דעה |

המדינה גילגלה את האחריות לפנסיה על החוסכים חסרי הידע

אביה ספיבק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אביה ספיבק

תוספות הפנסיה של צה"ל, שהתגלו בשבוע שעבר עם פרסום דו"ח מבקר המדינה, תפסו כותרות רבות, ואולי אף טישטשו את הכותרת הראשית של הדו"ח היסודי - הרפורמה בפנסיה של שני העשורים האחרונים לא השיגה את המטרה הבסיסית של הבטחת רמת חיים סבירה למי שפורש.

כיצד עובדת הפנסיה החדשה מאז 2004? כל חודש מופרשים כספים לפיקדון בקרן פנסיה. מכספים אלה יורדות הוצאות שונות, כולל דמי ניהול לפנסיה. הצבירה - למעט 30% שמוקצים לאג"ח מיועדות - מושקעת בשוק ההון, כולל כל הסיכונים והסיכויים שבו. במועד הפרישה בודקים כמה כסף נצבר בקופה, מחלקים ב-200, וזאת הפנסיה (200 הוא מקדם ההמרה, והוא מחושב באופן אקטוארי). לפי כל החישובים, תהליך זה לא יניב פנסיה גבוהה. יתרה מכך, היא תהיה נמוכה במידה רבה ממה שהיתה לפני 2004. מה קרה כאן?

אביה ספיבקצילום: נמרוד גליקמן

לפי הדו"ח, בשני העשורים האחרונים הוחלו במערכת הפנסיה שינויים שהעבירו את הסיכונים בהסדרי הפנסיה מקרנות הפנסיה, או הממשלה, אל העובד. בשפה פחות ניטרלית: המדינה הסירה את אחריותה על הפנסיה, והעבירה את החוסכים לפנסיה לשוק ההון, ומה שיהיה - יהיה. כך או כך, למדינה אין מחויבות לפנסיה בגובה כלשהו.

התיאוריה מאחורי המהלך היתה כי בשוק ההון התחרותי שיתפתח, יבחרו מנהלי ההשקעות את ההשקעות הטובות ביותר, וכך יגרמו לצמיחת המשק. התמורה להשקעה תזרום לחשבונות החיסכון של הפנסיונרים ותבטיח להם פנסיה יפה.

אבל ב-2008, ארבע שנים בלבד אחרי הרפורמה, התחולל בעולם משבר פיננסי אדיר, שבו שוק ההון הוצג בעירומו ובאיוולתו. האיוולת היתה של המשקיעים, שלא הבינו שמוכרים להם זבל, ושל המוכרים, שלא בדקו את תוצרתם.

אם חברות פיננסיות ענקיות לא הבינו מה הן קונות, מה אפשר לצפות מעובדים המבוטחים בקרנות פנסיה? האם הם מסוגלים להבין את דקויות המוצר או מי מהקרנות משקיעה טוב יותר ובזול יותר? מחקרים שנעשו בעולם ובישראל הראו שהידע הפיננסי של הציבור מוגבל מאוד, וכי הקונים בענף זה אינם מבינים לעומק את המוצרים שהם רוכשים. ואם קיים מחסור בידע, הרעיון הבסיסי של אגף שוק ההון במשרד האוצר - לייצר תחרות בין הקרנות כך שהטובה ביותר היא זו שתזכה - לא יכול לעבוד. מחקרים עדכניים מראים שהציבור אינו מבין כלל את משמעות הסיכון שהקרנות לוקחות על עצמן בהשקעות שהן בוחרות, וגם שסוכני ביטוח יכולים למכור להם מוצרים נחותים יותר בגלל היכולת לשכנע את מי שאינו מסוגל להבין.

מי שכן מבין הם נציגי עובדים מנוסים (ההסתדרות, למשל), יועצים פנסיוניים לחברות גדולות ומעבידים גדולים. ואמנם, בשל התחרות בין קרנות הפנסיה ירדו דמי הניהול בשנים האחרונות עבור העובדים החזקים בלבד. התוצאה היא שהעניים מפסידים פעמיים: גם הכנסה נמוכה וגם דמי ניהול גבוהים (לא צריך להתפלא: העניים הם שמשלמים את העמלות והריביות הכי גבוהות גם בבנקים). מבחינה לאומית, המבנה של שוק פנסיה תחרותי לכאורה מעצים את האי־שוויון ואת הפערים בין החלשים לחזקים. יתרה מכך: חלק מהעובדים החלשים הוכנסו לקרנות הפנסיה דרך פנסיית החובה. אין זה הוגן מצד המדינה שגם יחייבו אותם בחיסכון, וגם ינצלו את חולשתם.

הנוסחה שתחזיר את השוויון

צריך להבין את מגבלות שוק ההון ולייצר מוצרים פשוטים וזולים. הצענו - אחרים ואנוכי - למשרד האוצר ליצור רובד בטוח וזול על הכנסה של עד 3,000 שקל. לרובד זה יש להקצות את כל האג"ח המיועדות ולגבות דמי ניהול מינימליים, דמי תפעול, שייקבעו בחוק. בצורה זאת הפנסיה של העניים תישאר מחוץ לסיכונים של השוק, וכך גם דמי הניהול שהם ישלמו - והפנסיה שלהם תהיה סבירה. מעבר לסכום זה יוכל השוק לפעול כרגיל.

בנוסף, עדיף להגיע עם קרנות הפנסיה לנוסחה סבירה של דמי ניהול מופחתים, במקום לנסות לייצר אותם על ידי קרן ברירת מחדל ותחרות שהפרמטרים שלה אינם ברורים. לא יזיק לאגף שוק ההון ולמגזר הפנסיה להתפנות לאתגרים האמיתיים של מדינת ישראל במאה ה-21.

הכותב הוא פרופסור לכלכלה במרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית, אוניברסיטת בן גוריון בנגב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קסטרו מבצע מבצעים

"לא הייתי מאשר דבר כזה בחיים": האמת על "המבצע ההזוי" של קסטרו

רובע האמרבי בסטוקהולם. חברות הנדל"ן השוודיות איבדו 30% מערכן השנה

"התפרקות גדולה": אירופה מתכוננת לתיקון חריף בשוק הנדל"ן