דיסקונט ולאומי מחפשים קונים לאחזקותיהם 
ברשת סופר-פארם

העסקה עם דיסקונט שיקפה לסופר-פארם שווי חברה של 1.45 מיליארד שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף סופר־פארם בקרית שמונה
סניף סופר־פארם בקרית שמונהצילום: דורון גולן / ג'יני

בנק דיסקונט פועל למימוש אחזקתו (כ–10.4%) ברשת חנויות הפארם הגדולה בישראל, סופר-פארם. דיסקונט שוקי הון (דש"ה), זרוע ההשקעות הריאליות של דיסקונט רכשה באפריל 2013 10.4% ממניות סופר-פארם תמורת 150 מיליון שקל. המוכרים בעסקה היו לאומי פרטנרס (5%), זרוע ההשקעות הריאליות שבבעלות לאומי, וליאור רייטבלט (5.4%), עד לאחרונה יו"ר סופר־פארם.

העסקה עם דיסקונט שיקפה לסופר-פארם, הנמצאת בשליטתה של משפחת קופלר (74.6%), שווי חברה של 1.45 מיליארד שקל. לאומי רכש ב–2007 כ–20% מסופר־פארם תמורת כ–180 מיליון שקל, לפי שווי חברה של כמיליארד שקל ונותר כיום עם אחזקה של 15%.

לפני כמה חודשים החלה לאומי פרטנרס בניהול מגעים עם משקיעים ישראלים וזרים למכירת האחזקה בסופר־פארם, ובעקבות זאת החליטו בדיסקונט שוקי הון לפעול גם כן למכירת האחזקה. לאומי ודיסקונט מנסים למצוא ביחד ולחוד קונים לחבילה של 25% ממניות סופר־פארם, לפי שווי חברה של 1.8–2 מיליארד שקל — כלומר, מדובר בעסקה אפשרית בסכום של 400–500 מיליון שקל; אם לאומי ודיסקונט ימצאו קונים לפי שווי זה, לאומי יסכם את ההשקעה בסופר־פארם עם רווח מצטבר (כולל דיווידנדים שחולקו) של כ–200 מיליון שקל, ודיסקונט ירשום רווח של יותר מ–50 מיליון שקל.

לדיסקונט שוקי הון, הנמצאת תחת ניהולה של הילה חימי־אלפרט, נותרו כמה אחזקות ריאליות בהיקפים לא מהותיים שנרכשו בשנים עברו — גאון אחזקות, יורופורט, גניגר מפעלי פלסטיק ומניף שירותים פיננסיים. האחזקה המהותית של דיסקונט שוקי הון היא בקרן פימי הנמצאת תחת ניהולו של ישי דוידי. בימים אלה דיסקונט שוקי הון מחפשת השקעות חדשות.

סופר־פארם, הנמצאת תחת ניהולו של ניצן לביא, נוהגת לחלק מדי שנה 50%–80% מהרווח הנקי כדיווידנד לבעלי המניות. לפיכך, על אף שמניות החברה אינן נסחרות בבורסה, הן עדיין קורצות למשקיעים פיננסיים. בעבר שקלו הבעלים של סופר־פארם להנפיק את החברה בתל אביב, אבל התוכנית בוטלה.

פעילותה של סופר־פארם בישראל כוללת 220 חנויות שייצרו ב–2015 הכנסות של כ–4.5 מיליארד שקל — עלייה של 5% לעומת 2014. המכירות בחנויות זהות של סופר־פארם (כאלו שפעלו גם ב–2014) צמחו ב–2.5%. סופר־פארם צומחת כיום בעיקר בפעילותה מחוץ לישראל. החברה מפעילה 64 חנויות בפולין וחנות אחת בבייג'ין.

כלל מכירותיה של סופר־פארם הסתכמו ב–2015 ב–5.35 מיליארד שקל — עלייה של כ–4% לעומת 2014. לפי הערכות, סופר־פארם סיימה את 2015 עם תוצאות שיא שכללו EBITDA (רווח תפעולי תזרימי בניכוי הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) של יותר מ–250 מיליון שקל, ורווח נקי של 130–150 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי