נוחי דנקנר מוכר את הבניין של אביו - כדי לכסות חלק מהחובות

המכירה עשויה לאפשר ליצחק לסייע לבנו נוחי, שחתם רק שלשום על הסדר חוב עם הבנקים בכחצי מיליארד שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית השנהב בירושלים
בית השנהב בירושליםצילום: גוגל סטריט ויו
ערן אזרן
ערן אזרן

האב לרשות הבן. יצחק דנקנר, אביו של נוחי דנקנר, לשעבר בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, נמצא במו"מ למכירת בניין המשרדים בית השנהב בירושלים לקרן הנדל"ן ריט 1 בתמורה לכ-170–180 מיליון שקל - כך נודע ל-TheMarker. מכירת הנכס עשויה לאפשר לדנקנר לתמוך בבנו, שחתם רק שלשום על הסדר חוב עם הבנקים בהיקף של כחצי מיליארד שקל.

במסגרת ההסדר התחייב נוחי דנקנר, בין היתר, לפרוע לבנקים כ-180 מיליון שקל, בתוך פרק זמן של עד שמונה שנים, כאשר חלק גדול מהסכום עשוי להתקבל מהתמורה בגין מכירת בית השנהב. לפי הערכות, 30%–50% מתמורת המכירה תשמש לפירעון החוב ("משכנתא") העומד כנגד הבניין, כך שהתזרים הפנוי מהעסקה עשוי להסתכם בכ-90–120 מיליון שקל.

כנראה שיצחק דנקנר המתין עד לסיום המגעים עם הבנקים על הסדר עד לקידום הליך המכירה עם ריט 1. מריט 1 נמסר: "ריט 1 מחויבת לדווח לבורסה על מהלכיה העסקיים, ככל שישנם, וכך תמשיך לעשות". לא התקבלה תגובה מיצחק ונוחי דנקנר.

בית השנהב עומד ברחוב בית הדפוס 12 בירושלים, ושטחו 12,500 מ"ר. שוכרי הנכס הם בעיקר גופים ממשלתיים - ובהם משרד מבקר המדינה ובית המשפט. הנכס כולל כ-500 מקומות חניה מתחת לקרקע.

דנקנר, שמנסה למכור את המבנה זה תקופה, רכש את הבעלות המלאה על הנכס ב-2009 בעסקה שגילמה לבניין שווי של 137 מיליון שקל. באותו המועד רכש את חלקם של שותפיו בפרויקט, יצחק פריצקר, דורי דנקנר ושמואל לוי. בנוסף, רכש דנקנר את חברת האחזקה שמתחזקת את המשרדים בנכס.

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

לפי הערכות, דנקנר רכש אז את חלק השותפים בבית השנהב מתוך כוונה לסייע לכמה מהם שחוו מצוקת מזומנים. דורי דנקנר היה מבעלי השליטה באלרן השקעות, עם אחיו גדי דנקנר, שניהם בני דודים של נוחי דנקנר. ב-2009 הגיעה אלרן לחדלות פירעון, ופנתה להליך של הסדר חוב עם בעלי האג"ח, שכלל תספורת של 50% למחזיקים. ב-2014 מונה לבסוף לאלרן כונס נכסים, והחברה הגיעה לסוף דרכה. לוי תיכנן ב-2007 להנפיק את הפעילות של חברת הנדל"ן אמבסדור במזרח אירופה בבורסת תל אביב, אך ההנפקה לא יצאה לפועל. כעת מוכר דנקנר את הנכס כדי לסייע לבנו שנמצא במצוקת מזומנים.

הסדר החוב בין נוחי דנקנר לבנקים נחתם בנוגע לחוב של 480 מיליון שקל, שנושאות החברות הפרטיות שבשליטתו - טומהוק וגנדן. בגין החוב יש ערבות אישית של דנקנר. לפי הערכות, החובות מתפלגים כך: כ-150 מיליון שקל לבנק הפועלים, כ-120 מיליון שקל ללאומי, כ-100 מיליון שקל לדיסקונט, כ-60 מיליון שקל למזרחי טפחות, כ-40 מיליון שקל לקרדיט סוויס וכ-10 מיליון שקל לבנק אגוד.

במסגרת ההסדר נקבע, בין היתר, כי דנקנר יפנה את הווילה בהרצליה פיתוח - שבה הוא מתגורר יחד עם אשתו אורלי, שעל שמה רשומה חצי מהווילה - ששווייה מוערך ב-40 מיליון שקל. בנוסף, במועד החתימה על ההסדר הוא יעביר כ-30 מיליון שקל; וכן יעביר כספים נוספים שיקבל מאביו וממקורבים נוספים. שאר הסכום יגיע ממקורות הכנסה עתידיים, שכרגע קיימת אי־ודאות לגביהם. כך, למעשה, בתרחיש הריאלי צפויים הבנקים למחוק מחובו כ-300 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים