"הסינדרלה של אסיה" |

במקום לחפש את עצמכם בהודו - אולי כדאי לחפש שם השקעות

בעוד הצמיחה בעולם המערבי חלשה ואף מאטה, זו בהודו עומדת על 7.6% בשנה, והיד עוד נטויה ■ על רקע הרפורמות הכלכליות במדינה, האם הודו 2016 היא אפיק השקעה מוצלח?

גיא ארז
גיא ארז
ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי מתרגל יוגה עם ההמונים
ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי מתרגל יוגה עם ההמוניםצילום: רויטרס
גיא ארז
גיא ארז

גופים כלכליים רבים, צופים כי תירשם האטה בצמיחת הכלכלה העולמית בעתיד הקרוב: קרן המטבע הבינ"ל חוזה צמיחה של 1.8% בלבד בכלכלת ארה"ב בשנים 2016 ו-2017 (לעומת 1.9% ב-2015), צמיחה של 1.6% בגוש היורו ב-2016 ו-1.4% ב-2017 (מול 1.7% ב-2015), ובעולם כולו – שיעור הצמיחה הצפוי עומד על 3.1% השנה ו-3.4% בשנה הבאה, וזאת לאחר שכל התחזיות הנ"ל ירדו בכ-0.1% בעדכונן האחרון.

אפילו בסין – שנתפסה כקטר הצמיחה העולמי – נרשמת התמתנות בשיעור הצמיחה, כשהתחזיות מורות על שיעור צמיחה שנתי של 6.6% ב-2016 ו-6.2% ב-2017, רחוק משיעורי הצמיחה החדים שהציגה בשנים האחרונות. בהודו, לעומת זאת, הצמיחה בשנה שעברה עמדה על 7.6%, ובגולדמן זאקס צופים קצב מהיר אף יותר בעתיד, שיעמוד על 7.9% בין החודשים אפריל 2016 למארס 2017 (לפי קרן המטבע הבינ"ל שיעור הצמיחה יעמוד על 7.4%).

הודו נתפסת בעיני הישראלים כיעד לחופשות ולטיולים אחרי צבא. אך האם הדמוקרטיה הגדולה בעולם, בה מעל ל-1.25 מיליארד אזרחים (שנייה רק לסין), ובעלת השטח ה-7 בגודלו בעולם יכולה להוות גם אפיק השקעה מעניין?

שינויי השלטון בהודו באפריל 2014, בהם נבחר לתפקיד ראש הממשלה נרנדרה מודי, הביאו לציפיות רבות סביב ניהול הכלכלה במדינה, לאור הצלחתו המסחררת כמושל מחוז גוג'אראט. עם היבחרו, מודי נתפס כ"ידידותי לשווקים" - כזה שיעודד השקעות חוץ ויהפוך את הודו למעין 'HUB' לייצור והשקעות מקומיות, יביא לשיפור התשתיות המקומיות ויחזק את הקשר בין החלק הכפרי למטרופילין במדינה.

גרף רופי-דולר

ואכן, מודי השיק מספר רפורמות אשר תמכו ותומכות בהשקעות זרות ובשיעור צמיחה גבוה: אם הודו נתקלה בעבר בבעיות חוסר אמון של משקיעים זרים, ראש הממשלה הנבחר יצא בקמפיין "Make in India", במטרה לעודד חברות בין לאומיות ומקומיות להקמת מפעלי ייצור במדינה.

חסמי בירוקרטיה רבים ברכישת קרקעות לשם בניית מפעלים הוסרו והושקו תוכניות רבות, בהן תוכנית ליצירת מקום מגורים לכל אזרח, יצירת גישה לחשבון בנק לכל משק בית, חתימה על הסכמים בילטראליים עם מדינות מרכזיות ועוד. המאמצים נשאו פרי, ובשנתיים האחרונות כמות ההשקעות הזרות במדינה עלתה ב-1.6 נקודות ביחס לתוצר, וב-5 השנים האחרונות הן הכפילו את עצמן.

השפעת הרפורמות של מודי באה לידי ביטוי בין היתר בדבריה של שרת המסחר האמריקאית, פני פריצקר, שאמרה לקראת ביקורה בהודו כי הרפורמות יביאו לכינון קשרים כלכליים חזקים יותר בין המדינות. לדבריה, כמות הסחר בין ארה"ב והודו זינקה לסך של 109 מיליארד דולר בשנת 2015, לעומת 37 מיליארד דולר בלבד, עשר שנים קודם לכן.

בחודש יוני האחרון אושרה במדינה העלאת שכר ל-10 מיליון עובדי מדינה ופנסיונרים בשיעור של כ-14%, וצעד זה אמור לחזק את כוח הקנייה של הצרכנים, מה שיביא גם לצמיחת התמ"ג במדינה. בגולדמן זאקס מאמינים כי המהלך יביא לגידול של 0.3% בתמ"ג במדינה. אנליסטים מעריכים כי בטווח הארוך הגידול בצריכה יהיה גדול מהגידול בשכר, מה שיתרום לרווחי החברות יותר מאשר הגידול בהוצאותיהן.

מדד המניות ההודי SENSEX

הריבית בהודו עומדת על 6.5%, וזאת לאחר שהבנק המרכזי במדינה הוריד אותה בחודש אפריל האחרון ב-0.25% - אל רמתה הנמוכה מאז ינואר 2011. מטרת המהלך היתה להעלות את שיעור האינפלציה במדינה, וראש הממשלה ההודי הביע סיפוק מהמהלך – שאמור לשפר את תנאי ההשקעה עבור משקיעים זרים.

שולמית ניר, אנליסטית במחלקת המחקר והאסטרטגיה של אקסלנס מספרת כי האינפלציה בהודו חזרה לרמות סבירות - מדו ספרתית ל-5% בלבד - שזהו היעד שקבע הבנק המרכזי לסוף 2017: "כעת, כשהכלכלה הגיעה ליעד האינפלציוני מוקדם מהצפוי – יש צפי למדיניות מוניטרית מרחיבה, כמו הורדת ריבית, מה שיתמוך בשוקי ההון במדינה", אמרה שולמית.

גם לידור קרבליו פז, מנהל השקעות קרנות חו"ל ב'אדמונד דה רוטשילד' מאמין כי ככל שהריבית בהודו תמשיך להישאר בשיעור גבוה - ירידתה הצפויה תבוא במהירות, וזאת על רקע ירידת האינפלציה: "פרט לאפשרות של הורדת הריבית, השוק המקומי יעלה כתוצאה משיפור ברווחי החברות המקומיות - במקביל לכניסת הון זר לשוק המניות ולכלכלה עצמה, והדבר יפצה את המשקיע על התמחור הגבוה של מדד המניות – שנמצא קרוב לשיא".

הצפי לעלייה ברווחי החברות מגיע, לדברי קרבליו פז, בשל "נקודת הפתיחה הנמוכה" בה הם נמצאים כעת: התחזית לצמיחה ברווחים לשנת המס 2017 בחברות בהודו עומדת על 15%, וזאת לאחר שבשנת המס 2016 נרשמה ירידה של 4% ברווחי חברות מדד ה-NIFTY.

נדמה כי גם תנאי מזג האוויר במדינה עשויים להצביע על כיוונה החיובי של הכלכלה, במדינה בה למונסונים הפוקדים אותה השפעה משמעותית על מחירי המזון: "חודש יוני האחרון היה לא טוב מבחינת כמות הגשמים, מה שהביא לעליית מחירי המזון. הצפי להמשך הוא מונסונים משמעותיים יותר, מה שיוריד את מחירי המזון במדינה, ויתמוך בירידת האינפלציה. באופן כללי, השנתיים האחרונות היו קשות מבחינת כמות הגשמים בהודו, ולכן יש צפי למונסונים 'טובים יותר' בהמשך", סיפרה ניר.

מטבע יציב בכלכלה מתפתחת

כמובן שהודו, כמשק מתפתח, חשופה למספר סיכונים, בהם גם האפשרות להעלאת ריבית בארה"ב: ככלל, כל התחזקות בדולר הינה חדשות רעות לשווקים מתעוררים, בדגש על מטבעות חלשים. בבית ההשקעות 'רוטשילד' אמנם צופים כי הדולר יתחזק ככל שנתקרב להעלאת הריבית השנה בארה"ב, אך תוואי זה, להערכתם, יהיה מתון - והתחזקות הדולר גם כן. "מטבע הרופי יסבול לטעמנו פחות ממטבעות אחרים, לאור ריבית חיובית, וסיפור צמיחה מקומי שנתמך על ידי הממשל, כך שהפיחות בו לא צפוי להיות משמעותי".

ואכן, בעוד מטבע הדולר התחזק בכ-16% מול סל המטבעות בעולם בשנתיים האחרונות, מול הרופי ההודי המטבע האמריקאי התחזק בשיעור נמוך יותר, של כ-10%. זאת, בשל עלייה בהון הזר ובהשקעות במדינה, וכן בשל ירידה בגרעון הממשלה ההודית. שולמית ניר מצטרפת להערכה זו, ואומרת כי מטבע הרופי נוטה להיסחר ביציבות, בוודאי ביחס למטבעות הכלכלות המתפתחות: "בשנה שעברה הוא נחלש ב-5%, והשנה רק ב-1%. באופן כללי, ההיסטוריה מראה כי הרופי הוא מטבע יציב יחסית".

במידה ותתרחש, העלאת ריבית בארה"ב עשויה להביא לירידה במחירי הסחורות והאנרגיה (בשל התחזקות הדולר), מה שאמור להטיב עם כלכלת הודו, שהינה יבואנית של סחורות ונפט. ירידת מחירי האנרגיה תרמה ל-2 נקודות תוצר בצמיחתה של כלכלת הודו - ובמצב הנוכחי – עליית מחירו של הזהב השחור יכול להוות משקולת על צמיחת המדינה.

מעבר לאפשרות של העלאת ריבית בארה"ב, הודו מתמודדת עם לא מעט בעיות אשר מרוכזות סביב אחוז גבוה של הלוואות מסוכנות (NPL) במערכת הבנקאות, מעגל של השקעות שעדיין לא התעורר כתוצאה מכך, יחד עם סקטור נדל"ן מדשדש וסטגנציה ביצירת מקומות עבודה חדשים. לפי קרבליו פז, מחירי אנרגיה העומדים סביב 50 דולר, צפי לצמיחה ברווחיות החברות ופעולות ממשל כגון מתן תמריצים והקלות משמעותיות ללקיחת משכנתאות בתכנית Housing for All - אמורים להביא לחזרה לביקושים בסקטור, וליצירת מחזור השקעות שיתרום ליצירת מקומות עבודה: "במידה ואנו חוזרים לרמות צמיחה של 10% בענף הבניה (שצמח בקצב של 13% לשנה בין השנים 2003-2008, אך עומד כעת על 4% בלבד) - אזי נראה את שוק העבודה מייצר סדר גודל של 6 מיליון מקומות עבודה בשנה, דבר שיפתור את בעיית יצירת מקומות עבודה. לאור זאת, אנו צופים המשך של פעולות הממשל המוכוונות לענף הבניה בפרט, וסקטור הנדל"ן והתשתיות בכלל".

רופיצילום: בלומברג

למרות קרבת המדד לשיא – קיים פוטנציאל מעלה

שוקי המניות בהודו הגיבו בהתאם להתפתחויות הפוליטיות במדינה, והדבר בא לידי ביטוי בתוצאות החברות המקומיות. מאז פברואר 2009, עם התאוששות השווקים בעולם ממשבר הסאב-פריים, זינק מדד המניות המרכזי במדינה, SENSEX, בכ-220%. קריסת השווקים בעולם בסוף השנה שעברה הביאה לצניחה של כ-20% במדד, אך לאחר מכן, במקביל לראלי העולמי, המדד עלה בכ-20%, ונסחר כעת במרחק של כ-2% בלבד מהשיא, אותו רשם בפברואר 2015. המדד נסחר במכפיל עתידי 18.

למרות קרבתו של המדד לשיא, קרבליו פז, רואה בשוק המניות ההודי הזדמנות להשקעה בראייה לטווח בינוני-ארוך: "לאחר 5 שנים של מינוף במערכת ומה שנראה כמו הדרך חזרה לצמיחה דו-ספרתית ברווחיות החברות בשנה הקרובה, אנו צופים המשך זרימת כספים לתוך המדינה ותמיכה במטבע דבר שימתן את האינפלציה ויביא להורדות ריבית עתידיות. השוק אמנם נסחר במכפיל עתידי 18 - שהינו הטווח העליון של הממוצע בעשור האחרון - אך בצד החיובי אנו עדים לפחות הורדות תחזיות רווח. לפיכך, אנו מצפים למחזור של עליית תחזיות, עדים להתייצבות ושיפור הנתונים הכלכליים הפונדמנטלים במדינה, וכן לציפיות למדיניות מוניטרית/פיסקאלית מרחיבה".

שולמית ניר טוענת גם כן כי מדד המניות בהודו "לא מיצה את הפוטנציאל שבו", ומאמינה כי הרצון לאהבת סיכון בקרב המשקיעים חזר – והראשונים שנהנים מכך הם השווקים המתעוררים, מה שהביא לביצועים עודפים עד כה.

"הודו היא הסינדרלה של אסיה", מסכם קרבליו פז. "בשורה התחתונה, בניהול תיק מניות גלובלי, אנו ממליצים על חשיפה להודו מעל משקלה היחסי, ובתיק שווקים מתעוררים אנו ממליצים על חשיפה במשקל יתר: השוק ההודי אמנם נמצא בתמחור של שווקים מפותחים, אך הפיצוי על כך יגיע בדמות הצמיחה הגבוהה במדינה. אני כמשקיע לטווח הבינוני-ארוך מחפש שווקים ספציפיים עם סיפורי צמיחה שקשורים במידה פחותה להתפתחויות חיצוניות. יש מעט מדינות עם סיפור כזה מבטיח – והודו היא אחת מהן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"