הסיכון עובר לפנסיה: הבנקים מכרו למוסדיים משכנתאות במיליארדים

מתחילת השנה רכשו המוסדיים משכנתאות ב-4.5 מיליארד שקל אחרי הראל, גם מנורה רוכשת תיק משכנתאות מלאומי ב-1.6 מיליארד שקל ■ הבנקים, שמתמודדים עם אתגרי הון, למוסדיים, שמחפשים מה לעשות עם עודפי נזילות - היקף העסקות צפוי לגדול

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוגות בייעוץ משכנתאות
זוגות בייעוץ משכנתאותצילום: מוטי קמחי
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בנק לאומי וקבוצת מנורה מבטחים חתמו שלשום על העסקה הגדולה ביותר שנעשתה עד כה בין הבנקים לגופים מוסדיים בתחום מכירת נתחים מתיקי המשכנתאות - כך עולה מהדיווח של לאומי ומנורה.

בנק לאומי, שמנוהל על ידי רקפת רוסק עמינח, מכר למנורה מבטחים, שמנוהלת בידי מוטי רוזן, 80% מנתח של תיק משכנתאות קיים של לאומי בהיקף של 2 מיליארד שקל - כלומר, עסקה בהיקף של 1.6 מיליארד שקל.

מדובר בעסקת מכירה אמיתית (True Sale) שלאחריה ימשיך לאומי להחזיק ב–20% מאותו הנתח שנמכר למנורה מבטחים. בנוסף, ימשיך לאומי לנהל ולתפעל את התיק הנמכר תמורת עמלות, בעוד שמנורה מקבלת תיק בטוח יחסית עם רמת מינוף נמוכה.

מתן משכנתאות מלווה בדרישות מחמירות של בנק ישראל לריתוק הון כדי לשפר את יחס הלימות ההון (היחס בין הון עצמי לנכסי סיכון). עסקות מסוג זה מספקות לבנקים כלי להתמודדות עם דרישות ההון המכבידות באמצעות שחרור של נכסי סיכון. עבור מוסדיים שנהנים מעודפי נזילות ואינם סובלים מבעיות הון, אלה עסקות שאמורות להניב לעמיתים תשואות עודפות במקצת לעומת אג"ח ממשלתיות - בתנאי שלא תחול הידרדרות בשוק הנדל"ן.

רקפת רוסק עמינחצילום: עופר וקנין

בעבר הבנקים שיתפו פעולה עם גופים מוסדיים בעיקר בתחום האשראי העסקי על ידי צרופם לעסקות של מתן אשראי עסקי - שאותן בדרך כלל מובילים הבנקים. בנוסף, מכרו הבנקים למוסדיים נתחים מהלוואות בתחום העסקי. שיתוף הפעולה מתרחב כעת גם לתחום המשכנתאות. מתחילת השנה, התבצעו כמה עסקות למכירת נתחים מתיקי משכנתאות וסיכון של הבנקים לגופים מוסדיים בהיקף כולל של כ-4.5 מיליארד שקל.

בין העסקות הבולטות בתחום ניתן למנות את זו שבמסגרתה מכר מזרחי טפחות נתח מתיק המשכנתאות שלו בשווי של כ-900 מיליון שקל למגדל ביטוח, ונתח ששוויו כ-770 מיליון שקל למנורה מבטחים; ואת זו שבה הפועלים מכר להראל ביטוח נתח מתיק המשכנתאות שלו, בשווי כ-700 מיליון שקל.

המרווחים בתחום המשכנתאות הם נמוכים יחסית והרווח העיקרי מגיע בעיקר ממתן משכנתאות בהיקפים גדולים מתוך שיקולים של ניהול סיכונים, רווחיות ועמידה ביעדי הלימות ההון. לפיכך, קיבלו בלאומי החלטה אסטרטגית לגדול בתחומי האשראי הצרכני לעסקים קטנים ולעסקים בינוניים (אשראי מסחרי). ההחלטה הובילה לכך שנתח שוק של הבנק בענף המשכנתאות ירד מכ-25% לפחות מ-20%.

עם זאת, לאומי עדיין פועל בתחום, ולשם כך הקים בפברואר האחרון מיזם ראשון מסוגו של העמדת משכנתאות חדשות עם קבוצת הביטוח והפיננסים הראל.

במסגרת המיזם, חלקה של הראל בתיק המשכנתאות ב-2017-2016 יעמוד על כ-4 מיליארד שקל. לאומי מצדו ימשיך לנהל ולהחזיק כל העת ב-50% לפחות בתיק המשכנתאות המשותף של המיזם - שששוויו יהיה כ-8 מיליארד שקל במצטבר.

לאומי ומנורה מבטחים משתפים פעולה גם במיזמים אחרים. לפני כמה חודשים הבנק וחברת הביטוח זכו במכרז של האוצר להקמת קרן חדשה בהיקף של כמה מיליארדי שקלים למימון עסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה. בנוסף, השקיעה מנורה באחרונה 63 מיליון שקל בהקצאה של כ-30% מחברת אמפא קפיטל, שעוסקת בתחום מתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים. בסוף 2015 רכשה מנורה נתח מתיק המשכנתאות של בנק מזרחי טפחות בהיקף של כ-770 מיליון שקל.

העסקות בין הבנקים למוסדיים מהוות עד כה נתח של כ-1% משוק המשכנתאות בישראל, שנאמד ביותר מ-300 מיליארד שקל. לפי הערכות במערכת הבנקאית ובקרב הגופים המוסדיים, בשנים הקרובות היקף העסקות בתחום זה צפוי לגדול, והחשיפה של המוסדיים לענף תגדל ל-15-10 מיליארד שקל.

זוהי תקופה של שינויים בענף המשכנתאות. רמת המרווחים עלתה בחודשים האחרונים - כלומר, מחירי המשכנתאות עלו אף שהריבית במשק עדיין לא עלתה. בנוסף, הבנקים הגדולים, לאומי והפועלים, החליטו להקטין את החשיפה שלהם למשכנתאות - מה שהוביל להתמתנות בתחרות בין הבנקים בתחום, שאותו ממשיך להוביל מזרחי טפחות עם נתח שוק של כ-40%. כניסת המוסדיים לתחום עשויה להגדיל את ההיצע ולגרום לירידה מסוימת במחירים.

מבחינת המוסדיים, הסיכון הגדול בעסקות מסוג זה הוא צניחה במחירי הדירות - מה שעלול לקרות אם הריבית במשק תעלה, ובמקביל יחול גידול בשיעור האבטלה. עם זאת, גופים מוסדיים שהשתתפו בעסקות אלה מול הבנקים טוענים כי מדובר בהשקעה בנכס ברמת ביטחון גבוהה, שמאפשרת להם ליהנות מרווח של לפחות 1% לעומת אג"ח ממשלתיות בעלות מאפיינים דומים אך עם פחות סיכון ריבית.

בבנקים מציינים כי אין סיבה לחשוש מפני משבר סאב־פריים ישראלי כי בעסקות הנוכחיות הבנק ממשיך לנהל את נתחי המשכנתאות הנמכרות. בארה"ב, לעומת זאת, רוב המשכנתאות שניתנו התבססו על בטוחה אחת - הנכס הנרכש (Non-Recourse Debt), וניתנו ברמות מינוף גבוהות בהרבה בהשוואה לשוק המשכנתאות הישראלי. בנוסף, מציינים בבנקים כי מדובר בעסקות יחסית סולידיות בשל המגבלות שהטיל משרד האוצר על הגופים המוסדיים עקב רמת הסיכון הגבוהה שכרוכה בהלוואות מסוג זה. לדוגמה, איסור לרכישת משכנתאות שבהן היחס בין היקף ההלוואה לשווי הנכס (LTV) גבוה מ-60%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט