תמיר-פישמן מוכר את פעילות ניהול התיקים לבית ההשקעות סיגמא

בעסקה שנחתמה הוחלט כי פעילות התיקים של תמיר-פישמן, שבה מנוהלים כ-1.2 מיליארד שקל, תועבר לבית ההשקעות סיגמא ותנוהל כחברה בת (100%) בתוך סיגמא ■ בעסקה נקבע מנגנון התאמת מחיר התקף לשנה אחת, כך שהתמורה הסופית תלויה עדיין בביצועים וברווחים

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

ירידת הרווחיות מפעילויות ניהול נכסים, בין היתר על רקע הגברת הרגולציה והתחרות בשוק ההון, הפכה את ניהול תיקי ההשקעות לאפיק פעילות מאתגר. מי שהחליט לוותר על פעילות ניהול התיקים שברשותו הוא בית ההשקעות תמיר פישמן, שהודיע היום (ב') על "חתימת הסכם אסטרטגי" עם בית ההשקעות סיגמא Andbank לשילוב פעילות התיקים של שתי הקבוצות.

בעסקה שנחתמה הוחלט כי פעילות התיקים של תמיר-פישמן, שבה מנוהלים כ-1.2 מיליארד שקל, תועבר לבית ההשקעות סיגמא ותנוהל כחברה בת (100%) בסיגמא. כיום, בסיגמא ניהול תיקים מנוהלים כ-800 מיליון שקל, כך שהיקף נכסי החברה הממוזגת יגיע כ-2 מיליארד שקל.

לפי הערכות, התמורה בגין הפעילות מסתכמת במיליוני שקלים בודדים. בין הצדדים נקבע מנגנון התאמת מחיר התקף לשנה אחת, כך שהתמורה הסופית תלויה עדיין בביצועים העתידיים.

על פי ההסכם בין הצדדים, 10 העובדים במחלקת ניהול התיקים של תמיר פישמן ימשיכו לעבוד תחת סיגמא. מנכ"ל חברת ניהול התיקים יהיה יאיר שני, בנוסף לתפקידו כמנכ"ל קרנות הנאמנות של סיגמא; בעוד אלדד תמיר - בעל השליטה בתמיר פישמן - ימונה ליו"ר משותף של סיגמא ניהול תיקים, ביחד עם פרופסור דן גלאי, מבעלי סיגמא. כמו כן נקבע כי סיגמא ניהול תיקים, תפעל לשינוי שם החברה כך שיכלול את שמות שתי הקבוצות ("סיגמא - תמיר פישמן").

אלדד תמירצילום: אייל טואג

בשוק ההון פועלות 124 חברות לניהול תיקי השקעות, המנהלות כ-260 מיליארד שקל. נתוני הרווחיות של מנהלי התיקים אינם פומביים, אך לפי הערכות לפעילות שולי רווח נמוכים יחסית. שולי הרווח הושפעו בשנים האחרונות בין היתר מהרגולציה הגוברת המעמיסה עלויות ניהול נוספות המעניקות יתרון לגודל, וכן מכניסתם של מוצרים מתחרים חדשים, בהם למשל פוליסות החיסכון שמשווקות חברות הביטוח. כיום, בתי ההשקעות משתמשים בפעילות ניהול התיקים בעיקר כאמצעי ליצירת רווחים לחברת קרנות הנאמנות שלהם. כלומר, חלק ניכר מהנכסים בתיקים מושקע בקרנות הנאמנות "בתוך הבית"- ומשלם את דמי הניהול.

סיגמא הוא בית השקעות קטן יחסית, המנהל, לפני העסקה, כ-4.5 מיליארד שקל. בבית ההשקעות מנוהלים תיקי השקעות של לקוחות פרטיים, חברות, לקוחות מוסדיים וקיבוצים, קרנות נאמנות, שירותי סוכנות פנסיונית ובנקאות פרטית. ב-2014 רכש Andbank הספרדי את השליטה (60%) בסיגמא מידי המייסד גלאי, בתמורה מוערכת של כ-20 מיליון שקל. אחת ההתמחויות של Andbank היא תחום ה"פמילי אופיס" (Family office) - ניהול כספים עבור משפחות עשירות - כך שההתרחבות בתחום ניהול התיקים היא טבעית עבורו.

קבוצת תמיר פישמן נוסדה בידי אלדד תמיר ודני פישמן ב-1997. הקבוצה פועלת במגוון ענפים בשוק ההון, ובהם ניהול תיקי השקעות ללקוחות פרטיים, לחברות ולגופים מוסדיים, ניהול של קרנות נאמנות, קרנות הון פרטיות, קרנות גידור, בנקאות להשקעות וברוקראז' ניירות ערך זרים, וכן ניהול תכניות הטבה לעובדים לחברות בישראל. בנוסף, יש לקבוצה פעילות של קרנות הון סיכון המשקיעות בחברות טכנולוגיה וקרן המשקיעה בחברות טכנולוגיה ברוסיה.

דני פישמן מכר ביוני 2013 את מניותיו בה לתמיר. גם בנק ההשקעות RBC, שהחזיק מניות בתמיר פישמן, הצטרף למכירה - וכתוצאה מכך הפך תמיר לבעל המניות העיקרי בבית ההשקעות עם 96% מההון בו. ב-2014 הצטרף יונל כהן, לשעבר מנכ"ל קבוצת הביטוח והפיננסים מגדל, לתמיר-פישמן, לאחר שרכש באמצעות חברה פרטית 27.5% מתמיר-פישמן לפי שווי פעילות של כ-60 מיליון שקל. כהן מונה כיו"ר תמיר פישמן – תפקיד בו כיהן עד לסוף 2015.

אלדד תמיר, מנכ"ל קבוצת תמיר-פישמן ציין בתגובה לעסקה, כי "בעידן החדש יש מקום ליצירת קבוצות גדולות וחזקות יותר בתחום ניהול התיקים. השילוב בין שתי החברות יוצר יכולת להוביל בתחום באמצעות ידע וניסיון משמעותי תוך שירות מקיף ואיכותי לציבור המשקיעים". יאיר שני, מנכ"ל בית ההשקעות וקרנות הנאמנות של סיגמא אמר כי העסקה "מהווה חלק ממימוש האסטרטגיה של סיגמא ו-Andbank להפוך לשחקן מוביל בשוק ההון המקומי".

עוה"ד ליאור אהרון ורנן צורן מאפשטיין רוזנבלום מעוז (ERM) ייצגו את סיגמא ועו"ד זיו ארז מבן נפתלי, ארז, זהבי ושות' ייצג את תמיר פישמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה