אימפריה של איש אחד ו-100 בתי מלון: דוד פתאל שווה כבר 2.5 מיליארד שקל

פתאל החזקות, שבשליטת דוד פתאל, הציגה בשלוש השנים האחרונות צמיחה מהירה, לצד עלייה תלולה ברווח, בעיקר על רקע ההתרחבות המאסיבית בישראל ואירופה ■ מחזור המכירות ב-2015 הגיע לשיא: 1.6 מיליארד שקל - זינוק של 22%

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוד פתאל
דוד פתאל
ערן אזרן
ערן אזרן

קבוצת המלונות פתאל - רשת המלונות הגדולה בישראל בשליטת דוד פתאל - חושפת לראשונה את תוצאותיה הכספיות, מהן עולה כי במהלך שלוש השנים האחרונות נהנתה הקבוצה מצמיחה מהירה, לצד עלייה תלולה ברווח – בעיקר על רקע ההתרחבות המאסיבית בישראל ואירופה.

הרשת של פתאל חולשת כיום על 17 אלף חדרים ב–100 בתי מלון בישראל ואירופה. מהשוואה של ביצועי פתאל לרשתות מלונאות הנסחרות בבורסות אירופה וארה"ב כמו הילטון, סטארווד או מאריוט ניתן לגזור כי שוויה המשוער של פתאל מגיע ל–3.2–3.5 מיליארד שקל. פתאל מחזיק ב–71% ממניות החברה ששוות לפי חישוב זה כ–2.3–2.5 מיליארד שקל.

חשבת שתגיע לכזו הצלחה? "לא, אפילו לא בחלומות שלי"

מהתוצאות הכספיות של פתאל עולה כי במהלך שלוש השנים האחרונות נהנתה הקבוצה מצמיחה מהירה בפעילות, לצד עלייה תלולה ברווח. זאת, בעקבות התרחבות מאסיבית שביצעה החברה בשנים האחרונות באירופה. 2015 היתה שנת שיא עבור הקבוצה, ומחזור המכירות שלה צמח ל–1.6 מיליארד שקל, גידול של 22% ביחס ל–2014. במקביל נרשם זינוק של 25% ברווח התפעולי התזרימי (EBITDA), שטיפס לשיא של 357 מיליון שקל — יותר מפי שניים ביחס לרמתו לפני חמש שנים.

"מאז הקמת פתאל, אנחנו שומרים על קצב התרחבות קבוע — הן על ידי הסכמי ניהול חדשים או רכישות של בתי מלון. השנה האחרונה הושפעה מתוצאות מצוינות באירופה, בעוד שהתרחבות הרשת בישראל סייעה לקזז את הנסיגה בהכנסות מבתי המלון הקיימים, שנפגעו מהירידה בתיירות", אמר פתאל.

ב–2010 ניסה פתאל להנפיק את מניות הקבוצה בבורסה של תל אביב לפי שווי של כ-1.6–1.8 מיליארד שקל (מכפיל 9–10 על ה–EBITDA). ניסיון קודם נעשה ב–2007, אז ביקש פתאל להנפיק את החברה לפי שווי של 600–700 מיליון שקל. שתי ההנפקות נדחו ונגנזו אבל הרשת המשיכה לצמוח. לדברי פתאל, ההנפקה האחרונה נדחתה עקב חשש מהעמסת רגולציה מיותרת: "העדפנו להמשיך את ההתפתחות בצורה חופשית ולא תחת עין ציבורית. זו היתה החלטה של הדקה האחרונה".

פתאל אמר כי כרגע אין תוכניות לבצע הנפקה ראשונית — "אנחנו מסתדרים מצוין עם המערכת הבנקאית", אמר.

מלון לאונרדו אשקלון מרשת פתאל

רשתות מלונאות מקבילות לפתאל בעולם נסחרות בשוויים המגלמים מכפילי EBITDA של 8–12 (בארה"ב המכפילים גבוהים יותר לעומת אירופה). רשת מאריוט למשל נסחרת בשווי של 18.3 מיליארד דולר, המגלם לה מכפיל של 11.2 על ה–EBITDA. רשת הילטון נסחרת במכפיל של 8.8, ואילו רשת סטארווד במכפיל של 12.2. בהנחה של מכפיל 9–10 — שתואם לרשתות מלון הפועלות באירופה — השווי התיאורטי של פתאל מגיע לפיכך ל–3.2–3.5 מיליארד שקל. מעניין לציין כי המתחרה מלונות דן, שמנייתה סובלת מסחירות נמוכה, נסחרת בישראל לפי מכפיל EBITDA של 7.

את השווי התיאורטי של קבוצת פתאל ניתן לגזור גם ממכפיל הרווח הנקי. את 2015 סיימה פתאל ברווח נקי של 164 מיליון שקל. מדובר בגידול של 70% בהשוואה ל–2014, שנה שבה נפגעה הקבוצה ממבצע צוק איתן, ועלייה של 21% ביחס ל–2013. חברות מלונאות מקבילות לפתאל נסחרות בארה"ב לפי מכפילי רווח של 17–25. בהנחה של מכפיל 20 על הרווח, מקבלים אינדיקציה נוספת למחיר של 3.3 מיליארד שקל. זהו מכפיל לא נמוך אמנם אבל הוא עשוי להתאים לחברה דינאמית שנמצאת בצמיחה. ההון העצמי של פתאל הסתכם בסוף מארס האחרון בכ–1.8 מיליארד שקל.

בשיחה עם TheMarker הדגיש פתאל כי התפתחות הרשת נעשתה בצורה קבועה כך שלא מדובר בקפיצה חד פעמית. "לאורך כל השנים ה-EBITDA שלנו עלה בהדרגה בשיעור של 10%–15% בשנה. כל אחד יכול לעשות הערכה שלו לגבי השווי, אבל מבחינתי זה נתון לא חשוב כי פתאל לא עומדת כרגע למכירה".

השווי הנגזר לקבוצת פתאל עשוי להיות בשורה משמחת גם להדסה פתאל, גרושתו ואם שלושת ילדיו של פתאל, שמחזיקה בכ–9.66% ממניות הקבוצה. השווי התיאורטי של מניותיה עומד כעת על 300–350 מיליון שקל. שאר מניות הקבוצה (18.54%) מוחזקות על ידי חברת הביטוח והפיננסים מגדל, ששוויין התיאורטי מסתכם בכ–580–630 מיליון שקל. מגדל נכנסה להשקעה בפתאל ב–2007, לאחר שרכשה 10% ממניות החברה תמורת 60 מיליון שקל, ולפי שווי חברה של 630 מיליון שקל "אחרי הכסף", כך שהזינוק מגלם לה רווחים תיאורטיים נאים.

הכנסותיה של פתאל גדלו מ–1.16 מיליארד שקל ב–2013, ל–1.3 מיליארד שקל ב–2014 ול–1.6 מיליארד שקל, כאמור ב–2015. הרווח התזרימי הפנוי (FFO), שהוא מדד מקובל להערכה של חברות נדל"ן, עלה בכ–30% לכ–214.4 מיליון שקל, בהשוואה לכ–163.5 מיליון שקל בסוף 2014. המינוף של הקבוצה נותר בשנתיים האחרונות ברמה נמוכה של 40%–44% (חוב נטו לבסיס ההון — CAP), ונכון לסוף הרבעון הראשון של 2015 היה 42% בלבד.

התוצאות של פתאל נחשפו במסגרת דו"ח דירוג של מידרוג, שבו הועלה דירוג האשראי של פתאל מ–A2 לרמה של A1 (רמה בינונית גבוהה) באופק "יציב". הדירוג ניתן לאג"ח פרטיות שהנפיקה פתאל במאי 2014, שיתרתן מסתכמת בכ–120 מיליון שקל. לפי נתוני "שווי הוגן" המספקת ציטוטים לנכסים לא סחירים שבידי הגופים המוסדיים, האג"ח, שהן צמודות למדד, נסחרות במחיר של 107.08 אגורות, המגלם תשואה לפדיון של 2.34%, למח"מ (משך חיים ממוצע) של 3.4 שנים. האג"ח משלמות ריבית שנתית של 3.9%. ככל הנראה פרסום הדירוג נעשה כצעד מקדים לגיוס אג"ח בשוק ההון, וזאת במטרה לנצל את תשואות השפל בשוק האג"ח.

בדו"ח כתבו האנליסטים של מידרוג אילון גרפונקל ורן גולדשטיין כי "תיק הנכסים של פתאל מצוי במגמת צמיחה שתורמת לגידול בהיקף ההכנסות ופיזור הפעילות של החברה. מאז 2008 היקף החדרים בניהול החברה גדל בכ–11 אלף, כולל גידול של כ–19% בשנה האחרונה. להערכת מידרוג, לאור הנזילות בפתאל אירופה ומו"מ לרכישות נוספות, היקף הפעילות צפוי להמשיך ולצמוח".

מנגד, האנליסטים ציינו כי הדירוג של פתאל מושפע לשלילה מענף הפעילות, אשר חשוף לתנודתיות למחזורים שליליים. כך למשל מאז 2014, יש האטה בכניסת התיירים לישראל והרעה באזורי פעילות כגון ים המלח, ירושלים וטבריה ובמידה פחותה יותר גם באזור המרכז. עוד ציינו במידרוג כי פתאל חשופה להאטה כלכלית באירופה, ויש לה תלות בבעל השליטה "שהינו בעל ערך משמעותי בתחום הפיתוח העסקי בחברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט