טבע הרוויחה 1.2 מיליארד דולר ברבעון השני של 2016

גידול של 9% במכירות התרופות המקוריות של טבע - כולל צמיחה של 10% במכירות קופקסון - חיפה על קריסה של 33% במכירות התרופות הגנריות בארה"ב ונסיגה של 7% במכירות הגנריות בעולם כולו

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארז ויגודמן
מנכ"ל טבע, ארז ויגודמןצילום: ראובן קפוצ'ינסקי
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת טבע עמדה בתחזיות שסיפקה לפני שלושה שבועות לשוק ההון בנוגע לתוצאותיה ברבעון השני. טבע הציגה רווח נקי מתואם (Non GAAP) של 1.2 מיליארד דולר ברבעון השני של 2016 שהם 1.25 דולר למניה בהשוואה לרווח של 1.2 מיליארד דולר ורווח של 1.43 דולר למניה ברבעון המקביל ב-2015.

הרווח המתואם היה גבוה מהקצה העליון של תחזית הרווח של 1.19 עד 1.22 דולר למניה אולם הפער בין הרווח הנקי המתואם לבין הרווח הנקי על פי כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב (US Gaap) זינק ל-974 מיליון דולר בשל שורת הפרשות בעיקר בגין ההשקעה בחברה האוסטרלית Mesoblast והמוצר למיגרנה Zecuity ששיווקו הופסק.

הכנסותיה של טבע צמחו ב-1.4% ברבעון השני של 2016 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2015, והסתכמו ב-5.04 מיליארד דולר ובנטרול התחזקות הדולר שגרעה 141 מיליון דולר מההכנסות הגיעה הצמיחה ל-4% ברבעון החולף.

הגידול בהכנסותיה של החברה לרמה שהיתה גבוהה מעט מהתחזית שטבע נתנה לפני 3 שבועות (5-4.9 מיליארד דולר) נבע מהגידול של 8.7% בהכנסות של התרופות המקוריות והממותגות של טבע ברבעון השני של 2016 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2015 לרמה של 2.3 מיליארד דולר שקיזזה חולשה בשוק הגנרי האמריקאי. מכירותיה של טבע בשוק זה ירדו ב-33% ברבעון השני של 2016 בהשוואה למקביל ב-2015 וגררו את המגזר הגנרי של החברה לירידה של 7%.

עלייה במכירות בארה"ב

מכירות קופקסון התרופה המקורית הראשונה והעיקרית של טבע צמחו ב-8% ל-1.1 מיליארד דולר ברבעון השני של 2016 בהשוואה למקביל ב-2015. המכירות בארה"ב גדלו ב-10% ל-955 מיליון דולר הודות להפחתת המכירות דרך ערוץ המדיקייד חברת ביטוח בריאות הממשלתית האמריקאית שהביאה לירידה ברמת ההנחות שנתנה טבע וכן בעקבות העלאת מחיר של 7.9% בינואר 2016.

נתח השוק של קופקסון מכלל המרשמים החדשים בארה"ב למחלת הטרשת הנפוצה ירד ל-24.9% לעומת 28.1% ברבעון הראשון של 2016, והנתח של קופקסון מכלל המרשמים הגיע ל-29.1% מהתרופות למחלה בהשוואה ל-29.8% ברבעון הראשון של 2016.

קופקסון לא היתה התרופה המקורית היחידה שהציגה תוצאות טובות ברבעון החולף. המכירות של התרופות למחלות מערכת הנשימה ובעיקר Proair ו Qvar צמחו ב-24% ברבעון השני של 2016 בהשוואה למקביל ב-2015 והסתכמו ב-313 מיליון דולר. הגידול נבע בעיקר מקפיצה של 40% במכירותיה של Qvar ל-116 מיליון דולר וטבע מציינת שהגידול נבע בעיקר מהעלאת מחיר.

טבע נהנתה מגידול חד במכירות התרופות האונקולוגיות שלה ובעיקר Treanda ותרופת הדור החדש Bendeka שניתנת בעירוי מהיר ופותחה ומשווקת בשיתוף עם חברת איגל. מכירותיהן של התרופות האונקולוגיות גדלו ב-14% ל-334 מיליון דולר גם הודות לצמיחה של 11% במכירותיהן של התרופות האונקולוגיות האחרות כמו Granix ו-Lonqu שהושקו בשנים האחרונות.

הצמיחה במכירות של התרופות המקוריות והממותגות בתחום מערכת הנשימה והאונקולוגיה קוזזה בנפילה של 44% במכירות של התרופה Nuvigil לטיפול בהפרעות שינה לרמה של 51 מיליון דולר ברבעון החולף בעקבות השקת הגרסה הגנרית המתחרה של חברת מיילן.

צמיחה של תרופות מקוריות, חולשה במגזר הגנרי

הצמיחה של התרופות המקוריות והממותגות של טבע, הודות לגידול בנתח השוק והעלאות מחיר, פיצתה את טבע על חולשה במגזר הגנרי, ובעיקר בשוק האמריקאי. המכירות של טבע בארה"ב ירדו ב-33% ברבעון השני של 2016, לעומת הרבעון המקביל ב-2015. הן הסתכמו ב-892 מיליון דולר, 7.5% פחות ממכירותיה של המתחרה, סנדוז מקבוצת נוברטיס, ברבעון השני. סנדוז הציגה צמיחה של 5% ל-965 מיליון דולר.

הנפילה במכירותיה של טבע בשוק האמריקאי ברבעון השני של 2016, נבעה מהיעדר כמעט מוחלט של השקות חדשות. בנוסף, חלה ירידה במכירות של תרופות שהושקו בלעדית - כמו הגרסה הגנרית ל-Abilify, לטיפול בסכיזופרניה והפרעה דו קוטבית, שמכירותיה במונחי מחיר תרופת המקור היו 7.9 מיליארד דולר; וכן Nexium, לטיפול בהחזר תוכן חומצי מהקיבה לוושט, שמכירותיה במונחי תרופת המקור היו 5.9 מיליארד דולר. טבע נפגעה גם מאובדן הבלעדיות האפקטיבית על שיווקה של התרופה Pulmicort לטיפול באסתמה. הנסיגה החזקה במכירות בשוק האמריקאי מבליטה עד כמה טבע נזקקה לרכישת אקטוויס ג'נריקס, כדי למלא מחדש את צנרת המוצרים שהתייבשה.

המכירות של טבע בשוק הגנרי האירופי ירדו ב-1%, הן במונחי דולרים והן במונחי המטבעות המקומיים, לרמה של 660 מיליון דולר - בשל מדיניותה של טבע להתרחק ממכרזים לא רווחיים. הירידה במכירות של המגזר הגנרי הייתה חזקה הרבה יותר, אלמלא השיקה טבע, בראשית אפריל 2016, את המיזם המשותף שלה עם חברת Takeda ביפן. טבע מחזיקה ב-51% מהזכויות בזו האחרונה, ועל כן מאחדת את מלוא מכירותיו של המיזם.

ההכנסות של טבע משיווק תרופות גנריות בשאר העולם, כלומר מחוץ לארה"ב ולאירופה, גדלו ב-56% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2015, והסתכמו ב-742 מיליון דולר. זאת הודות לפעילות המיזם המשותף ביפן, וכן גידול במכירות בקנדה ובוונצואלה. ונצואלה סובלת מהיפר אינפלציה, לצד שער בוליבר מווסת, דבר המשפיע על מחירי התרופות במונחים דולריים.

מכירות חומרי הגלם הפעילים, שטבע מייצרת עבור חברות גנריות אחרות, המשיכו במגמת ההתאוששות, וצמחו ב-13% ל-207 מיליון דולר, ברבעון השני של 2016.

הרווח התפעולי של טבע, מייצור ושיווק של תרופות גנריות, ירד ב-15.8% ברבעון השני של 2016, לעומת המקביל ב-2015, ל-614 מיליון דולר. רווח זה מהווה 26.8% מהמחזור, בהשוואה ל-29.6% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2015. הדבר נובע משחיקה ברווחיות בשוק האמריקאי, בשל אובדן הבלעדיות בשיווק הגרסאות הגנריות ל-Abilify ו-Nexium. אובדן זה קוזז בשיפור ברווחיות הגולמית בשיווק תרופות גנריות באירופה ובשאר העולם, וכן מייצור ושיווק של חומרי גלם פעילים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות