צדיק בינו לא מחפש קונה: ימכור את פז בבורסה

בינו קיבל היום מראש הממשלה ושר האוצר למכור את אחזקותיו בחברת פז, שנסחרת לפי שווי של 6.43 מיליארד שקל. בינו מחזיק ב-23.08% מפז בשווי שוק של כ-1.5 מיליארד שקל ושותפיו האוסטרלים בכ-7%

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

צדיק בינו, בעל שליטה בבנק הבינלאומי ובחברת האנרגיה והקמעונאות פז, ממשיך להערך ליישום חוק הריכוזיות במשק שמחייב אותו למכור את הבינלאומי, פז או את שניהם.

על רקע דו"חות חיוביים שפירסמה היום פז למחצית הראשונה של 2016, קיבלה החברה מידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון היתר שליטה חלופי (משפחות ליברמן ואבלס במקום בינו ושותפיו האוסטרלים) בבית הזיקוק של פז באשדוד, הנחשב לנכס אסטרטגי שבו מחזיקה פז מאז 2006.

בכך משווה בינו את מצבו בבנק בינלאומי, שאת האחזקה בו הוא יכול בהתאם להוראות הפיקוח על הבנקים למכור בשוק, לזה שבפז. כלומר את מניות פז המוחזקות על ידו הוא יוכל כעת למכור בשוק ובכך לבזר את השליטה בחברה או למכור לקונה פוטנציאלי שיסכים לשלם פרמיית שליטה עבור פז הנסחרת כיום לפי שווי גבוה של כ-6.43 מיליארד שקל. בינו מחזיק ב-23.08% מפז בשווי שוק של כ-1.5 מיליארד שקל ושותפיו האוסטרלים בכ-7%.

מעתה ואילך כל מניה שבינו או שותפיו ימכרו תחייב אותם לצאת מדירקטוריון פז. לפי הערכות, בינו לא מתכנן לבצע באופן מיידי את מכירת מניות פז בשוק והוא עדיין בוחן חלופות שונות לגבי מכירתה. לפי החוק לצמצום הריכוזיות במשק, על בינו לרדת עד דצמבר 2019 להחזקה של עד 5% בפז, בבינלאומי או בשניהם. בינו מחזיק בכ-38% מחברת פיבי החזקות, המחזיקה בכ-48% מהבינלאומי, שנסחר במדד ת"א 25 (המעו"ף) לפי שווי שוק של כ-4.9 מיליארד שקל. פורמלית, בינו טרם ביקש מהמפקחת על הבנקים, חדוה בר, אישור להתחיל למכור את מניות הבינלאומי בבורסה, אך יש לו אפשרות לעשות זאת.

בתוך כך, פז סיימה את הרבעון השני של 2016 עם רווח נקי של כ-161 מיליון שקל - ירידה של כ-34% לעומת הרבעון המקביל ב-2015. הרווח במחצית הראשונה של 2016 הסתכם בכ-321 מיליון שקל - ירידה של כ-26% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הירידה ברווח נבעה בעיקר מירידה במרווחי הזיקוק.

הרווח המתואם של פז הסתכם ברבעון השני בכ-156 מיליון שקל - ירידה של כ-11% לעומת הרבעון המקביל ב-2015.

את המחצית הראשונה של השנה סיימה פז עם גידול של כ-10% ברווח הנקי לעומת התקופה המקבילה - לכ-378 מיליון שקל. הרווח הנקי המתואם מאפשר להציג את התוצאות העסקיות בנטרול השפעות חד-פעמיות כמו רווחים או הפסדים משינוי בערך המלאי, רווחים או הפסדים מהתאמת שווי המלאי המוגן לשווי השוק ועוד.

הרווח התפעולי המתואם הסתכם ברבעון השני בכ-216 מיליון שקל - ירידה של כ-60% לעומת הרבעון המקביל. את המחצית הראשונה של השנה סיימה פז עם רווח תפעולי מתואם של כ-524 מיליון שקל - ירידה של כ-7% לעומת התקופה המקבילה. בעוד שמגזרי הקמעונאות והתעשיה הציגו תוצאות טובות, הרווח התפעולי במגזר הזיקוק ירד ב-51% ל-154 מיליון שקל.

יונה פוגל, מנכ"ל קבוצת פז, אמר היום כי "פז מציגה תוצאות טובות מאוד לחציון עם EBITDA מתואם בסך של כ-727 מיליון שקלים. ברבעון השני, למרות שחיקת מרווחי הזיקוק אשר פגעו בחטיבת הזיקוק, החברה מציגה תוצאה חזקה כאשר מגזרי הקמעונאות והתעשיות ממשיכים להשתפר ומפצים על הירידות בזיקוק. החציון הראשון והרבעון השני עמדו בסימן גידול במכירות של בנזין, וסולר כתוצאה מגידול בצריכה בתחומי התחבורה, תעופה ותשתיות. הודות לגידול פעילות המשק בתחומים אלו המשיכה לגדול הרווחיות במגזרי הקמעונאות, סחר והתעשיות ורווחי הקבוצה המשיכו לעלות, גם בשעה שתוצאות בית הזיקוק נפגעו כתוצאה מירידה משמעותית במרווחי הזיקוק העולמי.

"ההיתר שניתן היום מאת המדינה מאזן את האמצעים העומדים לרשותו של גרעין השליטה בדרכו ליישם את הנדרש בחוק הריכוזיות. כעת הן ההחזקה הריאלית והן ההחזקה הפיננסית ניתנות למכירה בדרך של גרעין שליטה או ביזור. במידה שגרעין השליטה יחליט למכור החזקתו בפז ולבצע זאת בדרך של ביזור ולא מכירת גרעין שליטה, היתר זה מסדיר את אופן פעולת החברה כחברה מבוזרת".

צדיק בינוצילום: מוטי קמחי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב