בקבוצת דלק בונים על עלייה במניה: תנפיק שתי סדרות של אג"ח להמרה

שתי הסדרות החדשות, שאינן צמודות למדד, הינן למח"מ (משך חיים ממוצע) בינוני וארוך ■ ההחלטה של קבוצת דלק להנפיק אג"ח להמרה ולא אג"ח רגילות נובעת כנראה מהערכה לפיה מניית הקבוצה נסחרת כיום בחסר, וכי בשנים הבאות היא עשויה להמשיך ולהתחזק

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, ממשיכה בהכנות לקראת גיוס אג"ח של 400 מיליון שקל. בכוונת החברה, שהפיצה להערות את טיוטות שטרי הנאמנות בין הגופים המוסדיים, להנפיק שתי סדרות חדשות של אג"ח להמרה, כלומר אג"ח שניתנות להמרה למניות, מסדרה לב' ומסדרה לג'. מדובר בסדרות אג"ח להמרה ראשונות שתנפיק קבוצת דלק, שלה יתרת אג"ח גדושה של 7.6 מיליארד שקל, רובה נסחרת בבורסה.

שתי הסדרות, שאינן צמודות למדד, הינן למח"מ (משך חיים ממוצע) בינוני וארוך. סדרה לב' של כ-2.9 שנים, ואילו סדרה לג' הינה למח"מ של 5 שנים. איגרות החוב צפויות לקבל דירוג מחברות דירוג האשראי מידרוג ו-S&P מעלות. בדלק טרם קבעו מה יהיה יחס ההמרה, כלומר הנוסחה שלפיה ניתן יהיה להעביר את האג"ח מ"המסלול" האג"חי למסלול המנייתי. את ההנפקה – שתצא אל הפועל בשבוע הבא – מובילות אקסלנס חיתום, לידר הנפקות, מנורה חיתום וברק קפיטל חיתום. את ההנפקה מלווים עורכי הדין אורי רוזנברג ואמיר גודארד ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

לקבוצת דלק, שמנוהלת על ידי אסי ברטפלד, שבע סדרות אג"ח סחירות בהיקף כספי כולל של 6.7 מיליארד שקל, ושתי סדרות פרטיות בהיקף של 920 מיליון שקל. רוב סדרות האג"ח, שהינן למח"מ קצר ובינוני, נסחרות בשוק בתשואות לפדיון נמוכות של פחות מ-2%. סדרה לא' הארוכה, למח"מ של 5.8 שנים, נסחרת בתשואות של כ-4%.

ההחלטה להנפיק אג"ח להמרה ולא אג"ח רגילות – למרות השפל שנרשם בתשואות האג"ח בעולם ובישראל – נבעה, בין היתר, מרצונה של קבוצת דלק להקטין בעתיד את מינוף הקבוצה. יחס המינוף של הקבוצה עומד כיום על 45% חוב נטו לעומת ערך הנכסים (LTV) – רמה הנחשבת לבינונית-גבוהה. כמו כן ההחלטה נתמכה כנראה בהערכה לפיה מניית קבוצת דלק נסחרת בחסר, ושהיא עשויה להתחזק בשנים הבאות. יצוין כי בנק אוף אמריקה מריל לינץ' התחיל לסקר לפני כשבועיים את מניית דלק בהמלצת "קנייה" ובמחיר יעד של 950 שקל למניה, כלומר גבוה ב-25% ממחיר המניה ערב פרסום הסקירה. בבנק אוף אמריקה אף צפו שהשווי הנכסי הנקי של דלק יוכפל עד ל-2020.

אסי ברטפלד

באחרונה החליטה חברת דירוג האשראי מידרוג להפחית את דירוג החוב של קבוצת דלק בדרגה אחת, מרמהA1 לרמה של A2. אופק הדירוג נותר "יציב". במידרוג נימקו בין יתר את ההחלטה על הפחתת הדירוג, במינופה של קבוצת דלק. "רמת החוב הנוכחית גוזרת יחס מינוף אשר להערכתנו אינו מפצה על היקף נמוך של דיווידנדים מחברות מוחזקות, בהתחשב בלוח פרעונות החוב", נכתב. "ככל שהחברה תשלים בטווח הקצר בינוני מימושים מהותיים שעומדים על הפרק וביניהם הפניקס ו-IDE, אנו מעריכים כי תמורתם תשמש בין היתר להשקעות נוספות, חלוקת דיווידנד ומימון הגירעון השוטף, לצד קיטון מסוים בחוב; אולם, לא במידה שתשפיע על פרופיל הסיכון. בהתאם להנחות אלו, אנו מעריכים כי החברה תשמור על שיעור LTV בטווח 43%-48%".

לפי הערכות בשוק, גם החברות הבנות של קבוצת דלק – דלק קידוחים ואבנר – מתכוונת לבצע בקרוב הרחבה של "תמר בונד" – 5 סדרות האג"ח שהנפיקו בעבר למימון פרויקט מאגר הגז תמר. כספי ההנפקה צפויים לסייע לדלק קידוחים ולאבנר במימון הרחבת מאגר תמר ולצרכי הפיתוח הראשוניים של מאגר לווייתן – שני פרויקטים שעלותם הכוללת נאמדת בכ-5-6 מיליארד דולר (100%).

הרחבת תמר בונד, ככל שתתקבל החלטה סופית לבצעה, עשויה להיעשות בשתי צורות: האחת – הרחבת ארבע הסדרות הקיימות (לשנים 2018-22025), כך שכל סדרה תורחב בכ-100 מיליון דולר ("Top-up"). במקרה זה, הפירעון יתבסס על הרחבת ההפקה מתמר והגידול הצפוי בתקבולים מהמאגר. הדרך השנייה היא באמצעות הנפקה של סדרה שישית לפירעון מלא ב-2027 או 2028. במקרה זה יידרשו השותפויות לקבל דירוג מחודש להרחבת הסדרה מחברות הדירוג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט