ריבית בנק ישראל לנובמבר: ללא שינוי

הריבית לנובמבר תישאר בשיעור של 0.1% ■ בין שיקולי הבנק: השאיפה לא לחזק את ערכו של השקל ■ הבנק מעריך כי הסיכוים להעלאת ריבית בארה"ב ב-0.25% בחודשיים הקרובים גבוהים

גיא ארז
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרנית פלוג
נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוגצילום: רויטרס
גיא ארז
מוטי בסוק

הועדה המוניטארית של בנק ישראל, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, החליטה היום (ה') להותיר את ריבית הבסיס במשק בחודש נובמבר ללא שינוי, ברמה של 0.1%.

הוועדה המוניטארית דחתה את פרסום הריבית מיום שני השבוע (חג) להיום באופן חריג. החל מתחילת 2017 תקבל הוועדה החלטות ריבית מדי חודש וחצי בממוצע, במקום אחת לחודש בעשרות השנים האחרונות.

בהודעה שפרסמה הוועדה לאחר החלטת הריבית, הוסבר כי ההחלטה להותיר את הריבית במשק ברמה של 0.1% היא חלק ממדיניות מוניטרית שנועדה להחזיר את האינפלציה אל תוך יעד יציבות המחירים של הממשלה (אינפלציה שנתית של 1%-3%) ובד בבד לתמוך בצמיחת המשק, תוך שמירה על היציבות הפיננסית. הוועדה המוניטרית ממשיכה להעריך שלאור סביבת האינפלציה בישראל, ההתפתחויות בכלכלה העולמית, ההתפתחויות בשער החליפין וכן במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים בעולם, המדיניות המוניטרית שלה תיוותר מרחיבה עוד למשך זמן רב.

לדעת הוועדה, תמונת הפעילות הריאלית במשק מוסיפה להיות חיובית. מאידך, המשק העולמי ממשיך לצמוח בקצב איטי. הבנקים המרכזיים בעולם ממשיכים להנהיג מדיניות מוניטרית מאוד מרחיבה. לדעת בנק ישראל, ההסתברות להעלאת ריבית ב-0.25% בארה"ב בחודשיים הקרובים גבוהה יחסית, אך קצב ההעלאות הריבית לאחר מכן צפוי להיות איטי.

בנק ישראל מדגיש כי מחירי הדירות בארץ ממשיכים לעלות, כשבמקביל נמשכת העלייה במלאי הדירות הלא מכורות. הקצב החודשי של נטילת המשכנתאות מתייצב, תוך המשך עלייה בריבית המשכנתאות. לדברי הבנק, מחירי הדירות עלו ביולי-אוגוסט ב-0.4% ונתוני מחירי החודשים הקודמים שוב עודכנו כלפי מעלה. ב-12 החודשים שהסתיימו באוגוסט עלו מחירי הדירות ב-6.8%, לעומת 6.6% בחודש שעבר. הפעילות בשוק מוסיפה להיות ערה, ובאוגוסט בוצעו כ-8,400 עסקאות, לעומת ממוצע של 8,150 עסקאות לחודש ב-12 החודשים האחרונים. באוגוסט נרשמה עלייה קלה בהיקף המכירות של דירות חדשות, והוא הגיע לכ-2,320 דירות. מלאי הדירות החדשות למכירה שב ועלה, והוא הגיע באוגוסט לרמת שיא של כ-28.9 אלף דירות.

יונתן כץ מ'לידר שוקי הון': "בנק ישראל ממשיך לשדר שביעות רצון מהסביבה המאקרו כלכלית בישראל , למרות שסביבת האינפלציה רחוקה מאד מהיעד. מדד אינפלציית הליבה של בנק ישראל (המדד ללא אנרגיה והוזלות יזומות על ידי בממשלה) עוד ירד ל-0.2% ב - 12 החודשים האחרונים מ- 0.6% לפני חודש. בנק ישראל ממשיך להדגיש את ציפיות האינפלציה לטווח הארוך אשר נמצאות סביב 2%, וגם את השיפור בנתונים הכלכליים בחודשים האחרונים. סקר חברות של בנק ישראל משדר המשך התרחבות בפעילות ברבעון ג׳. שוק העבודה ממשיך להפגין עוצמה ומחירי הדיור ממשיכים לעלות למרות האופטימיות של בנק ישראל לגבי התמתנות צפויה בעתיד. בהודעה המוניטרית השימוש ב forward guidance נמשך עם אמירה לגבי המשך מדיניות מרחיבה לאורך זמן.להערכתי בנק ישראל ימתין עד לעלייה בציפיות האינפלציה לכיוון 2%. אין אנו צופים העלאת ריבית בישראל לפני 2018".

עידן אזולאי, מנכ"ל אפסילון קרנות נאמנות: "הודעת הריבית לחודש נובמבר של בנק ישראל דומה לאלו של החודשים האחרונים וככל הנראה תהיה דומה לאלו של החודשים הקרובים. בין אם הריבית בארה"ב תועלה בדצמבר ובין אם לא, נראה כי כל עוד לא יחול שינוי במגמת הצמיחה והאינפלציה הגלובלית (שמן הסתם תשפיע על המשק הישראלי), סביבת הריבית המקומית והעולמית תמשיך להיות נמוכה מאוד. עליית התשואה באפיקים הארוכים בשבועות האחרונים העלתה את השיפוע של העקום המקומי באופן חד, מה שמהווה נקודת כניסה אטרקטיבית".

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים