עו"ד דרור שטרום: "העיוות הקיים במערכת הבנקאית לא רק כלכלי, אלא גם חברתי"

בנאום שנשא בכנס בנושא הרפורמה במערכת הבנקאות רמז שטרום שהלווים הגדולים במשק משלמים מחיר נמוך בהרבה על אשראי מהמערכת הבנקאית בהשוואה למשקי בית או לעסקים קטנים

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

"לחוסר התחרות במערכת הבנקאית יש השלכות המחלחלות לרמה החברתית", כך הזהיר היום (ב') עו"ד דרור שטרום, יו"ר הוועדה להגברת התחרותיות בשירותים הבנקאיים והפיננסים. שטרום רמז לכך שהלווים הגדולים במשק ("הטייקונים") משלמים מחיר נמוך בהרבה על אשראי מהמערכת הבנקאית בהשוואה למשקי בית או לעסקים קטנים.

"העיוות הקיים היום במערכת הבנקאית לא רק כלכלי, אלא גם חברתי", הדגיש שטרום. "ראינו מגזרים שמשלמים מרווחים וריביות גבוהות בהרבה ביחס לרמות הסיכון שלהם; ובאותו הזמן ראינו מגזרים שלא משלמים את המחירים האמיתיים ביחס לסיכון. יש לבנקים רווחיות עודפת מול משקי בית ועסקים קטנים".

דרור שטרום

שטרום ציין כשבוחנים את הריביות על פני תקופה ארוכה - רואים שיש כשל בתמחור הריביות למגזרים שונים לעומת הסיכון. "אם הרווחיות על משקי הבית ממשיכה להיות גבוהה - היינו מצפים שרמת הסיכון של המגזר תהיה גבוהה. אבל על פני עשר שנים, ראינו שרמת הסיכון של משקי הבית נמוכה, ואפילו נמוכה באופן ממשי ביחס לסיכון של הסקטור העסקי הגדול. זאת, בשעה שאנחנו רואים תמונה הפוכה ברמת המחירים - וזה כמובן מחלחל להשפעות חברתיות", אמר.

עם זאת, שטרום סייג וציין כי שבשנתיים האחרונות המרווח הפיננסי של הבנקים בתחום מגזר משקי הבית ירד – וזאת על רקע החלטה אסטרטגית להגדיל האשראי למגזרים הללו וגם על רקע סביבת הריבית הנמוכה. דבריו של שטרום נאמרו בכנס "יוזמות להגברת התחרות בשירותים הבנקאיים והפיננסיים בישראל" של משרד עורכי הדין מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות' ופירמת הייעוץ וראיית החשבון Deloitte.

"זו לא הוועדה להפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים"

שטרום אמר כי שני הבנקים הגדולים בישראל אוחזים באופן חסר תקדים ב-60% מנתח השוק. לדבריו, "בשונה מתחום המשכנתאות, במערכת הבנקאית קיימת ריכוזיות שמלווה בחסמים כבדי משקל. התחרות הממועטת מאוד מובהקת. אבל הריכוזיות היא לא הבעיה היחידה - מתלווה לה חוסר יעילות תקופה ארוכה. הוועדה ניסתה לפתוח חלון לגופים חוץ בנקאיים ובנקאיים שיבססו תחרות לבנקים הקיימים; ובנוסף, יצרנו את התשתיות והשינויים המבניים שיאפשרו תחרות עתידית".

שטרום השיב לאמירות כאילו המצלות הוועדה שעמד בראשה מתמקדות בהמלצה להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים. "זו לא הוועדה להפרדת חברות כרטיסי האשראי – זה לא נכון", אמר שטרום. "היריעה של הוועדה רחבה בהרבה. האסטרטגיה שאנחנו מציעים כוללת הגדלת כמות השחקנים מספיק שניים שלושה שחקנ ים שבחדירה ראשונה יעשו אימפאקט.שנית, הורדת חסמי הכניסה – נושא ה-IT הוא קריטי ומהותי. שלישית – העצמת כוחם ויכולת בחירה של הצרכנים כדי שיוכלו לנצל את הסביבה החדשה הזאת".

שטרום ציין כי אחד הפרמטרים המרכזיים להצלחת הרפורמה הוא לתת לצרכן "כוח נגדי", כשהכוונה היא לאפשר לצרכן לתמרן ולעבור בין הבנקים השונים, תוך השוואת המוצרים. "הלקוח צריך להבין מה המחיר, לעבור מספק אחד לאחר, ולגרום לאפקט דינאמי של תחרות. מאחר שהמערכת הבנקאית מספקת מוצר מורכב עם אשכול שירותים, היא מקשה מאוד על יכולת ההשוואה, אותו לקוח לא יכול להשוות את המחיר שהוא משלם".

עוד ציין שטרום כי "מבנה הבעלות בשב"א ישונה כך שיינתן ייצוג שווה לכל המוסדות הפיננסים שאינם בנקים בבעלות בה ויוחלו עליה כללים מנדטוריים של מתן גישה מהירה ושווה. כללים גומים יקבעו לכל מסלקה בשוק ההון, גך שלא תהיה מסלקה ביכולתה להפלות או לחסות גישה למתחרים חדשים. במקביך תיבחן הקמת מתג נוסף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה