קסטרו תרכוש עד מחצית מקבוצת הודיס לפי שווי של 356 מיליון שקל

העסקה, שנחשפה לראשונה ב-TheMarker, כוללת את רשת האופנה הודיס, רשת משקפי השמש קרולינה למקה, רשת אורבניקה ורשת אקססוריז ■ גבי רוטר: "הרכישה מהווה צעד חשוב בהמשך התרחבותה של קסטרו"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי גביזון, אתי רוטר וגבי רוטר
יוסי גביזון, אתי רוטר וגבי רוטרצילום: אביב חופי
ערן אזרן
ערן אזרן

"השותפות האסטרטגית עם קסטרו היא מבחינתי דבר גדול. כשהייתי ילד, הייתי נכנס לקסטרו וזה היה נראה לי 'ואוו'. אין לי ספק ששילוב ביננו לקבוצת קסטרו הוא שילוב מנצח - נקום בבוקר ונתחיל לעבוד" – כך תיאר אתמול יוסי גביזון, מנכ"ל קבוצת האופנה הודיס ומבעלי מניותיה, את השותפות החדשה עם משפחת רוטר, בעלת השליטה בחברת האופנה הישראלית קסטרו.

ביום שבת בערב נחתמה אחת מהעסקות המעניינות שנעשו בענף האופנה הישראלי בשנים האחרונות. קסטרו החליטה להיכנס כשותפה בהודיס בעסקה שתיעשה לפי שווי של 356 מיליון שקל להודיס ("לפני הכסף"). העסקה, שנחשפה לראשונה ב-TheMarker, כוללת ארבעה מותגים מתוך הקבוצה - רשת האופנה הודיס, טופ טן, קרולינה למקה ואקססוריז – ללא תת הרשת אורבניקה.

קסטרו תרכוש בשלב הראשון 22% מכל אחת מארבע החברות בתמורה לכ-53 מיליון שקל במזומן, והקצאה של 4.99% מהון המניות של קסטרו, ששווין הסתכם בכ-27 מיליון שקל ערב העסקה. לאחר מכן תזרים קסטרו 21.25 מיליון שקל תמורת הקצאת מניות לכל אחת מהרשתות, כך שחלקה יגדל לכ-26.4%. בנוסף, קסטרו קיבלה אופציה לשנתיים להגדיל החזקתה ל-50%. אם תחליט לממש את האופציה, היא תשלם לבעלי המניות 78.75 מיליון שקל נוספים, ותזרים 21.25 מיליון שקל לחברות.

קסטרו, שמתנהלת בצורה שמרנית, העדיפה לבצע את העסקה בצורה הדרגתית על מנת שתוכל לממן אותה ממקורותיה העצמאיים, ללא צורך בנטילת הלוואות, ועל מנת להפחית את הסיכון. נכון לסוף הרבעון השני, לקסטרו היו נכסים פיננסיים ומזומנים בשווי כולל של כ-170 מיליון שקל. החברות הנרכשות – שאין להן חוב פיננסי – התחייבו בהסכם לחלק דיבידנד בשיעור של 50% לפחות מהרווחים השנתיים, סעיף שיקל על מימון העסקה.

מחזור המכירות של ארבעת המותגים הנרכשים, שכוללים 242 חנויות, הגיע קרוב לחצי מיליארד שקל ב-2015 – כמחצית מהמכירות השנתיות של קסטרו. התשלום בעסקה מגלם מכפיל של 5.4 על הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של הודיס בשנת 2015, או מכפיל של 10 על הרווח הנקי. מניית קסטרו, שנסחרה אתמול בתחילת היום בעלייה של כ-7.6%, סיימה את יום המסחר בעלייה מתונה של כ-2.5%, במחזור של 1.5 מיליון שקל – פי תשעה מהממוצע היומי.

אימפריית האופנה שבנה גביזון

קבוצת הודיס - אימפריית האופנה שבנה גביזון, שנחשב לדמות המובילה בקבוצה ומכהן כמנכ"ל - נמצאת בבעלות כמה שותפים, שחלקם חברי ילדות מהעיר דימונה. בין השותפים: אורן בר-גיל, יובל שני, עמית שוק, מריאנו קרפ, מיכל קרפ ועוד. בעקבות העסקה יקבלו השותפים בהודיס תמורה מיידית בשווי של 80 מיליון שקל, שצפויה להפוך אותם למיליונרים של ממש. מניות קסטרו שיקבלו יהיו חסומות לתקופה של שנה וחצי.

הדרך של גביזון ל"אקזיט" הנוכחי החלה ב-1995, כשפתח בגרמניה דוכן משקפיים בסיוע אשתו, המעצבת קרולינה למקה, אותה הכיר בטיול באוסטרליה. לאורך השנים, ולאחר שהקים דוכני משקפיים רבים וצבר ניסיון בייצור בסין, החל גביזון למכור אביזרים משקפיים לרשתות שיווק באירופה. ב-2008 חזר גביזון לארץ והקים את רשת האביזרים טופ טן. שנתיים לאחר מכן רכש את רשת הודיס, וב-2011 הקים את קרולינה למקה ברלין. גביזון התחייב להמשיך לנהל את הפעילות הנרכשת במשך שלוש שנים לאחר השלמת העסקה, שכפופה בין היתר לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים.

לצד יתר בעלי המניות בהודיס, גם דוגמנית העל בר רפאלי צפויה ל"אקזיט" מוערך של 2-4 מיליון שקל לאחר השלמת שני השלבים בעסקה. רפאלי מחזיקה כיום בכ-5% מהון המניות של קרולינה למקה. את המניות רכשה רפאלי בשנת 2013. בשעתו, בקרולינה למקה סירבו למסור כמה שילמה רפאלי, אם בכלל, עבור המניות, אך ההערכות הן שהמניות הוקצו עבור שירותיה כפרזנטורית.

"שני הצדדים לא היו מספיק בשלים"

קסטרו, שמנייתה סבלה מתנודתיות גבוהה בשנתיים האחרונות, נסחרת לפי שווי של כ-550 מיליון שקל. נכון לסוף הרבעון השני, ההון העצמי שלה עמד על 337 מיליון שקל. הרשת מונה 155 חנויות בישראל, וכן 7 חנויות של מותג הקוסמטיקה הצרפתי Yves Rocher. כמו רשתות אופנה אחרות, גם קסטרו מתקשה להתמודד עם דמי השכירות הגבוהים בקניונים, עודף שטחי המסחר והמתחרות מחו"ל שגררו את המחירים בענף למטה וגרמו ולשחיקה ברווחיות הרשתות.

עד כה נהגה הנהלת קסטרו בשמרנות רבה בשוק המקומי ונמנעה מרכישות גדולות. זאת בניגוד למתחרה שלה פוקס שמנהל הראל ויזל, או גולף שהתרחבו בשנים האחרונות באמצעות רכישת רשתות ומותגים מתחרים. בהשוואה לגולף ופוקס, שפועלות גם בתחום מוצרי הבית, קסטרו ממוקדת כולה בתחום האופנה. העסקה הנוכחית תכניס את קסטרו לשני תחומים שבהם היא עדיין לא פעילה - משקפיים ואקססוריז. בעבר ניסתה קסטרו להיכנס לתחומים אלו עם רשת DIVA שנסגרה ב-2011.

רכישת הודיס אמורה לסייע לקסטרו – שבעבר ניסתה להתרחב לחו"ל אך נכשלה – להמשיך ולצמוח בישראל, שוק הפעילות העיקרי, ומכאן גם ההחלטה להזרים חלק מהתמורה בעסקה לתוך החברות, במטרה להבטיח את המשך התרחבותן. בנוסף, הרכישה עשויה לסייע ולשפר את הרווחיות, שנשחקה בשנים האחרונות בשל תנאי השוק (שיעור הרווחיות של קסטרו במחצית הראשונה של 2016 עמד על 5.4%, בהשוואה לשיעור רווחיות של 7% בממוצע בהודיס).

לרגל העסקה, שעליה עבדו חודשים ארוכים, כינסו גבי ואתי רוטר, ביחד עם גביזון מסיבת עיתונאים בתל אביב. רוטר – שמכהן כמנכ"ל משותף בקסטרו, אמר שהרכישה מהווה צעד בתהליך התרחבותה של קסטרו. "אלו פעילויות משלימות לקסטרו שאינן עושות קניבליזציה לחנויות שלנו ויאפשרו המשך הצמיחה בעתיד. החברות מקבוצת הודיס הם עסק מצליח שהוכיחו יכולת נהדרת לפרוץ, לצמוח ולקבל ערך בשוק שהוא רווי בתחרות".

רוטר התייחס למגעים שניהל בתחילת 2013 לרכישת הודיס ולא הגיעו לכדי סגירה. המגעים היו לרכישת 50.01% מהודיס בתמורה לכ-100 מיליון שקל בלבד – כמחצית מהתשלום הנוכחי. "הנסיגה מהעסקה הקודמת לא היתה טעות מבחינתי. שני הצדדים לא היו מספיק בשלים. גם לאחר שהודענו על הפסקת המגעים, מערכת היחסים והאמון נשמרו, ולבסוף העסקה יצאה אל הפועל. התמורה בעיניי היא סבירה. עשינו הערכות שווי לכל אחת מהחברות. אני מאמין שקיים פוטנציאל גדול שיאפשר לנו לצמוח", הדגיש.

מעט לפני הרכישה, קסטרו פירסמה תוצאות חזקות לרבעון השני של 2016, שלימדו כי היא מצליחה להתמודד היטב עם התחרות העזה בענף. החברה סיימה את הרבעון ברווח נקי של 20.8 מיליון שקל – גידול יותר מפי שתיים ביחס לרבעון המקביל ב-2015. החברה נהנתה ברבעון מצמיחה דו-ספרתית של קרוב ל-20%, כך שההכנסות המריאו ברבעון השני לכ-257.5 מיליון שקל, כלומר קצב שנתי של כמיליארד שקל. גם הפדיון למ"ר בחנויות גדל.

אילנית שרף, מנהלת מחלקת מחקר ברוקראז' בפסגות, העריכה שבעסקה טמונים ערכים סנרגטים הכוללים בין היתר גם את צד הרכש והניהול. לדבריה, "העסקה מגדילה את כוחה של קסטרו מול הקניונים ומרכזי המסחר ובנוסף היא טומנת בחובה גם פוטנציאל לכניסה לתחומים בהם החברה היום אינה פעילה (תחום המשקפיים) או פעילה בשוליים (תחום האקססוריז). נוכח התחרות הגבוהה בשוק והלחץ על שולי הרווחיות של החברות בתחום אנו מעריכים כי העמקת האחיזה בשוק הקמעונאות המקומי הינו הכרח וצפוי להוליד יתרונות בעתיד", אמרה שרף.

כמה מרוויחים על משקפיים?

קבוצת הודיס נחשבת למתחרה אגרסיבית המחוללת מהפיכה בשוק האופנה הישראלי. היא נהנית מצמיחה ונראות גבוהה של מותגיה ומצליחה ליטול נתחי שוק ממתחריה, בהן הרשתות הוותיקות קסטרו ופוקס. קרולינה למקה ברלין הצליחה לגרום להורדת מחירים בענף המשקפיים כולו. רשת הודיס, שהחלה את דרכה עם חיקויים זולים לרשת S.WEAR (היינס), נהפכה למכתיבת אופנה עבור הדור הצעיר. רשת טופ טן נמצאת כיום כמעט בכל קניון.

במסגרת העסקה, נחשפו לראשונה התוצאות הכספיות המתומצתות של קבוצת הודיס. התוצאות מלמדות כי קרולינה למקה, שמפעילה בישראל ובחו"ל 73 דוכנים וחנויות, נהנית מרווחיות גבוהה ביחס לשאר החברות בקבוצה, וכי היא נמצאת בצמיחה מתמשכת. הכנסות הרשת במחצית הראשונה הסתכמו בכ-68.8 מיליון שקל, כלומר קצב שנתי של כ-140 מיליון שקל; בהשוואה להכנסות של 112 מיליון שקל ו-86 מיליון שקל ב-2015 וב-2014 בהתאמה.

נתוני הרווחיות הגולמית של קרולינה למקה מלמדים כי החברה מוכרת משקפי שמש לצרכן במחיר שמגיע לפי ארבעה מעלותו. כך למשל, זוג משקפי שמש שנמכר בכ-150 שקל עולה לרשת 42 שקל בלבד. הנתונים נגזרים משולי הרווח הגולמי (רווח גולמי כשיעור מההכנסות), שעמדו בחציון הראשון של 2016 על 72%. מדובר בשיעור רווח גולמי יוצא דופן. לשם השוואה, שולי הרווח הגולמי של רשתות האופנה בישראל נעה בין 55%-63%, בעוד שהרווחיות הגולמית של רשתות המזון בישראל עומדת על 20%-25%.

הרווח התפעולי של הרשת עמד במחצית הראשונה של 2016 על 12.1 מיליון שקל, בעוד שהרווח הנקי הסתכם בכ-9.3 מיליון שקל. שולי הרווח (רווח נקי כשיעור מההכנסות) היו במחצית הראשונה של 2016 גבוהים מאוד, כנראה יוצאים דופן, והסתכמו בכ-13.5%. מדובר בשולי רווח כפולים ביחס לשיעור רווחיות של 6.3% ב-2015 ולשיעור רווחיות של 4.8% ב-2014.

בדומה ליתר רשתות האופנה, גם הודיס התמודדה המחצית הראשונה של 2016 עם התנאים הקשים בענף, שמאופיין בתחרות עזה ומעבר של קונים לאינטרנט. מחזור המכירות של הרשת, שמונה 77 חנויות, הסתכם במחצית הראשונה של 2016 בכ-101 מיליון שקל, כלומר קצב שנתי של כ-204 מיליון שקל; בהשוואה למחזור שנתי של 230 מיליון שקל ו-180 מיליון שקל בשנים 2015 ו-2014 בהתאמה. הרווח הנקי בחציון הראשון של 2016 עמד על 2.4 מיליון שקל; לעומת רווח נקי של 17.9 מיליון שקל בכל שנת 2015 (שיעור רווחיות של 7.8%), ורווח נקי של 9 מיליון שקל ב-2014 (שיעור רווחיות של 5%).

רשת טופ טן, שמונה 75 חנויות, הצליחה להתמודד טוב יותר עם תנאי השוק הקשים. מחזור המכירות הסתכם במחצית הראשונה של 2016 בכ-69 מיליון שקל, כלומר קצב שנתי של כ-140 מיליון שקל; בהשוואה למחזור שנתי של 138 מיליון שקל ו-117 מיליון שקל בשנים 2015 ו-2014 בהתאמה. הרווח הנקי במחצית הראשונה עמד על 1.3 מיליון שקל; לעומת רווח נקי של 10 מיליון שקל ב-2015 (שיעור רווחיות של 7.2%), ורווח נקי של 4 מיליון שקל ב-2014 (שיעור רווחיות של 3.4%). מחזור המכירות של אקססוריז, שמונה 17 חנויות, הסתכם במחצית הראשונה של 2016 בכ-10 מיליון שקל. החברה הפסידה כ-600 אלף שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה