הפדיחה של קרן המטבע |

תחזית או הטלת מטבע?

כל תחזית שסיפקה קרן המטבע הבינלאומית מאז 2010 התבררה כשגויה - גם ברמה הגלובלית וגם בתחזיות פרטניות למדינות ■ הקשרים הפיננסיים בין המדינות, הטכנולוגיות החדשות והשפעת שוקי ההון הופכים את מלאכת החיזוי לבלתי אפשרית

ארז ברית וויוליה ויימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארז ברית וויוליה ויימן

פעם, מי שרצה לדעת מה הוא הצפי עבור כלכלת מדינה מסוימת או עבור כלל כלכלת העולם, היה יכול להתעדכן בתחזיות הרבעוניות של קרן המטבע הבינלאומית או של גופים כלכליים ופיננסיים בינלאומיים אחרים. פעם, מי שרצה להבין מי יזכה בבחירות, היה יכול להיעזר בסקרי דעת הקהל. כיום נראה שבשני המקרים ניחוש יעבוד לא פחות טוב.

כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבעצילום: גטי אימג'ס

החברות שעורכות את הסקרים הפוליטיים - כמו אלה שניבו זכייה ברורה למצביעי ההישארות באיחוד האירופי במשאל העם בבריטניה - אינן היחידות שנכשלות שוב ושוב בתחזיות שהן מפרסמות. בעצם, הן נמצאות בחברה טובה עם גופים מכובדים מאוד, כמו לדוגמה קרן המטבע הבינלאומית.

קרן המטבע, כגוף כלכלי גדול ורציני, יכולה להרשות לעצמה את הכלכלנים והאנליסטים הטובים ביותר בעולם. לשם כך, הקרן מבצעת מעקב אחר התפתחויות כלכליות ופיננסיות בכל מדינות העולם. היא מסתמכת על סטטיסטיקות רחבות ומעמיקות, שאותן היא אוספת לרוב בעצמה, מבלי להסתמך על מקורות חיצוניים שעלולים להטעות. הקרן מפרסמת עבודות מחקר מעמיקות ומקיפות, שכוללות ניתוח של מצב הכלכלה והפיננסים בכל מדינה ומדינה ובעולם כולו, לצד תחזיות לשנים הקרובות — וכאן נעוצה הבעיה. בשנים האחרונות, התחזיות האלה אף פעם לא עמדו במבחן המציאות.

הקשר בין התחזיות למציאות התרופף

מ–2010, כל תחזית של קרן המטבע לצמיחה גלובלית התבררה כשגויה. אם ב–2010 וב–2011 תחזיות הצמיחה של הקרן היו מתחת לצמיחה בפועל וההבדלים לא היו גדולים במיוחד, בשנים שלאחר מכן הקשר בין התחזיות למציאות התרופף והלך. על פי התחזית של 2011, לדוגמה, הצפי לשיעור הצמיחה העולמית בארבע השנים הבאות היה 4%, 4.5%, 4.7% ו–4.8%. בפועל, הצמיחה ב–2012 היתה 3.4%, ב–2013 — 3.3%, ב–2014 — 3.4% וב–2015 על 3.2% בלבד.

גם תחזיות לטווח קצר יותר לא הוכיחו את עצמן. למרות העדכונים החוזרים ונשנים כלפי מטה של תחזיות הצמיחה הגלובלית, שבוצעו אף כמה פעמים בשנה, הכלכלה הגלובלית רשמה ביצועים גרועים מהצפוי בכל פעם.

צילום: Chris Ratcliffe / בלומבר�

על פי התחזית של 2011, הצמיחה הגלובלית ב–2016 היתה אמורה להיות 4.9%. ב–2012 התחזית עודכנה ל–4.5%, ב–2013 היא ירדה ל–4.0%, ב–2014 עודכנה ל–3.9%, שנה חלפה והיא ירדה ל–3.5%. בפועל כיום, גופים גלובליים כגון הבנק העולמי והאו"ם צופים צמיחה של 2.4% בלבד.

גם כשמדובר בתחזיות עבור מדינות ספציפיות, התחזיות לא היו מדויקות יותר. כך, 
ב–2010–2015, על פי תחזית קרן המטבע, יפן היתה אמורה להגדיל את התמ"ג שלה ב–9% בסך הכל על פני התקופה, ובפועל הצליחה לספק רק 3%. כלכלת הודו היתה אמורה לעלות ב–60% וזו של רוסיה ב–29%, כשבמציאות הן צמחו ב–47% ו–4% בהתאמה. ארה"ב וגוש היורו היו צפויים לרשום צמיחה נאה של 18% ו–11% בהתאמה במהלך השנים האלה, בעוד שהתברר כי הן גדלו בהרבה פחות: 14% ו–5%, בהתאמה. בפרס על הניתוק הגדול ביותר ממציאות זוכה התחזית עבור ברזיל: התחזית של 28% צמיחה ב–2010–2015 התרסקה אל מול המציאות של התכווצות ב–1%.

פעם היה יותר קל
 לתת תחזיות

ארז ברית
יוליה ויימן

חשוב לציין כי בשנים האחרונות הרבה יותר קשה לחזות את העתיד הכלכלי. העולם הפך לכפר גלובלי, שלנעשה בקצהו האחד השפעה גדולה מאוד על מה שקורה בקצהו השני — דרך קשרים פיננסיים, קשרי מסחר או בדרך של השלכות ישירות או עקיפות שונות. הטכנולוגיות החדשות משבשות את המגמות הגדולות, בעוד שלשוקי הון, שבמקרים רבים מובלים על ידי סנטימנט רגעי, יש השפעה הרבה יותר משמעותית על הכלכלה הרחבה מבעבר. האירועים הגיאו־פוליטיים קובעים את סדר היום הכלכלי והפיננסי, והשינויים והמשברים בזירות הללו תכופים יותר מבעבר.

כיום, כשמנסים לנבא את הכלכלה שנה קדימה, חייבים לקחת בחשבון את השפעות הברקזיט והבחירות הקרובות בארה"ב, לצד כמה מוקדי אי־ודאות בעולם. בנוסף לאירועים שעוד איכשהו אולי אפשר לחזות, קיימים גם "הברבורים השחורים": אירועים גדולים בעלי השלכות משמעותיות שאינם ניתנים לחיזוי. ההרגשה הכללית היא שגם אלה מופיעים בתכיפות רבה יותר מאשר בעבר — או שהשפעתם רבה יותר, בשל העובדה שבעולם של היום הכל קשור בכל, ולא נראה שאפשר לעקוב אחר מיליארדי השפעות וקשרים צולבים. אז לא פלא הוא שהחיים של החזאים הכלכליים הפכו לקשים הרבה יותר.

ארז ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל, ויוליה ויימן היא אנליסטית מקרו לשווקים גלובליים. אין לראות בכתבה המלצה להשקעה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"