כלל תעשיות השלימה את מכירת מתחם כיתן בצפון תל אביב ב-180 מיליון שקל

רוכשת המתחם בצפון תל אביב היא אקרו נדל"ן, שרכשה לפני שלוש שנים מחצית מהזכויות במתחם תמורת 80 מיליון שקל. בתכנון: שני מגדלי מגורים בני 17 קומות, לצד משרדים ומסחר

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

שלוש שנים מאז מכרה 50% ממתחם גולף־כיתן בשכונת הדר יוסף שבצפון תל אביב, פונה קבוצת כלל תעשיות (כת"ש) למימוש מלוא זכויותיה במקום. כת"ש, שבשליטת חברת אקסס של המיליארדר לן בלווטניק, מכרה 50% מהמתחם לחברת הנדל"ן אקרו בתמורה לכ–100 מיליון שקל – כך נודע ל–TheMarker.

בפברואר 2013 מכרה כת"ש 50% מהמתחם לאקרו תמורת כ–80 מיליון שקל, וכעת מלוא הזכויות במקום יועברו לאקרו. מחיר העסקה ב–2013 שיקף למתחם שווי של 160 מיליון שקל, בעוד שמחירו כיום נע כנראה סביב 200 מיליון שקל. במועד העסקה הראשונה היה שווי הקרקע רשום בספריה של כת"ש — שנמחקה מאז מהבורסה — לפי שווי היסטורי (עלות) של 8 מיליון שקל בלבד.

אילן קפון (מימין), צחי ארבוב וזיו יעקביצילום: רפי דלויה

מתחם גולף כיתן, בשטח של 21 דונם, משמש כיום אזור מסחר, הכולל חנויות ובתי קפה המושכרים לחברות בנות של כלל תעשיות, בהן רשת האופנה גולף. מאז רכישת מחצית מהזכויות במתחם פעלה אקרו להגדלת זכויות הבנייה המאושרות. ואכן, בשנה שעברה אושרה למתחם תב"ע (תוכנית בניין עיר) לשני בנייני מגורים בני 17 קומות, שיכללו 183 דירות. שטחן הממוצע של הדירות הגדולות בפרויקט יהיה 85 מ"ר (שטח עיקרי), ושל הדירות הקטנות — 55 מ"ר. בנוסף יקום בסמוך למגדלים מתחם משרדים ומסחר כמבנה עצמאי בשטח של כ- 6,000 מ"ר.

מי שעתידה לבנות את הפרויקט המתוכן היא אקרו נדל"ן בבעלותם של צחי ארבוב, אילן קפון וזיו יעקבי. בין הפרויקטים שביצעה אקרו בתל אביב: מגדל אקרו נדל"ן ומגדל אלפא במתחם יצחק שדה החדש, מגדל רוטשילד 17, מגדל הגימנסיה, קולנוע תל אביב, מגדלי תל אביב ומתחם העסקים Sea View בהרצליה פיתוח.

כלל תעשיות, שמנוהלת על ידי אבי פישר, היא חברת השקעות. הנכסים העיקריים של הקבוצה — שנמחקה מהמסחר לפני כשנתיים — הם חברת משאב, השולטת במונופול המלט נשר ובתעבורה (50%); כלל ביו־טכנולוגיה (57%), חברת האופנה גולף (62%) ויפאורה (30%).

בלווטניק השקיע 3.7 מיליארד שקל ברכישת כלל תעשיות 
מאי.די.בי ובמחיקתה מהמסחר, ועוד 1.5 מיליארד שקל ברכישת האג"ח מהציבור. בשנה שעברה רכשה כלל תעשיות את 25% הנותרים ממניות משאב שהוחזקו על ידי תאגיד המלט האירי CRH בתמורה ליותר מחצי מיליארד שקל, ועברה לבעלות מלאה.

מאז רכישת השליטה בכת"ש, בלווטניק לא רווה נחת. לפני כשנה נאלצה כלל תעשיות למכור את נייר חדרה במחיר נמוך יחסית של 350 מיליון שקל (33% מתחת להון העצמי). במקביל היא ספגה הפסדים משמעותיים בכלל ביו־טכנולוגיה; וחברת האופנה גולף עברה להפסדים וספגה טלטלה ניהולית.

נוסף על הקרקע בצפון תל אביב ונייר חדרה, כת"ש מכרה במאי האחרון את מלוא אחזקותיה (43%) בחברת מנועי בית שמש לקרן פימי בתמורה כוללת של 125 מיליון שקל.

בכלל תעשיות ובאקרו נדל"ן לא הגיבו לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008