אלון: לבטל החלטת בעלי האג"ח להעמיד חוב של 1.77 מיליארד ש' לפירעון מיידי

הבקשה הוגשה יומיים לפני שיפקע המועד האחרון שקצבו בעלי האג"ח של אלון לחברה לפרוע מיידית את חובה ■ אלון טוענת שבקופתה 530 מיליון שקל שיאפשרו לה לעמוד בהתחיבויותיה בשנתיים הקרובות, ושהשווי הנכסי הנקי של נכסיה הוא 430 מיליון שקל

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת אלון, שבשליטת שרגא בירן דודי וייסמן וארגוני הקניות של הקיבוצים, הגישה לבית המשפט המחוזי מרכז תביעה נגד בעלי אגרות החוב מסדרה א' וחברת הנאמנות הרמטיק.

אלון, שמיוצגת על ידי משרד גולדפרב זליגמן ושות', מבקשת מבית המשפט לתת צו הצהרתי שיקבע שההחלטה של בעלי האג"ח מסוף מאי 2016 להעמיד לפירעון מיידי את אגרות החוב שיתרתן 1.75 מיליארד שקל אינה תקפה או בטלה או מבוטלת.

שרגא בירן

בית המשפט מתבקש עוד על ידי אלון לתת צו הצהרתי שלפיו הדרישה שהציגו בעלי האג"ח לחברה לפרוע בתוך 21 יום את מלוא יתרת ההלוואה בטלה או מבוטל, או לחילופין לתת צו הצהרתי שיקבע שיש להשהות ב-12 חודשים לפחות את ההחלטה להעמיד לפירעון מיידי את אגרות החוב וזאת כדי שבמהלך תקופת זמן זו יתאפשר לאלון לתקן את עילת ההעמדה לפירעון מיידי. אלון מבקשת גם לתת צו מניעה קבוע שיאסור על הנאמן ובעלי אגרות החוב לנקוט בכל פעולה בהתבסס על ההחלטה להעמיד את האג"ח לפירעון מיידי.

אלון טוענת בתביעה כי שההחלטה של בעלי אגרות החוב להעמיד את החוב לפירעון מידי נשענת על עילה אחת: הורדת דירוג אגרות החוב על ידי חברת הדירוג מעלות מ-BBB ל-BBB מינוס בסוף ינואר 2016. לטענת בעלי האג"ח הורדת הדירוג מזכה אותם בזכות להעמיד את החוב לפרעון מיידי על פי שטר הנאמנות.

לטענת אלון, לבעלי האג"ח אין זכות משפטית להעמיד את החוב לפרעון מיידי וגם אם הייתה להם זכות כזו הרי שמבחינה כלכלית ועסקית מדובר בהחלטה דרקונית, בלתי סבירה, לא מוצדקת ובלתי מידתית באופן קיצוני שעלולה לגרום לנזק עצום לחברת אלון, לבעלי האג"ח ולבעלי המניות. אלון טוענת כי אין תקדים להחלטה להעמיד לפרעון מיידי כפי שנתקבלה ובנסיבות שבהן התקבלה.

על פי כתב התביעה, אלון היא חברת סולבנטית באופן מובהק שעמדה מאז ומעולם בכל התחייבויותיה במועד. עד היום פרעה אלון את מלוא התחיבויותיה. מתוך סכום ההלוואה המקורי של 1.8 מיליארד שקל שילמה אלון עד כה תשלומי קרן וריבית של 1.4 מיליארד שקל, ובהתחשב בעובדה שיתרת ההתחייבות היא 1.77 מיליארד שקל כאשר תשלומי הריבית הסתכמו במיליארד שקל שכן אגרות החוב נושאות ריבית של 5.35% בתוספת הצמדה , שיעור שעלה עם הורדת הדירוג ל־5.6%.

אלון כופרת בטענה הבסיסית של בעלי האג"ח לפיה הערך הנכסי הנקי שלה שלילי וטוענת כי שוויה הנכסי הנקי חיובי ומסתכם ב-430 מיליון שקל. לטענת החברה, יש בקופתה 528 מיליון שקל שיאפשרו לה לעמוד בכל התחייבויותיה בשנתיים הקרובות וכן בבעלותה נכסים נזילים הרשומים למסחר בבורסה של ניו יורק ובבורסה בת"א שניתן לממשם.

משרד גולפרב זליגמן ושות' שמייצג את החברה מדגיש כי ההחלטה להעמיד את החוב לפרעון מיידי בתוך 21 יום נועדה לאפשר להם לקבל לידם את נכסיה של החברה וזאת על ידי הפיכתה מחברה סולבנטית לחדלת פירעון ולכפות עליה הליכי חדלות פירעון תוך השתלטות על נכסיה. לטענת החברה, אפילו כאשר יש למלווה זכות חוזית ומשפטית פורמלית להביא לחדלונה של חברה, זכות שלטענת אלון לא קיימת במקרה זה, חובה על המלווה לעשות שימוש בזכותו בצורה מידתית ומאוזנת שנדרשת להגנה על זכויותיו ולא כך נהגו בעלי אגרות החוב של אלון.

לטענת אלון, בעלי אגרות החוב הפעילו את האמצעי הקיצוני ביותר בארסנל הכלים שעומד לרשותם באופן לא מאוזן שעולה כדי חוסר תום לב ומבלי שקיימת התאמה סבירה בין השינוי שנעשה בדירוג החוב של אלון־עילת הפירעון המיידי, לבין הצעד הקיצוני שננקט על ידם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?