"פגיעה ביצוא הישראלי" ו"מלחמת מטבעות": כך עלולה להשפיע יציאת בריטניה מהאיחוד

אשרא: "צפויים לראות עיכוב משמעותי בחתימה על עסקות יצוא שטרם נחתמו בכל אירופה" ■ אלדד תמיר: "לא לעשות שינויים בעת פאניקה"

מכולה מועמסת על ספינה בנמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג

ההחלטה על פרישת בריטניה תביא, בטווח הקצר, לכאוס גדול בשווקים ולמלחמת מטבעות, שיפגעו בטווח הקצר ביצוא הישראלי לאירופה - כך סבור מנכ''ל חברת הביטוח הממשלתית אשרא, צחי מלאך.

לדברי מלאך, "ההחלטה לפרוש מהאיחוד צפויה להוביל להתייקרות האשראי של בריטניה, מאחר שסיכון המדינה יעלה ולכן תידרש פרמיית סיכון גבוהה יותר. כמו כן ישנו צפי לירידה בהשקעות של תאגידים בבריטניה, עקב העלויות וחוסר הוודאות לגבי הסכמי הסחר החדשים. מדינות נוספות שיושפעו בצורה מהותית מעזיבת בריטניה את האיחוד הן לוקסמבורג ומלטה, שלהן קשרים פיננסיים ענפים עמה, וכן אירלנד וקפריסין, שגם להן קשרים עסקיים ענפים עם המדינה".

עוד הוא הוסיף כי היקף יצוא הסחורות לבריטניה ב-2015 היה כמעט 4 מיליארד דולר, לפי נתוני מכון היצוא. היצוא הישראלי לבריטניה הוא בעיקר בתחומי התרופות, אך גם פלסטיק, ציוד מכני, ציוד אלקטרוני וציוד אופטי. הגידול המשמעותי בתנודתיות בשווקים, ובפרט הפיחות המשמעותי בליש"ט, יפגע מאוד ביצואנים הישראלים למדינה, מאחר שפיחות הליש"ט עלול להקשות על לקוחות בבריטניה לעמוד בהתחייבויות.

לדברי מלאך, היצוא הישראלי צפוי להיפגע מההחלטה כבר בטווח הקצר, שכן לפחות בשבועות הקרובים אנו צפויים לראות עיכוב משמעותי בחתימה על עסקות ייצוא שטרם נחתמו בכל אירופה, עד להתבהרות התמונה".

עם זאת, הוא טוען כי "הסיכון הגדול יותר ליצוא, ולכלכלה העולמית בכלל, הוא התרחיש של כדור שלג - שמדינות מובילות נוספות בגוש היורו, צרפת למשל, יתפתו לעזוב את האיחוד גם הן, ובכך יביאו לפירוק גוש היורו. תרחיש פירוק הגוש עלול למוטט כלכלות של מדינות כמו יוון, ספרד ופורטוגל. היצוא הישראלי תלוי קודם כל בכלכלה העולמית, ולכן הוא צפוי להיפגע משמעותית בתרחיש כזה. קריסת הליש"ט צפויה להקשות על לקוחות בבריטניה לעמוד בהתחייבויות. על היצואנים להקטין את התלות בשוק האירופי ולהעמיק את מאמצי החדירה לשווקים מתפתחים".

מנכ"ל תמיר פישמן, אלדד תמיר, ציין כי "הברקסיט הפתיעה את העולם כולו. בניגוד לתחזיות ולסקרים, תהליך היציאה של בריטניה מאירופה הוא אטי ויעשה דרך הסדרים חדשים לאורך שנים. ההשפעה על הכלכלה העולמית היא שולית והנפגעת העקרית היא בריטניה. מומלץ לא לעשות מהלכים ושינויים בזמן כזה של פאניקה .נפילות השערים הללו במניות הן הזדמנות. ההיסטוריה מראה לנו כי התיקון מגיע לאחר שהפאניקה מתפוגגת. התחזקות הדולר בעולם חדה, ואנו צופים התחזקות משמעותית של הדולר אל מול השקל".

מנכ"ל קרנות הנאמנות של בית ההשקעות אפסילון, עידן אזולאי, "בריטניה הניעה את המהלך שיביא בסופו של דבר לפירוק הגוש. הזרמים הלאומניים ששוטפים את העולם יאיצו את התהליך הזה. מאחר ותהליך היציאה של בריטניה מהגוש יהיה ארוך, הוא גם יגרום לעלייה ברמת האי-ודאות, ולפיכך לבריחה לנכסים חסרי סיכון, בעיקר אגרות חוב. יש לקוות שתוצאות המשאל יניעו את חברות הגוש לפעול באופן מהיר לזירוז הרפורמות הנדרשות ואולי בסופו של דבר מעז ייצא מתוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918