הראל לא מסתפקת בלאומי - רוכשת מהפועלים תיק משכנתאות של כ-700 מיליון שקל

הראל מגדילה את החשיפה לשוק הנדל"ן המגורים הגואה באמצעות רכישת נתח מתיק קיים שמצטרף למיזם עם לאומי להעמדת משכנתאות חדשות

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר המבורגר, יו"ר הראל
יאיר המבורגר, יו"ר הראלצילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

קבוצת הביטוח והפיננסים הראל מגדילה את חשיפתה לשוק נדל"ן המגורים הגואה בישראל. הראל, שבשליטת יאיר המבורגר, בדרך לרכוש מבנק הפועלים משכנתאות בהיקף של כ-700 מיליון שקל. מדובר בנתח של כ-80% מתוך תיק קיים של הפועלים, בהיקף של כ-860 מיליון שקל.

עבור הראל מדובר בעסקה נוספת בתחום המשכנתאות, שמצטרפת אל המיזם שהקימה באחרונה עם בנק לאומי בתחום של העמדת משכנתאות חדשות. לפי הסיכום, חלקה של הראל יעמוד על כ-4 מיליארד שקל ב-2017-2016, ובלאומי ימשיכו לנהל את התיק ויחזיקו בכל עת לפחות 50% מתיק המשכנתאות המשותף של המיזם. כך, מדובר יהיה במיזם בהיקף של עד כ-8 מיליארד שקל במצטבר.

חלקה של הראל במיזם המקורי היה אמור להיות גבוה פי שניים וצפוי היה להגיע ל-8 מיליארד שקל. ואולם החלק נחתך בחצי, בשל הוראות סופיות של הפיקוח על הביטוח, שם קבעו כי לגופים מוסדיים מותר להשתתף במתן משכנתאות של רק עד LTV (היחס בין גובה המשכנתא לשווי הנכס הנרכש) של 60% - ולא עד 75% כפי שמאשר בנק ישראל לבנקים. לפיכך העסקה עם הפועלים ועסקות עתידיות אפשריות נוספות אמורות להשלים עבור הראל את היקפי ההשקעות שתיכננה להקצות לתחום המשכנתאות.

עבור הפועלים העסקה צפויה לסייע בשחרור הון שהפך עבור הבנקים למצרך נדיר. העסקה מצטרפת לעסקה נוספת שהבנק מקדם לצורך הגדלת הלימות הון מול קונסורציום של מבטחי משנה בינלאומיים, לרכישת ביטוח ב-25 מיליארד שקל לתיק קיים של ערבויות מכוח חוק המכר (דירות) ולהתחייבויות להוצאת ערבויות אלה. את הערבויות מוציא הבנק למי שרוכשים דירות בזמן בנייתן, כדי להבטיח את זכויותיו של הרוכש מול היזם.

מלבד לאומי והפועלים גם בנק מזרחי טפחות הנחשב לשחקן הגדול בענף המשכנתאות ביצע באחרונה שתי עסקות למכירת נתחים מתיק המשכנתאות שלו לגופים מוסדיים - מנורה מבטחים ומגדל - בהיקף כולל של כ-1.7 מיליארד שקל. בסך הכל מדובר בעסקות של בנק עם גופים מוסדיים בהיקף של כ-2.4 מיליארד שקל בתחום משכנתאות קיימות.

העסקות בין הבנקים למוסדיים מתבצעות בתקופה שבה חלים שינויים בענף המשכנתאות בכל הקשור לנתחי שוק ורמת המרווחים שעלתה בחודשים האחרונים - כלומר עלייה במחירי המשכנתאות. זאת למרות שעדיין לא חלה עליית ריבית במשק. הסיבה לכך נעוצה בין השאר בעלייה ברמת המחירים שנבעה מהקטנת החשיפה של הבנקים הגדולים לענף המשכנתאות - דבר שהוביל להתמתנות בתחרות העזה בין הבנקים בענף שמוביל מזרחי טפחות.

בהראל, שמעורבת מאוד בתחומי השקעה ישירה בנדל"ן בישראל ובחו"ל, במימון של ליווי פרויקטי נדל"ן, רואים בתחום משכנתאות כהשקעה יחסית אטרקטיבית. זאת, תוך התבססות על השקעה בנכס ברמת ביטחון גבוהה יותר מאג"ח, עם פחות סיכון ריבית, כשבעקבות עליית המרווחים שחלה בענף המשכנתאות גם תוכל להשיג לעמיתיה תשואה עודפת לעומת חלופות אחרות בעלות מאפייני סיכון דומים.

למרות עלית המרווחים בענף, הציבור לא מתרשם יתר על המידה מהמהלכים להורדת מחירי הדירות (כמו תוכנית מחיר למשתכן) שמקדם שר האוצר משה כחלון, וממשיך ליטול משכנתאות. לפי הערכות במערכת הבנקאית, הציבור נטל במאי 2016 משכנתאות חדשות בהיקף של יותר מ-5 מיליארד שקל - בדומה לממוצע נטילת משכנתאות ב-12 החודשים האחרונים, כך שעדיין ישנו ביקוש גבוה על ידי הציבור.

מבנק הפועלים והראל סירבו להגיב לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט