מחלוקת בשווי 9 מ' ש' עלולה לפוצץ הסדר נושים 
של 1.2 מיליארד ש' באלון רבוע כחול

פרופ' אמיר ברנע, שמונה על ידי בית המשפט כמומחה בעקבות תביעה שהגישו בעלי מניות, קבע ששווי מניות אלון רבוע כחול שבידי המיעוט ערב הסדר החוב הגיע ל–9 מיליון שקל ■ עתה נותר לראות מי יישא בתשלום, ואם הסוגייה תעכב את ההצבעה על הסדר הנושים המיועדת למחר

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

בעלי איגרות החוב מסדרה ג' של אלון רבוע כחול הצביעו ביום חמישי שעבר על אישור הסדר הנושים של החברה. במסגרת ההסדר, מוטי בן משה יזרים לחברה 300 מיליון שקל באופן מיידי כדי לפרוע חלק מהחוב הפיננסי לבנקים, לבעלי אג"ח ולחברות ביטוח האשראי. כמו ייתן לבעלי החוב הפיננסי אופציה לדרוש בתוך שנה מהשלמת ההסדר פירעון מיידי של יתרת החוב.

על פי המתווה שהוגש לאישורם של בעלי האג"ח, חברה פרטית שבבעלות מוטי בן משה תשלם 115 מיליון שקל לחברת אלון, שהיא בעלת השליטה באלון רבוע כחול (72.7%), אך הסכום יוגדר כהחזר הלוואות בעלים. במקביל יקבל בן משה בעלות מלאה באלון רבוע. בהנחה שבעלי אג"ח ג' הצביעו ברוב של 75% או יותר בעד ההסכם, יצביע הנאמן על האג"ח בעד הסדר הנושים שיובא לאישור אסיפת הנושים של אלון רבוע כחול מחר (יום ב').

מוטי בן משהצילום: אייל טואג

ביום שישי הונח מכשול פוטנציאלי נוסף לאישור ההסדר. פרופ' אמיר ברנע, שמונה על ידי שופט, קבע כי שווי מניות אלון רבוע כחול שבידי בעלי מניות המיעוט הוא 6–12 מיליון שקל ובממוצע 9.1 מיליון שקל. ברנע מונה למומחה מטעם ביהמ"ש בעקבות תביעה ובקשה להכיר בה כייצוגית, שהוגשה במאי על ידי בעל מניות שמיוצג על ידי עורכי הדין אוהד רוזן , חג קלעי ויעקב סבו ממשרד קלעי רוזן ושות' .

הוא הכריע לטובת בנק הפועלים ותובעים ייצוגיים, שטענו כי לאלון רבוע כחול שווי שיורי חיובי לפני הסדר הנושים — כלומר, בהנחה שכל נכסיה ימומשו וישמשו לפירעון התחייבויותיה, ייוותר ערך בידי בעלי מניותיה.

בן משה ונאמני סדרות האג"ח טענו כי אלון רבוע כחול חדלת פירעון ואין לה ערך שיורי — וממילא אין ערך למניות המוחזקות על ידי המיעוט שלא תרם להסדר החוב. ברנע קבע ששווייה של אלון רבוע כחול היה 143 מיליון שקל ערב הסדר החוב ולאחר שאלון ישראל, שהיא בעלת השליטה, הזרימה 110 מיליון שקל לאלון רבוע כחול. ההזרמה דיללה את חלקם של בעלי מניות המיעוט בחברה ל–6.3%, ולפיכך שווי מניותיהם בחברה ערב הסדר החוב הוא 9.1 מיליון שקל.

ברנע קבע ששווי נכסיה של אלון רבוע הוא 1.38 מיליארד שקל, ואילו שווי התחייבויותיה מגיע ל-1.24 מיליארד שקל. החלטתו עלולה לעכב את ההצבעה באסיפת נושיה של אלון רבוע כחול בשני תרחישים לפחות. המכשול הראשון, התובע הייצוגי עשוי לדרוש היום עיכוב בביצוע הסדר הנושים עד שיובטח התשלום של 9.1 מיליון שקל לבעלי מניות המיעוט. המכשול השני עלול להיווצר אם מוטי בן משה יסרב לקחת על עצמו את התשלום לבעלי מניות המיעוט ויטיל את התשלום על נושי החברה — אלון ישראל, הפועלים ובעלי סדרה א' של אלון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר