מחזיקי האג"ח של חפציבה דורשים לקבל 50 מ' ש' שנותרו בקופה

חפציבה חופים גייסה מהמחזיקים 172 מיליון שקל לאחר שהנאמן התרשל ולא רשם את השעבודים אותם נתנה החברה במועד בטרם הקריסה ■ שבעה חודשים אחרי שמס הכנסה ויתר על תשלום החוב דורשים המחזיקים מהמנהל המיוחד את הקופה כדיווידנד

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

נאמן אג"ח סדרה א' של חברת חפציפה חופים מבקש מבית המשפט להעביר למחזיקים 50 מיליון שקל מקופת הנושים, שיחלוקו כדיווידנד לבעלי החוב. עוד הזכיר הנאמן כי המנהל המיוחד של החברה, באישור בית המשפט וכונס הנכסים הרשמי, גובה מהקופה שכר של מילוני שקלים ומדלל אותה. חברת הנדל"ן חפציבה חופים קרסה לאחר שגייסה 172 מיליון שקל מהמוסדיים.

הנאמן מציין כי "תשע שנים ממועד תחילת הליכי חדלות הפירעון טרם בוצעה חלוקת דיווידנד פירוק כלשהו לנושים הבלתי מובטחים". הקופה של חפציבה לא חולקה עד כה לנושים כדיווידנד, כיווןשלטענת המנהל המיוחד של החברה היתה קיימת חשיפה לתביעות חוב בהיקף של 35 מיליון שקל לרשויות המס. עם זאת, לפני שבעה חודשים הודיעה רשות המסים לבית המשפט כי היא מוותרת על החוב כלפיה.

"חרף העובדה שחלפו כבר שבעה חודשים ממועד הודעת רשות המיסים על ביטול דרישתה, טרם בוצעה חלוקת דיווידנד פירוק כלשהו, ולו שקל אחד", כותב עו"ד עדי פייגל המייצג את נאמן סדרה א' של חפציבה.

מחזיקי איגרות החוב של חפציבה מחזיקים ב-95% מסך החובות של חפציבה חופים. חפציבה חופים הוקמה ב–2005 לצורך ייזום והקמת פרויקט המגורים חופים, ממערב לחדרה, בין מכמורת לקיסריה, שתוכנן לכלול 18 בניינים עם כ–1,100 יחידות דיור, מכרז מסחרי ומבני ציבור, על שטח של כ-150 דונם. חפציבה חופים היתה חלק מקבוצת חפציבה, שהיתה בשליטת בועז יונה, והיא קרסה יחד עם כל חברות הקבוצה במחצית השנייה של 2007.

שכונת חפציבה בבית שמש רחובות יהודהצילום: תומר אפלבאום

חפציבה חופים נמצאת כיום בהליכי פירוק ונאמן מחזיקי איגרות החוב נתבע בשל טענת המחזיקים כי הלווה לחברה סכומי עתק ובמועד קריסת החברה גילו כי השעבודים שהיה על הנאמן לרשום להבטחת תשלומי איגרות החוב לא נרשמו.

קבוצת חפציבה היוותה במשך שנים רבות אחד הגורמים הקבלניים הגדולים והמוכרים בישראל. הקבוצה כללה כמה חברות פרטיות וציבוריות שעסקו בייזום ובבניית פרויקטים למגורים ולמסחר. ב-2007 קרסה הקבוצה בעקבות מעילה של כ-118 מיליון שקל שביצעו חלק מבכיריה, ובראשם המנכ"ל בועז יונה.

בספטמבר 2011 הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, יחד עם פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), כתב אישום נגד שמונה בכירים בחברה ובהם זאב טננבאום, מנהל הכספים של חברות חפציבה הפרטיות; רו"ח מרדכי נתנאל, ששימש מנהל הכספים של צמרות מ–2003 ומנכ"ל צמרות מ–2005; אודי הררי, שעבד במחלקת המכירות בחפציבה מ–1992; דליה מזרחי, עובדת מחלקת המכירות בחפציבה מ–1995 ורוני ביבי, עובד מחלקת הגבייה בחפציבה מ–1997 ומנהל מחלקת הגבייה בתקופה הרלוונטית.

על יונה אשר ברח בתחילת הפרשה לאיטליה, נגזרו בעקבות עסקת טיעון 7 שנות מאסר והוא שוחרר במרץ 2012 לאחר ניכוי של שליש ממאסרו.

פרדי אלגמיל, ששימש משנה למנכ"ל ויד ימינו של בועז יונה, הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות על חוק המכר (דירות), סיוע לרישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות על חוק ניירות ערך. על פי הסדר הטיעון ריצה אלגמיל בשנת 2014 שישה חודשי עבודות שירות ונדרש לשלם קנס כספי בגובה 400 אלף שקל, שיועברו לטובת נפגעי ההתנהלות בחברות חפציבה.

באותה שנה בית המשפט המחוזי גזר על טננבאום מנהל הכספים של הקבוצה 20 חודשי מאסר בפועל עשרה חודשי מאסר על תנאי ותשלום פיצויים של 600 אלף שקל לרוכשי הדירות שנפגעו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי