יש לכם ביטוח מנהלים ישן? לא תוכלו להגדיל את ההפרשות לפנסיה

ב-1 ביולי יועלו ההפרשות לפנסיה ב-0.5% וב-2017 בעוד 0.5%, אבל כמה מחברות הביטוח מסרבות להגדיל את ההפרשות בביטוחי המנהלים הישנים

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

שיעור ההפרשות לפנסיה צפוי לעלות ב-0.5% ב-1 ביולי השנה ובעוד 0.5% בתחילת 2017; מחצית מההפרשות יהיו על חשבון העובד ומחצית על חשבון המעסיק - להסכמות אלה הגיעו בפברואר יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ומשרד האוצר. ואולם, מתברר כי כמה מחברות הביטוח אינן מוכנות להגדיל את ההפרשה בביטוחי המנהלים הישנים.

הגדלת ההפרשות לפנסיה היא תולדה אקראית של מהלך שהובילה הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר. עיקרו של המהלך, המכונה תיקון 12, הוא האחדת שיעור תשלומי המעסיק לביטוח הפנסיוני של עובדיו. המהלך יחל במשכורת יולי, והאחריות לביצועו על פי החוק מוטלת על כתפי המעסיק.

רן קליצילום: אייל טואג

ואולם, מי שינסה להגדיל את הפקדותיו בביטוח מנהלים יגלה שמדובר במשימה לא פשוטה. כמה מחברות הביטוח, בהן כלל ביטוח, מסרבות להגדיל את ההפרשות לפוליסות ביטוחי מנהלים עם מקדם קצבה מובטח ישן. בכלל מסבירים שהצעד הזה מגדיל את החשיפה האקטוארית שלה. לעומת זאת חברות אחרות, בהן מגדל, הודיעו כי הן מוכנות שההפרשות לביטוחי המנהלים הישנים יוגדלו. כמה חברות עדיין לא קיבלו החלטה. בימים אלה פועל משרד האוצר למצוא פתרון לבעיה.

"חברות הביטוח לא גיבשו מדיניות אחידה בעניין המהותי הזה", אומר רן קלי, מנכ"ל קבוצת קלי הסדרים פנסיוניים. "כלל, למשל, לא תאפשר הגדלה של שיעורי התשלומים הנקובים בפוליסות ביטוח ותיקות, שתחילתן לפני יוני 2001 - מה שיחייב פתיחת תוכנית משלימה, שתקלוט את השיעורים המוגדלים. לעומת זאת, מגדל הודיעה שתאפשר הגדלה של שיעורי התשלומים גם בפוליסות שתחילתן לפני יוני 2001 - בכפוף למגבלה שסכום הפרמיה החודשית שתתווסף לא יהיה גבוה מ-100 שקל במצטבר בשתי הפעימות".

לדברי קלי, "במקרים שבהם לא יהיה מנוס מפתיחת תוכנית משלימה, תידרש פנייה אל העובד להסדרת ההיבטים האדמיניסטרטיביים של ההצטרפות. לחלופין, אם מדובר בקבוצת עובדים גדולה או בדומיננטיות של חברת ביטוח יחידה, ניתן לקצר תהליכים באמצעות חתימה על 'הסכם ברבים' בין המעסיק לחברת הביטוח. הסכם שכזה יפשט את תהליך ההצטרפות, ויאפשר להקים תוכניות משלימות על בסיס רשימה.

"תקנות מס הכנסה מחייבות פתיחת התוכנית המשלימה אצל אותו גוף מוסדי שבו מתנהלת תוכנית המקור. כלומר, עובד המבוטח בפוליסת ביטוח מנהלים ותיקה בחברת ביטוח אחת יפקיד בה את השיעורים המוגדלים בתוכנית משלימה, עובד המבוטח בפוליסת ביטוח מנהלים ותיקה בחברת ביטוח שנייה, יפקיד בה את השיעורים המוגדלים בתוכנית משלימה, וכן הלאה", אומר קלי.

ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט