קובי מימון מארגן את הפירמידה – ומקפיץ את שותפויות חנ"ל ונפטא בבורסה

חנ"ל ונפטא הודיעו אמש על תוכניתן ליישם שינוי מבני, במסגרתו ימוזגו שתי השותפויות לתוך שותפות "הבת" ישראמקו, המחזיקה בכ-28.75% מהזכויות במאגר תמר ■ שתי השותפויות נסחרות בחסר לעומת ההחזקה העיקרית שלהן - ישראמקו

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

פירמידת אקויטל, בשליטתם של חיים צוף/קובי מימון, היא אשכול החברות המסועף ביותר בבורסה – "תמנון" רב זרועי שלא פעם יצר בלבול רב בקרב המשקיעים. הפירמידה חולשת על שני סוגי נכסים עיקריים: נדל"ן, באמצעות החברות איירפורט סיטי ונצבא שהתמזגו באחרונה, ו-28.75% מהזכויות במאגר תמר, ששווה כ-12 מיליארד דולר. הזכויות מוחזקות על ידי שותפות ישראמקו, בה שולטת אקויטל בעקיפין.

יחידות ההשתתפות של חנ"ל ים המלח ונפטא חיפושים, הנמנות על פירמידת אקויטל, מזנקות היום (ג') בשיעורים של עד 12%, במחזורי מסחר גבוהים ויוצאי דופן. הזינוק נרשם לאחר ששתי השותפויות הודיעו אמש על תוכניתן ליישם שינוי מבני, במסגרתו ימוזגו שתי השותפויות לתוך שותפות "הבת" ישראמקו, המחזיקה בכ-28.75% מהזכויות במאגר תמר ושמנוהלת על ידי ערן סער.

קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

הנכס העיקרי של חנ"ל ונפטא חיפושים היא האחזקה בישראמקו - חנ"ל מחזיקה ב-10.88% מיחידות ההשתתפות, ואילו נפטא ב-7.24%. כיום, חנ"ל ונפטא נסחרות בדיסקאונט (חסר) לעומת מחיר השוק של ישראמקו. הדיסקאונט, שעמד הבוקר על 15%, נובע בין היתר מהסחירות הנמוכה, וכן בשל ה"ריחוק" מהנכס העיקרי (תמר) והסכמי שותפות פחות טובים ביחס לישראמקו. כתוצאה מכך, ערכן המלא של יחידות ישראמקו אינו משתקף בשווי השוק של חנ"ל ונפטא.

על רקע הפער הקיים, בפירמדת אקויטל יזמו את השינוי המבני, שעליו עובדים מזה חודשים. לפי החברה, המיזוג גם "עשוי לייעל את ניהול נכסי הנפט של הקבוצה, ולהביא לחסכון בעלויות". הזינוק ביחידות ההשתתפות של חנ"ל ונפטא במסחר – שמושך איתו גם חברות נוספות בפירמידה – עשוי לגלם את סגירת הפער הסחיר הקיים עם ישראמקו, על רקע המיזוג הצפוי.

תוכנית המיזוג, סוג של "דיווידנד בעין" שנעשה בפטור ממס, כוללת שלוש פעולות מקדימות: ראשית, חנ"ל תרכוש יחידות ישראמקו נוספות (בבורסה או מחוץ לבורסה) כך שתעלה משיעור אחזקה של 10.88% ל-11.11%. במקביל, חברת הנפט לישראל, בעלת השליטה בנפטא חיפושים, תרכוש יחידות נוספות של נפטא חיפושים, כך שתעלה משיעור של 65% לכ-72%. הרכישות נועדות כדי לעמוד בתנאים המקדמיים שמאפשרים על פי החוק מיזוג.

ערן סערצילום: יח"צ

הסעיף השני נוגע לבוררות שמתנהלת בין חנ"ל ונפטא חיפוש לבין אלון גז, השותפה בתמר, בקשר לתמלוגי העל שאמורה לכאורה אלון להעביר לשותפויות, בהתאם להסכם הרכישה מ-2001. על רקע זאת נקבע כי זכות התביעה – שהיקפה עשוי להגיע לעשרות מיליוני דולרים - כנגד אלון גז בעניין תמלוגי העל מ'תמר', תועבר לנאמן (עם סיום התביעה, המחזיקים יקבלו את התמורה, אם תהיה, בהתאם לחלקם). לבסוף, מוצע כי חנ"ל ונפטא יחולקו את יתרות המזומנים שבקופה כדיווידנד או יעבירו אותן לנאמן.

נפטא ציינה כי אם התוכנית תצא אל הפועל וחנ"ל ונפטא אכן יתמזגו לתוך ישראמקו, כל נכסיהן והתחייבויותיהן יועברו לישראמקו – ויחידות ההשתתפות של חנ"ל ונפטא יפקעו. לאחר המיזוג, קבוצת אקויטל, באמצעות חברת נפטא (ולא השותפות), תחזיק בכ-18.5% מיחידות ישראמקו, בניגוד לאחזקה הנוכחית של 8.6%, ואחזקות עקיפות נוספות, כאמור. בשל מבנה המיזוג, אין כנראה צורך לבצע הערכות שווי כלשהן טרם השותפויות.

ההצבעה על הדח"ץ נדחתה

במקביל, אקויטל דיווחה היום כי החליטה לדחות את האסיפה הכללית לבחירת דח"ץ, שהיתה אמורה להתכנס ביום חמישי הקרוב, "למועד בלתי ידוע". הסיבה לדחייה היא דיונים מול גופים מוסדיים וגופים המייעצים להם", כשהכוונה היא לחברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי.

ההחלטה לדחות את האסיפה התקבלה לאחר שבעלי מניות מיעוט מבקשים למנות לתפקיד הדח"ץ את בועז צפריר – מנכ"ל רכבת ישראל - שנבחר כמועמד מתוך מאגר הדירקטורים של אנטרופי. לעומת זאת, באקויטל ביקשו למנות לתפקיד הדח"ץ את זאב חיות לכהונה שלישית בת שלוש שנים. כרגע בחברה מכהן דח"ץ אחד בלבד.

חיים דוידיאן, בעל המניות שביקש למנות את צפריר ביחד עם גדי חזן ואבי בקל, ציין בתגובה כי הדחייה "לא הייתה מתרחשת אם החוק היה פשוט והגיוני – דח"ץ נבחר בקולות המיעוט בלבד. אנחנו לא נרפה. נוציא עמדה חריפה ונפנה למשרד המשפטים ולרשות לני"ע בבקשה דחופה לתקן את החוק שמאפשר לרוב החברות להתנהל ככה ולאפשר לבעלי השליטה לבחור את שומרי הסף. אבסורד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה