"פגיעה ביצוא הישראלי" ו"מלחמת מטבעות": כך עלולה להשפיע יציאת בריטניה מהאיחוד

אשרא: "צפויים לראות עיכוב משמעותי בחתימה על עסקות יצוא שטרם נחתמו בכל אירופה" ■ אלדד תמיר: "לא לעשות שינויים בעת פאניקה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכולה מועמסת על ספינה בנמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג

ההחלטה על פרישת בריטניה תביא, בטווח הקצר, לכאוס גדול בשווקים ולמלחמת מטבעות, שיפגעו בטווח הקצר ביצוא הישראלי לאירופה - כך סבור מנכ''ל חברת הביטוח הממשלתית אשרא, צחי מלאך.

לדברי מלאך, "ההחלטה לפרוש מהאיחוד צפויה להוביל להתייקרות האשראי של בריטניה, מאחר שסיכון המדינה יעלה ולכן תידרש פרמיית סיכון גבוהה יותר. כמו כן ישנו צפי לירידה בהשקעות של תאגידים בבריטניה, עקב העלויות וחוסר הוודאות לגבי הסכמי הסחר החדשים. מדינות נוספות שיושפעו בצורה מהותית מעזיבת בריטניה את האיחוד הן לוקסמבורג ומלטה, שלהן קשרים פיננסיים ענפים עמה, וכן אירלנד וקפריסין, שגם להן קשרים עסקיים ענפים עם המדינה".

עוד הוא הוסיף כי היקף יצוא הסחורות לבריטניה ב-2015 היה כמעט 4 מיליארד דולר, לפי נתוני מכון היצוא. היצוא הישראלי לבריטניה הוא בעיקר בתחומי התרופות, אך גם פלסטיק, ציוד מכני, ציוד אלקטרוני וציוד אופטי. הגידול המשמעותי בתנודתיות בשווקים, ובפרט הפיחות המשמעותי בליש"ט, יפגע מאוד ביצואנים הישראלים למדינה, מאחר שפיחות הליש"ט עלול להקשות על לקוחות בבריטניה לעמוד בהתחייבויות.

לדברי מלאך, היצוא הישראלי צפוי להיפגע מההחלטה כבר בטווח הקצר, שכן לפחות בשבועות הקרובים אנו צפויים לראות עיכוב משמעותי בחתימה על עסקות ייצוא שטרם נחתמו בכל אירופה, עד להתבהרות התמונה".

עם זאת, הוא טוען כי "הסיכון הגדול יותר ליצוא, ולכלכלה העולמית בכלל, הוא התרחיש של כדור שלג - שמדינות מובילות נוספות בגוש היורו, צרפת למשל, יתפתו לעזוב את האיחוד גם הן, ובכך יביאו לפירוק גוש היורו. תרחיש פירוק הגוש עלול למוטט כלכלות של מדינות כמו יוון, ספרד ופורטוגל. היצוא הישראלי תלוי קודם כל בכלכלה העולמית, ולכן הוא צפוי להיפגע משמעותית בתרחיש כזה. קריסת הליש"ט צפויה להקשות על לקוחות בבריטניה לעמוד בהתחייבויות. על היצואנים להקטין את התלות בשוק האירופי ולהעמיק את מאמצי החדירה לשווקים מתפתחים".

מנכ"ל תמיר פישמן, אלדד תמיר, ציין כי "הברקסיט הפתיעה את העולם כולו. בניגוד לתחזיות ולסקרים, תהליך היציאה של בריטניה מאירופה הוא אטי ויעשה דרך הסדרים חדשים לאורך שנים. ההשפעה על הכלכלה העולמית היא שולית והנפגעת העקרית היא בריטניה. מומלץ לא לעשות מהלכים ושינויים בזמן כזה של פאניקה .נפילות השערים הללו במניות הן הזדמנות. ההיסטוריה מראה לנו כי התיקון מגיע לאחר שהפאניקה מתפוגגת. התחזקות הדולר בעולם חדה, ואנו צופים התחזקות משמעותית של הדולר אל מול השקל".

מנכ"ל קרנות הנאמנות של בית ההשקעות אפסילון, עידן אזולאי, "בריטניה הניעה את המהלך שיביא בסופו של דבר לפירוק הגוש. הזרמים הלאומניים ששוטפים את העולם יאיצו את התהליך הזה. מאחר ותהליך היציאה של בריטניה מהגוש יהיה ארוך, הוא גם יגרום לעלייה ברמת האי-ודאות, ולפיכך לבריחה לנכסים חסרי סיכון, בעיקר אגרות חוב. יש לקוות שתוצאות המשאל יניעו את חברות הגוש לפעול באופן מהיר לזירוז הרפורמות הנדרשות ואולי בסופו של דבר מעז ייצא מתוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים