בחברות הביטוח מקווים שהמדינה תישא בנזק במקומן

נזקי השריפות מוערכים במאות מיליוני שקלים ■ בחברות הביטוח מתבססים על דברי שרים כי רבות מהשריפות מקורן בהצתות של גורמים עוינים - ובמקרה זה המדינה תישא בנזק באמצעות מס רכוש

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שריפה בחיפה
השריפה בחיפה. רשות המסים תשלח שמאים לאמוד את הנזקצילום: עופר וקנין
אסא ששון
אסא ששון

על פי הערכת חברות הביטוח, נזקי השריפות של הימים האחרונים - לרבות מאות הדירות שנשרפו כליל או נפגעו - יסתכמו במאות מיליוני שקלים. בחברות מקווים כי המדינה תישא בחלק ניכר מעלות הנזק.

תקווה זו התעוררה בחברות הביטוח בעקבות דבריהם של שרים, שלפיהם חלק ניכר מהשריפות שאירעו בישראל בימים האחרונים מקורן בהצתות של גורמים עוינים. אם יוכרז כי זהו אכן המקרה, המדינה תישא בנזקים באמצעות מנגנון מס רכוש.

כך, תושבים ועסקים שרכשו פוליסות יוכלו לתבוע את חברות הביטוח שלהם, וחברות הביטוח יגישו תביעות שיבוב - כלומר, יתבעו את המדינה כדי שזו תחזיר להן את הסכומים ששילמו למבוטחים.

בחברות הביטוח שאבו עידוד גם מההודעה שפירסם משרד האוצר ביום שישי בבוקר, שלפיה ״לאור הנתונים שהגיעו ממשטרת ישראל כי חלק ניכר מרכזי מההצתות מקורן באירועי פח"ע, החליטו משרד האוצר ורשות המסים להפעיל את מערך מס רכוש".

בערב שבת הופיע בטלוויזיה מנהל רשות המסים, משה אשר, שהודיע כי משעות הבוקר ביום ראשון תשלח רשות המסים שמאים כדי לאמוד את הנזק, וכי מי שישלם את הנזק יהיה המדינה - באמצעות קרן הפיצויים של מס רכוש, שאמורה לפצות אזרחים בגין נזקים שנגרמו כתוצאה מפעולות טרור או מלחמה. לדבריו של אשר אין עדיין תוקף רשמי - מה גם שגופים חקירתיים רשמיים עדיין לא הוכיחו שנעשו הצתות.

כך או כך, חברות הביטוח פעלו כבר ביום חמישי כדי לצמצם את נזקיהן - והורו לסוכני הביטוח שלא למכור ביטוחי דירה חדשים באזורים מיוערים. "המערכת פשוט חוסמת את מי שמנסה לעשות ביטוח", אמר ביום חמישי ליאור רוזנפלד, יו"ר סניף חיפה והצפון בלשכת סוכני הביטוח.

לפי הערכות, 60%-65% מהדירות בישראל מבוטחות בביטוח מבנה, וכמחצית מהן מבוטחות גם בביטוח תכולה. ביטוח מבנה כולל את מעטפת הבית וגם חפצים המחוברים דרך קבע למבנה, כגון ארונות קיר ושטיחים מקיר לקיר - אבל אינו כולל גינות ואינו כולל מיטלטלין שונים שבתוך הבית.

המשקיעים בשוק ההון לא נותרו אדישים לנזקי השריפות. ביום רביעי וחמישי המניות של חברות הביטוח ירדו בשיעור של עד 5%, ומניית ביטוח ישיר ירדה בכ-8%. בשוק העריכו כי ירידות השערים קשורות לשריפות - אך גם לדו"חות הכספיים שפירסמו החברות בימים האחרונים, וכן להתפתחויות האחרונות בתחום ביטוח הסיעוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"