על רקע התחזיות להרעה בשוק הגנרי: מניית טבע נפלה ב-4%

בתוך כך, פרשת החקירה הפלילית נגד חברות גנריות - ובהן טבע - בחשד לתיאום מחירים, מגיעה בראשונה לבית משפט בישראל

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

מניית טבע נפלה ב–4% במהלך המסחר בבורסה של ניו יורק על רקע תחזיות להרעה נוספת בשוק התרופות הגנריות בארה"ב ב–2017.

השוק הגיב להחמצת תחזית הרווח לרבעון השלישי של 2016 של חברת Valeant ולהורדת תחזית נוספת ל–2016 — השלישית במספר — בשנה החולפת. נראה שג'ו פאפא, המנכ"ל שעבר מפריגו לווליאנט, לא עוצר את המפולת בעסקי החברה רדופת השערוריות, הנסחרת בשווי שוק של 5 מיליארד דולר לאחר שירדה ב–20% אתמול והשלימה ירידה של 94% מיולי 2015.

אנשים בחלוקי טבע בבורסה לניירות ערך בניו יורק, 2012צילום: בלומברג

חברת Endo, חברה גנרית המתמחה בתחום הכאב, פירסמה תוצאות כספיות טובות מהצפוי ברבעון השלישי. ואולם, החברה דיווחה על ירידה של 20% במכירות של מוצריה הגנריים הוותיקים בהשוואה לרבעון הקודם כתוצאה מתחרות גוברת, על הפסקת ייצור של מוצרים לא רווחיים ועל הקטנת מלאים אצל לקוחותיה. אנדו העריכה שגורמים שליליים אלה ימשיכו להשפיע עליה גם ב–2017.

מנייתה של חברת CVS, רשת הפארם השנייה בגודלה בארה"ב ואחד מהלקוחות הגדולים של טבע, נפלה ב–12% לאחר שהחברה חתכה את תחזית ההכנסות והרווח ל–2016. זאת, בעקבות תחזית לירידה בקצב הצמיחה במספר המרשמים ואובדן צפוי של 40 מיליון מרשמים ליריבות, שמציעות מחירים נמוכים יותר למבוטחי חברות ביטוח רפואי.

בתוך כך, פרשת החקירה הפלילית נגד חברות גנריות — ובהן טבע — בחשד לתיאום מחירים, מגיעה בראשונה לבית משפט בישראל. אורית גת ומנחם קורנפלד, בעלי מניות בטבע, הגישו בקשה לאישור הגשת תביעה ייצוגית נגד החברה, נגד חברי הדירקטוריון וכן נגד אייל דשא המנהל הפיננסי של החברה, סיגורדור אולפסון מנכ"ל טבע גנריקה, וקרלו דה נוטריסטפני סמנכ"ל התפעול ושרשרת האספקה של טבע.

עילת התביעה, שהוגשה באמצעות משרד עורכי הדין קלעי, רוזן ושות', היא שטבע הסתירה במשך שנתיים מהמשקיעים חשדות חמורים. לטענתם, פרט לדיווח אנמי ולקוני שפורסם על ידי טבע באיחור רב, ולפיו התבקשה ב–2015 למסור מסמכים ומידע הנוגעים לשיווק ולתמחור מוצריה בארה"ב — החברה לא טרחה לדווח למשקיעיה כי היא נמצאת בלב חקירה פלילית, שעלולה להסתיים בהגשת כתבי אישום נגדה ונגד בכיריה ושעלולה להוביל להטלת קנסות כבדים עליה.

התובעים מציינים שלאחר חשיפת דבר קיום החקירה בסוכנות הידיעות בלומברג ב–3 בנובמבר 2016 נפלה מניית טבע ב–9.5%, וקובעים שיש קשר סיבתי ברור בין הגילוי הזה לבין הקריסה במניה. לטענתם, טבע אמנם מכחישה את החשדות בדבר תיאום מחירים, אבל גם אם היא סבורה שלא ביצעה כל פעולה אסורה — ברור שהיה עליה לגלות למשקיעיה באופן שקוף ומלא כי מתנהלת נגדה חקירה בעניין זה, וכי קיים סיכוי שיוגשו נגדה ונגד בכיריה כתבי אישום ויושתו עליה קנסות משמעותיים.

לטענתם, אי־הגילוי המלא והמפורש בדו"חותיה הוא כשלעצמו הפרת חובות של החברה ונושאי משרה בה מכוח חוק ניירות ערך, חוק החברות, דיני הנזיקין ודיני ניירות ערך אמריקאיים. עורכי הדין קלעי ורוזן מציינים כי מכיוון שעד עתה לא הוכרעה השאלה לפי איזה דין יש לברר את התובענה, האמריקאי או הישראלי, היא נוסחה על פי שתי מערכות החוקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר