים התריעו שההצעה תיצור מאגר מידע בלתי־מפוקח שיהיה בשליטתם של אותם גופים. בכנסת דוחים את הטענה, ואומרים כי הנמקה זו מגוחכת — שכן גם כיום כל לקוח יכול לאפשר לאדם או גוף אחד לצפות בפרטי חשבון הבנק שלו באמצעות העברת שם המשתמש והסיסמה, ולמעשה אלפי לקוחות של הבנקים עושים זאת כבר כיום. נראה כי הבנקים דואגים מכך שייפוי כוח דיגיטלי יהפוך את האפשרות הזאת לקלה יותר עבור כלל לקוחותיהם.

הבנקים הצליחו לשכנע את המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, ד"ר חדוה בר, והיא הציעה לתת לבנק ישראל ולמשרד המשפטים פרק זמן נוסף של שנתיים לצורך קביעת כללים בנושא זה. בעקבות כך, הוגשו ארבע הסתייגויות של ח"כים לחוק ועדת שטרום, שייכפה על הבנקים לאפשר ללקוחות לתת את ייפוי הכוח הדיגיטלי.

המפקחת ביקשה שסעיף ההרשאה הדיגיטלית לא ייכלל בחוק שטרום. היא תומכת ברמת העיקרון במתן האפשרות לחברות המתמחות בכך לשקף בפני לקוחות הבנקים את מצבם ואת הדרכים שעומדות בפניהם להפחתת עלויות השירותים הבנקאיים — אך היא מבקשת להסדיר זאת מחוץ לחוק ולדיוני הכנסת, באמצעות נוהל בנקאי שתנפיק בתוך שנתיים.

מנגד, משרד האוצר; יו"ר ועדת הרפורמות, אלי כהן (כולנו), ויו"ר הוועדה להגברת התחרותיות בבנקים, דרור שטרום — תומכים כולם בהכללת הסעיף בחוק ויישומו באופן מיידי. זאת, מכיוון שהסעיף יאפשר להאיץ את התחרות ולהפחית את מחירי השירותים הבנקאיים כבר בטווח המיידי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן