בירן יוצא לקרב על אלון ישראל: "לכפות על בעלי האג"ח לקבל 137 מיליון שקל"

בירן לבית המשפט: "הנאמן חפץ הן לקבל את החוב והן את החברה - הרבה מעל ומעבר למגיע למחזיקי איגרות החוב"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שרגא בירן
שרגא בירןצילום: אמיל סלמן
שלי אפלברג
שלי אפלברג

איש העסקים שרגא בירן לא מוותר בקלות על חברת אלון ישראל. שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, עירית ויינברג נטוביץ', תדון בבקשה הדחופה שהגיש אמש עו"ד עופר צור, שמייצג את חברת ביילסול של בירן. בירן דורש לכפות על חברת אלון לשלם למחזיקי איגרות החוב שלה 137 מיליון שקל. לטענתו, התשלום שמועד פירעונו השוטף הגיע יאפשר להוריד מסדר היום את הטענה "המופרכת של הנאמן ,חברת הרמטיק, ומחזיקי איגרות החוב שהחברה הינה חדלת פירעון".

"הורדת טענה מופרכת זו מסדר היום תשאיר למעשה להכרעה את המחלוקת האמיתית בין הצדדים, השאלה החוזית: האם מחזיקי איגרות החוב העמידו את החוב לפירעון מידי כדין", טוען עו"ד צור שמדגיש כי שאלה זו כבר נדונה כבר אצל השופט בנימין ארנון בתיק אחר שכבר החל להתנהל. לדברי צור, ברגע שהתשלומים יבוצעו, תתקן חברת הדירוג מעלות כלפי מעלה את דירוג איגרות החוב של החברה ל-CCC .

בתחילת החודש פנו בעלי איגרות החוב של אלון ישראל לבית המשפט המחוזי בבקשה לכנס אסיפה של בעלי האג"ח כדי לאשר הסדר חוב על פי סעיף 350 לחוק החברות. במסגרת ההליך, הם ביקשו להשתלט על אלון ישראל, חברת האחזקות שבשליטת חברת בייילסול (53%) וארגוני הקניות של הקיבוצים (47%). ביילסול נמצאת בבעלות שרגא בירן (80%) ודודי ויסמן (20%). בעלי האג"ח ביקשו שההסדר יבוצע במתכונת דומה לזו שבה השתלטו בעלי איגרות החוב על אי.די.בי אחזקות. לטענתם, זה יהיה מבחן להוראות חוק חדלות הפירעון החדש שנמצא בדיונים בוועדת חוקה של הכנסת.

על פי החוק החדש, חברה תוכרז כחדלת פירעון רק במקרה של חדלות פירעון תזרימית, כלומר אי עמידה במועדי התשלום של התחייבויותיה הכספיות. אחד מסעיפי החוק מתיר לקבוע בשטר הנאמנות סעיף שעל פיו יוכלו בעלי האג"ח להעמיד את החוב לפירעון מיידי אם החברה אינה עומדת באמות המידה הפיננסיות שנקבעו בשטר הנאמנות כפי שקרה במקרה של אלון ישראל.

עו"ד צור הסביר בבקשה לבית המשפט כי לפני מספר חודשים פרצה מחלוקת בין החברה לנאמן בעניין דירוג איגרות החוב. לטענתו, מכיוון שהחברה דחתה את האולטימטום, "קיבלו מחזיקי איגרות החוב החלטה להעניש את החברה ולהעמיד את החוב כולו לפירעון מידי. התוצאה היא שבמקום שהחברה תפרע סופית את הקרן למחזיקי איגרות החוב רק בשנת 2023, היא נדרשת על ידם לשלם את מלוא קרן החוב היום – שבע שנים לפני המועד".

לדברי צור, עילת הפירעון המיידי בה נטלה הנאמן הינה טכנית וניתנת לריפוי. עוד הוא מדגיש כי " תכליתו ( של ההליך) לנשל את בעלי המניות של החברה ולרכוש בכפיה ובנזיד עדשים את החברה מידי בעליה בעסקה מסחרית כפויה שתערך בבית משפט של חדלות פירעון. האבסורד עוד גובר כיוון שתכלית העסקה המסחרית שמציע הנאמן היא שהצד הרוכש - מחזיקי איגרות החוב - גם יקבע בעצמו את תנאי החוזה והמחיר לרכישת המניות ויאשר לעצמו את העסקה באסיפה מבלי שיתנהל מו"מ או ישמע קול בעלי המניות. והכל כדי להעניש".

צור טוען כי החברה אינה חדלת פירעון. לדבריו, לחברה יש יתרות מזומנים עצומות של כ-525 מיליון שקל. "לקבוצת אלון עצמה קיימות יתרות נזילות וכן נכסים שוטפים ומסגרות אשראי לצרכי שירות החוב וכן לפיתוח החברה ועסקיה ולתשלומים נוספים בסך מוערך של למעלה ממיליארד שקל. לו היתה החברה חדלת פירעון, היה הנאמן מגיש נגדה בקשת פירוק . בקשת פירוק כזו לא הוגשה. האמת היא שכל המתבונן בהצעת ההסדר שמציע הנאמן לומד מייד כי החברה אינה חדלת פירעון אלא להיפך. לפיכך הנאמן חפץ הן לקבל את החוב והן את החברה הרבה מעל ומעבר למגיע למחזיקי איגרות החוב".

אלון ישראל היא בעלת השליטה (72%) באלון רבוע כחול שאמורה להימכר למוטי בן משה תמורת 115 מיליון שקל וכן היא מחזיקה בנכסים פיננסיים כמו ב-6 מיליון מניות של דלק US, ב-80% ממניותיה של אלון חיפושי גז שמחזיקה ב-4% מהזכויות בשותפות הגז תמר וכן ב-29% ממניותיה של החברה שמפעילה את כביש חוצה ישראל, וב-8% ממניותיה של חברת דור אלון.

סך כל החובות של אלון ישראל למחזיקי אגרות החוב הוא 1.78 מיליארד שקל - כ-85% מכלל חובותיה. חוב זה הועמד לפירעון מידי בתחילת יוני . לטענת בעלי האג"ח, החברה סובלת מגירעון של 486 מיליון שקל בהון העצמי נכון לסוף הרבעון הראשון של 2016 ויש ספק משמעותי בדבר המשך קיומה כ"עסק חי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן