"כנרת קטנה בנגב": החזון של יצחק תשובה

בעל השליטה בקבוצת דלק: "תעלת הימים תוכל לספק את כל כמות המים שהנגב יצטרך כדי להפוך לירוק; תוך כדי זרימה ניתן יהיה להתפיל את המים ולייצר חשמל ממפלים"

ערן אזרן
ערן אזרן
כנרת נופש ראש השנה
צילום: גיל אליהו
ערן אזרן
ערן אזרן

קבוצת דלק, המחזיקה במאגרי הגז הגדולים מול חופ ישראל, ערכה היום (ב') כנס אנליסטים, שבו הציגה את תוכניתה העסקית לתקופה הקרובה ותוכנית פיתוח המאגרים. במסגרת הכנס, בעל השליטה בדלק, יצחק תשובה, התייחס לפרויקט "תעלת הימים", המתוכנן לחבר בין הים האדום לים המלח - ופרש את חזונו השאפתני.

"תעלת הימים תוכל לספק את כל כמות המים שהנגב צריך כדי להפוך לירוק. ניתן להתפיל מים מהתעלה בעלות נמוכה מאוד ביחס למחיר המים, מאחר שהים האדום גבוה מים המלח ב-460 מטר. תוך כדי זרימה ניתן יהיה להתפיל את המים ולייצר חשמל ממפלים במקביל", אמר תשובה.

"ניתן גם יהיה להקים נקודות מים בתוך הנגב – ממש כמו 'כנרת קטנה' - וסביב הכנרת להקים בתי מלון. ניתן יהיה ליישב 3 מיליון תושבים בצד הישראלי, הירדני או הפלסטינאי של התעלה. עלות הפרויקט הזה למדינה היא אפס, וניתן לסיים אותו בתוך שנתיים. יום אחד זה יקרה – אם זה יקרה בחיים שלי, אני לא יודע".

תשובה התייחס ל"תעלת הימים" לאחר שהזכיר את הנשיא המנוח שמעון פרס, וציין שמדובר בחזון ופרויקט המשותף לשניהם.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

בהמשך דבריו תשובה התייחס להסכם אספקת הגז ממאגר לווייתן לירדן. "אנו בדרך הנכונה למימוש חזון הגז. ההסכם עם ירדן הוא דבר אדיר, בעל משמעות מיוחדת במינה שמביא אותנו לקבלת החלטה על פיתוח לווייתן, קבלת מימון ומתן רוח גבית להסכמים נוספים בינלאומיים ומקומיים, כולל קידום מו"מ עם מצרים טורקיה ואחרים", אמר.

לדברי תשובה, "לווייתן הופך בפועל לעוגן אנרגטי במזרח התיכון, וארץ ישראל הופכת ליצואנית אנרגיה מרכזית. לווייתן הוא מהמאגרים הגדולים ביותר בעולם במים עמוקים. על פי הערכת גורמים מקצועיים, גודלו כפול מתמר. אנחנו מאמינים כי גם טורקיה ומצרים ושחקנים פוטנציאלים נוספים יצטרפו בהמשך. ההסכם עם ירדן יחזק את השלום ויתרום לכלכלת מדינת ישראל. כל זאת, לצד שימוש הולך וגובר בגז טבעי במשק הישראלי. אנחנו בדרך להפוך לקבוצה בינלאומית ששמה הולך לפניה".

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, התייחס בדבריו לכמה נקודות מרכזיות. ראשית, ברטפלד ציין כי התוכנית של קבוצת דלק לרשום את מניותיה למסחר מקביל באחת מהבורסות בחו"ל – שוב עומד על הפרק. שנית, הוא חזר והציג את התוכנית של קבוצת דלק למכירת אחזקותיה (31.25%) במאגר תמר, כמתחייב ב"מתווה הגז", באמצעות הנפקת הזכויות בחו"ל". שלישית, ברטפלד ציין כי דלק מתכוונת להגדיל את ההחזקה באיתקה, מפעילת הקידוחים בים הצפוני. דלק רכשה את השליטה (20%) באיתקה לפני כשנה בעלות של כ-265 מיליון שקל. לדברי ברטפלד, ההפקה בפרויקט המרכזי של איתקה, "סטלה", צפויה להתחיל בחודש הבא.

יוסי אבו, המנכ"ל המיועד של שותפות החיפושים הממוזגת (אבנר-דלק קידוחים), שבשליטת קבוצת דלק, ציין כי עד חודש דצמבר צפוי לזרום גז ממאגר תמר לירדן, עוד קודם לחיבור למאגר לווייתן. עוד ציין כי תוך שבועיים צפויה אניית הקידוח להגיע לשטחי המים הכלכליים של ישראל ולבצע את קידוח "תמר 8" ואז "לווייתן 5".

אבו התייחס למתווה פיתוח לווייתן: "יש לנו משהו ודאי עם השוק המקומי בישראל, בירדן ועם הרשות הפלסטינית – כ-12 BCM בשנה. עם זה אנחנו רצים קדימה. אנחנו עובדים על ההסכמים לפיתוח שלב ב'. במשק המקומי אנחנו רואים עלייה משמעותית קבועה בביקושים. אל תתנו לכותרות לבלבל אתכם, כל מיני כותרות שהתעשייה לא רוצה. עובדות, עובדות, עובדות. כבר היום יש צרכנים שמחכים לספק נוסף. יש תחנת כוח חדשה שרוצה להיבנות (באר טוביה – ע"א). אנחנו רואים ששוק של הנעת תחבורה בגז מתחיל להתפתח בהדרגה החל מ-2020".

לקראת הגעתו לכנס אנרגיה בטורקיה ביום ה' הקרוב, במסגרתו יציג את פרויקט ייצוא הגז מלווייתן לטורקיה, התייחס אבו להתפתחויות האחרונות בין המדינות: "אנחנו מאמינים בשוק הטורקי. מדובר בשוק שצורך כמויות אדירות של גז טבעי, וחיבור מאגר לווייתן למערכת האנרגיה הטורקית מביא איתו יתרונות כלכליים, מדיניים ואסטרטגיים למדינת ישראל ולטורקיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"