השותפים "השקטים" של ריאליטי בעסקת ארנה: הפניקס ובעלי תדהר

שלשום נחתם הסכם מחייב, וקניון ארנה נמכר תמורת 335 מיליון שקל ■ קרן הנדל"ן ריאליטי תחזיק ב–65% מהקניון, הפניקס ב–25% 
ובעלי תדהר ב–10% ■ רוני מאנה, שאחראי לחיבור בין ארנה לקרן ריאליטי, צפוי לגזור על העסקה עמלת תיווך של 4 מיליון שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
קניון ארנה בהרצליה. תפוסה של 77% בלבד
קניון ארנה בהרצליה. תפוסה של 77% בלבדצילום: עזרא לוי
ערן אזרן
ערן אזרן

שלשום, בשעת לילה מאוחרת, נחתם הסכם מחייב באחת מעסקות הנדל"ן המעניינות והגדולות של השנה, שבה ארנה גרופ שבשליטת מרכוס וובר מכרה את קניון ארנה בהרצליה בתמורה ל–335 מיליון שקל.

ל–TheMarker נודע כי קרן ריאליטי, שהיתה הגורם הדומיננטי בעסקה, רכשה רק 65% מהקניון, בעוד יתרת המניות נרכשה בידי חברת הביטוח הפניקס (25%) ובעליה של חברת הנדל"ן תדהר - גיל גבע, אריה בכר ומאר וייסמן (10%).

במסגרת העסקה, שנחשפה בראשונה ב–TheMarker, הפניקס השקיעה 85 מיליון שקל. מקור ההשקעה היה כספי העמיתים (קרנות הפנסיה) וכספי הנוסטרו, כלומר ההון העצמי שמנהלת חברת הביטוח. בעלי תדהר השקיעו בעסקה 33 מיליון שקל. תדהר מחזיקה בשני מגדלים מעל לקניון ארנה, שבהם פועלת רשת המלונות ריץ' קרלטון. המלון, שהוא קומפלקס משולב של דירות נופש ומלון, נבנה בידי תדהר בשיתוף חברת עדי'ס של עדי ועירית שטראוס.

עוד נודע, כי רוני מאנה צפוי לגזור עמלת תיווך של כ–1%–1.5% מהעסקה - כ–4 מיליון שקל. מאנה אחראי על החיבור בין קרן ריאליטי לארנה גרופ (בשמה הקודם: מנופים פיננסיים). בעבר נשלטה ארנה גרופ בידי ג'קי בן זקן, שהורשע לפני כחצי שנה בהרצת מניות. החברה, שמנייתה צנחה ב–95% בשנים האחרונות, הסתבכה בעקבות השקעות כושלות בתחום הנדל"ן וביצועים חלשים של נכסיה.

רחוק ממרכז הרצליה

בשעות הצהריים אתמול דיווחה ארנה גרופ לבורסה על ההסכם המחייב. במועד החתימה העבירו הרוכשים כ–10% מהתמורה בעסקה, כשהיתרה תועבר במועד השלמת העסקה, הצפויה בסוף הרבעון השלישי של 2016. עד מועד ההשלמה, ההכנסות מהפעלת הקניון ישולמו לארנה. חלק מרכזי מהתמורה, 214 מיליון שקל, ישמש לסגירת המשכנתא העומדת כנגד הקניון. ארנה מסרה כי השפעת העסקה על מצבה אינו צפוי להיות מהותי, וכי לאחר סילוק המשכנתא ובניכוי הוצאות הקשורות לעסקה, התזרים הפנוי יהיה 100 מיליון שקל.

צילום: עזרא לוי

ריאליטי עוסקת בהשבחת נדל"ן. הקרן נוסדה בידי מיקי ורדי, לשעבר ראש רשות מקרקעי ישראל, אוהד רוזן ואסף ורדי. אליהם הצטרף לפני שנה שלמה גוטמן. משקיעי הקרן, שגייסה בשנה האחרונה 860 מיליון שקל, הם גופים מוסדיים, אוניברסיטאות ומשקיעים פרטיים. בכוונת ריאליטי לשנות את ייעוד הקניון ולבחון אופציות לפיתוחו בתיאום עם עיריית הרצלייה. בין האפשרויות הנבחנות: הסבת חלק מהמבנה למשרדים, מרפאות, דיור מוגן או מלונאות. בכוונת הקרן להשאיר חלק מהקניון לשימוש מסחרי.

קניון ארנה סובל זה שנים מירידה בתנועת המבקרים, כתוצאה ממיקומו הרחוק ביחס למרכז העסקים של הרצליה. נכון לסוף 2015, שיעור התפוסה בקניון הסתכם ב–80% בלבד, שירד ל–77% בתום הרבעון הראשון של 2016. ההכנסות מהקניון קטנו ב–2015 ב–16% ביחס ל–2014 ל–40 מיליון שקל. דמי השכירות החודשיים הממוצעים למ"ר ירדו ל–96 שקל, בהשוואה ל–117 שקל למ"ר ב–2014. ה–NOI (הכנסות תפעוליות נטו מנדל"ן) הסתכמו ב–2015 ב–16.1 מיליון שקל - נפילה של 25% ביחס ל–2014.

בדו"חות הכספיים ל-2015, ארנה גרופ הפחיתה את שווי הקניון ל–320 מיליון שקל, הפחתה של 95 מיליון שקל ביחס לערכו בסוף 2014. בדו"חות חשפה ארנה כי ניהלה דין ודברים עם רשות ניירות ערך בנוגע להערכת השווי שנערכה לקניון ב–2014. לדו"חותיה האחרונים של ארנה, כמו בשלוש השנים הקודמות, הוצמדה הערת עסק חי בידי רואי החשבון, המעידה כי קיים חשש מהותי שהחברה לא תוכל לפרוע בעתיד את חובותיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן