סונול נמכרה, 
שלוש חברות תדלוק נותרו על המדף

עשר שנים המתינה סונול לקונה ואתמול עברה לדודי ויסמן, שרכש אותה תמורת 360 מיליון שקל 
■ בינתיים העביר ויסמן לעזריאלי רק 40% מסכום העסקה ■ טן, דלק ופז עדיין ממתינות לרוכשים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

שנה וקצת אחרי שהודח מתפקידיו הניהוליים בקבוצת אלון, השולטת בין השאר בחברת מוצרי הדלק והקמעונות דור אלון, חוזר דודי ויסמן לקדמת הבמה בענף התדלוק. אתמול השלים ויסמן את העסקה לרכישת סונול מידי קבוצת עזריאלי.

קבוצת עזריאלי, המחזיקה בסונול (100%) באמצעות חברת גרנית הכרמל, העבירה את מלוא מניותיה לידי חברת קרן גז ונפט ישראל, שבשליטת ויסמן, תמורת עד כ–364 מיליון שקל. בעשר השנים האחרונות לא התבצעה בישראל עסקה להעברת שליטה בחברת תחנות דלק - הפעם האחרונה שבוצעה עסקה כזאת היתה כשעזריאלי רכשה את גרנית מידי משפחת בורוביץ'.

דודי ויסמןצילום: אייל טואג

ענף תחנות התדלוק סובל מדעיכה ברווחיות עקב הקטנת מרווחי השיווק של מוצרי הדלק. לאחר מכירת סונול, שלוש חברות דלק נמצאות על המדף. אחת מהן היא טן הקטנה, שבשליטת אליעזר פישמן ושמניות השליטה בה משועבדות לבנק הפועלים. פישמן חייב לפועלים כ–1.5 מיליארד שקל שאין ביכולתו לפרוע. חברה נוספת שעל המדף היא דלק ישראל של יצחק תשובה, שמנסה למקד את פעילות הקבוצה בחיפוש והפקת נפט וגז - ולמכור פעילויות אחרות.

החברה השלישית היא הגדולה והרווחית בענף - פז, שבשליטת צדיק בינו. לפי החוק לצמצום הריכוזיות במשק, בינו מחויב למכור עד 2019 אחת משתי האחזקות המהותיות שלו: פז או הבנק הבינלאומי.

חברת דלק נוספת שהיתה על המדף עד לא מכבר היא דור אלון. ואולם בעקבות רכישת השליטה באלון רבוע כחול - החברה האם של דור אלון, שנקלעה לקשיי נזילות - על ידי מוטי בן משה הליך המכירה של דור אלון הופסק.

אתמול, כחלק מהשלמת העסקה העביר ויסמן לקבוצת עזריאלי כ-145 מיליון שקל - כ-40% מהסכום הכולל של העסקה. ויסמן היה אמור לשלם כ-180 מיליון שקל, והפער בסך של 35 מיליון שקל ישולם לעזריאלי עד סוף אוגוסט.

לפני סגירת העסקה העבירה סונול לעובדיה בונוס של כ-5 מיליון שקל בגין המכירה. כמו כן, עזריאלי משכה מסונול דיווידנדים של 52.5 מיליון שקל, ו-5 מיליון שקל ישולמו לה אם תצליח לגבות חובות מסופקים של סונול. עזריאלי העניקה לויסמן הלוואת מוכר של 97.5 מיליון שקל, שתובטח במלוא מניות סונול ושאמורה להיפרע בתוך כחמש שנים.

העסקה עם ויסמן לא כוללת קרקעות באזור פי גלילות שעזריאלי מכרה בעבר. סונול חייבת לבנקים כמיליארד שקל, כשחובותיה לבנקים קטנו באחרונה בעקבות ירידה במחיר הנפט ומוצרי הדלק שהיא רוכשת.

החתימה התאפשרה לאחר משא ומתן אינטנסיבי שהתנהל בין הצדדים בימים האחרונים. בשבועות האחרונים הועלה חשש כי העסקה, שסוכמה כבר לפני כמה חודשים, לא תצא אל הפועל - לאחר שויסמן התקשה לצרף שותפים מהותיים לעסקה. בשלב ראשון ויסמן הביא לעסקה שותף יהודי־אמריקאי בשם משה שטיינברג.

עזריאלי מנסה למכור את סונול כבר זמן רב, ובעבר דרשה עבורה סכומים גבוהים בהרבה. המכירה נובעת מהחלטה אסטרטגית של עזריאלי להתמקד בנדל"ן מניב - והיא מכרה את רוב נכסי גרנית בתחומי התעשייה והמסחר בסכום מצטבר של כ–1.6 מיליארד שקל (כולל סונול). לגרנית נותרו עדיין החזקות בחברת התשתיותג'י.אי.אס ובחברת הגז סופר גז. עזריאלי נשארת עם כ-5% בבנק לאומי וכ-20% בחברת כרטיסי האשראי לאומי קארד.

ויסמן אמנם נאלץ לפרוש בשנה שעברה מתפקידיו הניהוליים בקבוצת אלון בעקבות סכסוך עם שרגא בירן - בעל המניות הגדול בקבוצת אלון - אבל הוא יצא ממנה עם כ–200 מיליון שקל. הוא קיבל חבילת שכר נדיבה באלון והוקצו לו מניות באלון חיפושי גז, שאותן מימש באחרונה ביותר מ–30 מיליון שקל. לפני יותר מעשור הוא כשל בניסיון למזג את דור אלון עם סונול בשל התנגדות רשות ההגבלים.

סונול, שמרוויחה כמה עשרות מיליוני שקלים בשנה, היא חברה ממונפת למדי שסובלת מירידה במרווחי השיווק בענף הדלק. מכירת הנדל"ן בפי גלילות, חלוקת הדיווידנד והפרידה מעזריאלי - כל אלה החלישו אותה מבחינה פיננסית.

בשוק ההון ובענף מוצרי הדלק מתקשים להסביר כיצד ויסמן יצליח להשביח את סונול, כדי להחזיר את ההשקעה בה ואת ההלוואה שנטל מעזריאלי. היו שהעריכו כי ויסמן נדחף לעסקה משיקולי אגו, כשהוא נחוש להוכיח כי ביכולתו לחזור לשחק במגרש של העסקים הגדולים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית