מחזיקי האג"ח של אקסטל לא אוהבים העסקה עם SMI; האג"ח נופלות ב-3%

במהלך סוף השבוע דיווחה אקסטל, כי חתמה על הסכם הלוואה עם SMI לפיתוח משותף של Central Park Tower, במסגרתו תעניק SMI הלוואת מזנין של כ-275 מיליון דולר לאקסטל ■ האנליסט יניב סיילן: "עסקה טובה לבעל השליטה, פחות למחזיקי האג"ח"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דירה של אקסטל במנהטן
דירה של אקסטל במנהטן
ערן אזרן
ערן אזרן

כנראה שמחזיקי האג"ח של אקסטל לא התרשמו לטובה מהעסקה שחתמה בסוף השבוע חברת הנדל"ן האמריקאית עם ענקית התשתיות הסינית SMI. איגרות החוב של אקסטל, בערך נקוב של 1.65 מיליארד שקל, יורדות כעת במסחר בשיעור של כ-3%. בעקבות הנפילות, האג"ח נסחרות כעת בתשואות "זבל" של כ-11% - המלמדות על חשש המשקיעים כי החברה עלולה להתקשות בפירעון חובותיה.

במהלך סוף השבוע דיווחה אקסטל, כי חתמה על הסכם הלוואה עם SMI לפיתוח משותף של Central Park Tower. במסגרת העסקה תעניק SMI הלוואת מזנין (השלמה להון עצמי) של כ-275 מיליון דולר לפרויקט, כנגד ריבית שנתית של עד 10.5% עד לפירעון הקרן, וקבלת 20% מהזכויות בפרויקט. בנוסף, תקבל SMI כ-30% מחברת הפיתוח של הפרויקט, שזכאית לעמלת פיתוח של 3.85%; ואת הרווחים העתידיים בגין חלקה בפרויקט. מנגנוני התגמול עבור ההלוואה מגלמים תשואה אפקטיבית גבוהה מאוד של 20%-30% בשנה ל-SMI מהעסקה.

כחלק מההסכם אף נקבע ש-SMI תקבל אופציה, שאם עד מאי 2017 אקסטל לא תצליח להשיג מימון בנקאי לפרויקט - בהיקף של כ-2 מיליארד דולר - אזי היא יכולה לממש אופציית Put בה אקסטל תהיה חייבת לקנות את חלקה כולל הריביות שנצברו. באם אקסטל לא תצליח לרכוש את חלקה של SMI בפרק זמן של עד שנה ממאי 2017, לסינים הזכות לבקש למכור את הנכס בדיסקאונט של עד 20% מהשווי שייקבע בהערכת שווי. בנוסף, הסינים קיבלו ערבות של אקסטל להבטחת ההשקעה שלהם.

האנליסט יניב סיילן מבית ההשקעות IBI, ציין כי מדובר ב"עסקה טובה לבעל השליטה, פחות למחזיקי האג"ח". סיילין העריך כי תשואה של 9.7% שבה נסחרו האג"ח ערב העסקה, "אינה מפצה מספיק על הסיכונים הטמונים בהשקעה בחברה" – ובכך רמז כי האג"ח עשויות להמשיך ולרדת במסחר.

לדברי סיילן, "אקסטל קיבלה מעט אוויר לנשימה אך ממד הסיכון, חוסר הוודאות וסוגיות משפטיות וחשבונאיות בעניין העסקה האחרונה רק עלו, והפכו את ההשקעה באג"ח החברה למסוכנת יותר. על אף שהעסקה טובה עבור אקסטל, ומשאירה בידה נתח משמעותי מהפרויקט, היא מראה עד כמה לאקסטל הישראלית אין שליטה או יכולת להשפיע על המתרחש בחברות הבנות, ועד כמה התלות בבעל השליטה גבוהה. בתחילת השנה הערכנו כי החברה תקפיא את הבנייה של הפרויקט הנ"ל, וציינו שאם תבחר להמשיך בבנייה צפוי להיות רע יותר עבור המחזיקים. הדיווח האחרון ובעיקר הערבות חברה שניתנה לסינים רק הוכיחו זאת".

מאוחר יותר היום אקסטל צפויה לדווח בקשר להתפתחויות בהשגת מימון לפרויקט One Manhattan Square – פרויקט יוקרה נוסף, שהחברה נדרשת לסגור את המימון הבנקאי עבורו בימים הקרובים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר