הנפקת הכוכבים |

בליינדספוט בדרך לבורסה: עודד קובו ורומן אברמוביץ' ינפיקו את קבוצת שלנו

קבוצת שלנו רוצה לגייס 200 מיליון שקל לפי שווי של 700 מיליון שקל - מבלי שהיא רושמת הכנסות ■ הקבוצה עלתה לכותרות בעקבות ביקורת ציבורית על אפליקציית בליינדספוט שבה מעורב דור רפאלי

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
עודד קובו עם דור רפאלי (מימין). רפאלי היה הפנים של בליינדספוט
עודד קובו עם דור רפאלי (מימין). רפאלי היה הפנים של בליינדספוט צילום: מתוך חשבון האינסטגרם
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

שוק המניות של תל אביב לא ממהר לקבל לחיקו חברות טכנולוגיה נטולות הכנסות שמייצרות הפסד שוטף גדול ועתידן אינו ברור. ואולם, עובדה זו כלל לא מרתיעה את עודד קובו, בעל השליטה בחברת "שלנו" והמנכ"ל שלה, שמעוניין לגייס בתל אביב עבור החברה שלו 200 מיליון שקל.

שלנו, שהוקמה רק לפני שנתיים (2014), טוענת כי היא מתמחה בפיתוח אפליקציות שונות, במיוחד באפליקציות בתחום המוסיקה. מהתשקיף שפירסמה קל לגלות שהכנסות ורווחים אין לה. גם לא בטוח שיהיו. הנכס הבולט העיקרי של החברה הם בעלי המניות שלה, ובהם כמה שמות נוצצים מתחום המוסיקה בבריטניה שקובו הצליח לגייס. הבולט בכולם הוא המיליארדר הרוסי לשעבר והבעלים של מועדון הכדורגל צ'לסי בהווה, רומן אברמוביץ', המחזיק ב–16% ממניות החברה. קובו עצמו מחזיק ב–37% מהמניות.

באתר החברה, בדף הנושא את הכותרת "צוות", מוצגות לראווה תמונותיהם של שותפים נוספים בחברה. עם אלה נמנים בין היתר זמרת הראפ ניקי מינאז'; בני אנדרסון, אחד משני הגברים בלהקת הפופ המצליחה אבבא; כמה תקליטנים מפורסמים ובהם דייוויד גואטה, טים ברלינג (אביצ'י) וטייס ורווסט (טייסטו); וכן שורה של מפיקים מוסיקליים מלונדון וסביבותיה. אחד ממנהלי השיווק של החברה הוא דור רפאלי, אחיה של דוגמנית־העל בר רפאלי.

תשקיף החברה מגלה שקבוצת שלנו גייסה בשתי שנותיה כ–25 מיליון דולר בשני סבבים. אברמוביץ' ורוב המוזיקאים השתתפו בסבב הראשון שבו גייסה שלנו כ-3.5 מיליון דולר. בעלי מניות מרכזיים נוספים בשלנו הם סמנכ"ל התפעול שי עזרן (8%), וסמנכ"ל הטכנולוגיות עוזי רפאלי (8%). משרדי החברה ממוקמים בהרצליה, והיא מעסיקה כיום כ–60 מהנדסים ואנשי פיתוח עסקי.

עודד קובוצילום: דודו בכר

על אף שאין לה עדיין שום הוכחות להצלחה עסקית, שלנו הצליחה להצטייד לקראת ההנפקה בהערכת שווי של פירמת ראיית החשבון BDO, שבה נקבע כי השווי שלה מגיע ללא פחות מ–700 מיליון שקל (לפני הכסף). הגיוס, שמובילה פועלים אי.בי.אי בניהולו של ארז גולדשמידט, אמור להתבצע באוקטובר הקרוב.

שלנו עוסקת בעיקר בפיתוח אפליקציות, ומתכננת להיכנס לתחומים נוספים כמו מכירה מקוונת של תוספי תזונה.

לחברה יש 4 תחומי פעילות עיקריים: פיתוח אפליקציות מובייל; שירותים מקוונים, תחום שבו החברה מפתחת מנוע חיפוש למוצרים מאתרי מכירות מקוונים; פיתוח אפליקציות מבוססות בינה מלאכותית; ותחום תוספי מזון. שלנו מדווחת כי התקשרה בהסכם עם מפעל לפיתוח וייצור 12 תוספי תזונה וכי היא מתכננת להתחיל להפיץ אותם בעולם בימים הקרובים.

הפיזור על פני כמה תחומי פעילות לא נראה מבטיח במיוחד. קצת קשה להבין מה הקשר בין פיתוח אפליקציות מוזיקליות לשיווק תוספי תזונה, ולמה כל אלה צריכים להתבצע בכפיפה אחת. מה שיותר ברור הוא שהחברה זקוקה למזומנים, וכנראה גם באופן די דחוף.

רומן אברמוביץ'. פיטר מאמן שמיני בשמונה העונות האחרונות

ב–2015 רשמה החברה הפסד כולל של 11 מיליון דולר. רוב ההוצאות שלה — 3 מיליון דולר — הלכו על מחקר ופיתוח, כ–2 מיליון דולר הוצאו על שיווק ומכירות ו–1.3 מיליון דולר נרשמו כהוצאות הנהלה וכלליות. במחצית הראשונה של 2016 ההפסד של החברה העמיק והגיע לכ–15 מיליון דולר. חלק מההפסד במחצית, כ–6.6 מיליון דולר, אינו במזומן אמנם ונבע מהקצאת אופציות לעובדים.

עם זאת, ההוצאות הגדולות של החברה דיללו גם את כמות הכסף בקופה. בסוף יוני שכנו בקופת שלנו 10 מיליון דולר בלבד. ההפסד המצטבר של החברה מאז הקמתה הוא 22 מיליון דולר. קצב צריכת המזומנים שלה במחצית הראשונה של 2016 היה כ–6 מיליון דולר.

אם החברה לא תשלים את גיוס ההון, הסכום שייוותר לה בקופה יספיק ברמת ההוצאות הנוכחית לפחות משנה של פעילות. לאור המצב הכספי שלה צירף רואה החשבון של החברה, משרד קסלמן וקסלמן, אזהרה שלפיה המשך פעילותה מותנה בגיוס כספים נוספים, וכי קיימים ספקות משמעותיים בנוגע להמשך קיומה של החברה כעסק חי.

למרות מצב הנזילות המאתגר שלה, המנכ"ל קובו לא מתכנן להדק את החגורה. עלות שכרו החודשית של קובו צפויה לעלות החל מהחודש (ספטמבר) ב–130% מ–40 אלף דולר ל–92 אלף דולר בחודש (350 אלף שקל בחודש). לאור הנתונים העסקיים הללו, קשה להבין כיצד הגיעו ב–BDO למסקנה כי שווי החברה הוא 700 מיליון שקל.

התשקיף של שלנו מסביר כי החברה אוספת ומנתחת מידע מכלל מוצריה על פעילות המשתמשים באפליקציות, החל מתהליך רכישת המוצר ועד לשימוש היום־יומי. החברה אוספת את המידע ומנתחת נתונים מתוך רכיבים הקיימים במכשיר הסלולר ובאמצעות התקשרות עם צד שלישי. פעילות זו מאפשרת לה לפתח תובנות על העדפות המשתמשים. נראה כי פעילות זו נמצאת בשלבים ראשוניים. בעתיד מתכננת שלנו לגבות כסף ממשתמשים באפליקציות ולקבל כסף על מכירה של מוצרים שונים.

הערכת השווי של BDO מתבססת על מספר המשתמשים באפליקציות והנחות בנוגע לשווי משתמש של 14–18 דולר — הנמוך לתפיסתם לעומת השווי באקזיטים שאותם בחנו, 26 דולר. עם זאת, לאור העובדה שעד כה החברה עדיין לא הצליחה לייצר הכנסות כלשהן מהאפליקציות שלה, התחזית הזאת נראית אופטימית מאוד בלשון המעטה.

BDO התבססה על תחזית להכנסות של 21 מיליון דולר ב–2017 עם שיעור רווח גולמי של 45%, ועל תחזית להכנסות של 46 מיליון דולר בשנה שלאחר מכן עם שיעור רווח גולמי של 58%. לפי התחזית, החברה תשרוף 6 מיליון שקל ב–2017 ותעבור לרווח בשנה שלאחר מכן, אז היא עשויה לרשום רווח של 3.5 מיליון שקל. מה שמעניין בתחזית לשנה הבאה הוא פילוח הכנסות החברה — אפליקציות מובייל לא יניבו הכנסות כלל, ואילו תחום תוספי המזון, שנמצא בחיתוליו, יניב 8 מיליון דולר. האפליקציות מבינה מלאכותית יניבו לפי התחזית הכנסות של 11 מיליון דולר, לעומת אפס הכנסות השנה. התחזית הזאת נראית אופטימית עוד יותר מהאחרות, שכן האפליקציות יושקו עד סוף הרבעון השני של 2017.

שלנו עלתה לכותרות בדצמבר האחרון בעקבות ביקורת ציבורית על אחת האפליקציות שלה - בליינדספוט - המאפשרת העברת מסרים אנונימיים באמצעות הסמארטפון. כיום מספר המשתמשים באפליקציה הוא 1.7 מיליון. עם זאת, החברה לא מסרה כמה מהם פעילים באפליקציה.

ראוי לציין כי בשוק יש כיום 700 אפליקציות המאפשרות תקשורת אנונימית בין משתמשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?