אלון רבוע כחול מגדילה את היקף הגיוס לאחר ביקושים של 1.4 מיליארד שקל

החברה קיבלה התחייבויות לגיוס של 730 מיליון שקל בשלב המוסדי, ותגדיל את היקף הגיוס ל-850 מיליון שקל ■ הגיוס נועד כדי למחזר חובות קיימים לבעלי האג"ח ולבנקים

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

חברת אלון רבוע כחול, שבבעלות מוטי בן משה, הגדילה את היקף הגיוס לעד 850 מיליון שקל, לאחר שקיבלה ביקושים בהיקף של כ-1.4 מיליארד שקל להנפקת סדרת אג"ח חדשה. עד כה התחייבו משקיעים מסווגים לרכישת אג"ח בהיקף של כ-730 מיליון שקל, אך חברת הדירוג מדרוג אישרה לחברה להגדיל את היקף הגיוס תוך שמירת הדירוג על Baa1 עם אופק יציב.

גיוס החוב נועד למחזור החוב הפיננסי של החברה לבעלי האג"ח (280 מיליון שקל) ולבנקים (400 מיליון שקל) הנושא ריבית צמודה של 6%. לפי הסדר הנושים בחברה שאושר ביולי, רשאים הבנקים ובעלי האג"ח לדרוש את הפירעון המוקדם של חובה של אלון רבוע כחול כלפיהם בתוך שנה — כלומר, בספטמבר 2017 — ולאלון רבוע כחול יש זכות לפירעון מוקדם.

האג"ח הינה בעלת מח"מ של כ-5 שנים, ומרבית הסכום – 70% - ייפדה ב-2023. יתרת הסכום תיפדה בתשלומים שנתיים לא שווים מ-2018. האג"ח מגובות בשעבוד ראשון על מניות רבעון נדל"ן ודור אלון. הריבית השקלית שנקבעה במכרז היא 4.6%, הנמוכה מריבית המקסימום במכרז שעמדה על 5.5%. זאת גם תהיה ריבית המקסימום בשלב הציבורי שצפוי להתקיים בימים הקרובים.

ההתחייבות של המשקיעים בהנפקה כוללת גם הזמנות של החתמים בהיקף של 125 מיליון שקל, כך לפי מקורות המעורים בנושא. זאת, למרות שלא היו חסרים ביקושים מצד המוסדיים כדי לסגור את ההנפקה. החתמים נכנסו בריבית נמוכה מריבית המקסימום, ולמעשה דחקו החוצה משקיעים שרצו להשתתף בהנפקה.

לפי טענות של גורמים בשוק, הדבר גורם לכך שגופי חיתום נהנים מעמלות נמוכות יותר, וכן שההשקעה של חלקם היא לטווח קצר, דבר שיוצר לחץ על האג"ח כשהן מתחילות להיסחר.

ההשתתפות של החתמים הובילה לכך שבאלטשולר שחם בחרו לא להשתתף בהנפקה. בבית ההשקעות הדגישו כי לא מדובר בהחלטה על רקע אישי, הקשורה לבן משה או לחברה עצמה, אלא כי "לא ישתתפו בהנפקות שבהן התנאים לא שוויוניים ויש לגופים אחרים יתרונות עודפים".

מוטי בן משה קיבל את הבעלות בחברה לפני כשלושה חודשים לאחר שרכש אותה מקבוצת אלון תמורת 113 מיליון שקל והתחייבות להזרים 600 מיליון שקל לחברה במסגרת הסדר נושים. בן משה מחק את בעלי מניות המיעוט שהחזיקו ב-27% ממניותיה. בסך הכל השקיע מוטי בן משה עד כה כ-420 מיליון שקל.

אלון רבוע כחול היא בעלת השליטה בחברת רבוע כחול נדל"ן (54%), בחברת האנרגיה דור אלון (63%) ובחברת כלי הבית והטקסטיל נעמן (78%). דו"ח הסולו של החברה, שפורסם בסוף נובמבר, מגלה שהחוב הפיננסי נטו שלה הוא 769 מיליון שקל, בעוד שווי אחזקותיה בדור אלון, רבוע כחול נדל"ן ונעמן מסתכם ב–1.5 מיליארד שקל - כך שהשווי הנכסי הנקי של אלון רבוע כחול הוא 769 מיליון שקל - 349 מיליון שקל יותר משווי השקעתו של בן משה בחברה.

בן משה, המכהן גם כיו"ר אלון רבוע כחול מסר כי "הנפקה זו מהווה אבן דרך משמעותית עבור החברה ואני מאמין כי היא תסייע לנו רבות במימוש התכניות העסקיות שלנו לקבוצה כולה. לאחרונה פרסמנו את תוצאות הרבעון הראשון לאחר השלמת רכישת השליטה בחברה וסיום הליך אישור הסדר החוב וניתן היה לראות את השיפור ביחסים הפיננסים בחברה ומעבר להון עצמי חיובי".

את הגיוס ליוו עורכי הדין שיראל גוטמן-עמירה, איריס ציבולסקי-חביליו ומתי גולדברג ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

מוטי בן משה, בעל השליטה באלון רבוע כחולצילום: אייל טואג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט