לבייב פתח במגעים מול הבנקים על הסדר חוב פרטי של כ-1.1 מיליארד שקל

בשבוע האחרון פנה לבייב לחלק מהבנקים המממנים את חברת ממורנד הפרטית - בבקשה לדחות את התשלום הקרוב בנובמבר 2016 של כ-180 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

לב לבייב, בעל שליטה בחברת אפריקה ישראל, פנה בשבוע האחרון לחלק מהבנקים המממנים את חברת ממורנד הפרטית (החברה האם שדרכה ללבייב שולט באפריקה, כ-47%) - בבקשה לדחות את התשלום הקרוב בנובמבר 2016 של כ-180 מיליון שקל.

החוב של ממורנד לבנקים הישראליים מוערך ב-1.1 מיליארד שקל. מתוך סכום זה, הבנק שחשוף ביותר לחוב של לבייב, בהיקף של כ-700 מיליון שקל, הוא הפועלים. יתר הסכום, כ-400 מיליון שקל, מתפלג בין הבנקים לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות והבינלאומי. כ-110 מיליון שקל מתוך סכום זה חייב לבייב ללאומי ולדיסקונט, כל אחד; וכ-90 מיליון שקל למזרחי טפחות ולהבינלאומי, כל אחד.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

הבנקים מחזיקים בשעבוד על פרויקט בניה פרטי גדול של לבייב במוסקבה בשם וושקי וכן רשת חנויות תכשיטי יוקרה. כמו כן, הבנקים מחזיקים בשעבוד על כ-47% מניות אפריקה ישראל של לבייב, ששווי השוק שלהן מוערך ב-120 מיליון שקל בלבד. ואולם - בהנחה שאפריקה אכן תשלים את ההסדר, שלפיו החזקותיו של לבייב ידוללו - שווי המניות הללו יהיה נמוך אף יותר. לפיכך, הבטוחה העיקרית שבידי הפועלים ויתר הבנקים היא הערבות האישית שלבייב העניק להם על נכסיו, שכוללים בין השאר אחוזות מפוארות בלונדון, בריטניה וסביון בישראל.

החוב של לבייב, אינו החוב הבעייתי היחידי שעמו מתמודדים בהפועלים בימים אלה. רשימה זו כוללת חובות אישיים של כ-2 מיליארד שקל של אליעזר פישמן (החייב סכום דומה גם ללאומי), כ-1.4 מיליארד שקל של מוטי זיסר, כ-150 מיליון שקל של נוחי דנקנר וכ-120 מיליון שקל של יוסף גרינפלד.

לפי לוח הסילוקין המעודכן (שכן החוב נפרס בעבר), ממורנד היתה אמורה לפרוע את החוב בחודשי נובמבר של 2021-2016. תמורת דחייה בתשלומים צפוי לבייב לחזק את הביטחונות לבנקים, כאשר בשלב זה עדיין לא ידוע מה יהיה היקף הביטחונות שיינתן ולפיכך גם שוויין.

הבקשה של לבייב לדחות תשלומים לבנקים ולפתוח במשא ומתן לגבי הסדר חוב חדש נועדה, לטענת המקורבים, לפנות משאבים לצורך הזרמות אפשריות שייצטרך לבצע בהסדר החוב מול מחזיקי האג"ח, בהיקף של כ-3.2 מיליארד שקל, שאפריקה מנסה לגבש בימים אלה.

העובדה שלבייב זקוק להסדר מול הבנקים הישראליים מרמזת על כך שמצב עסקיו הפרטיים בתחומי היהלומים, הסחורות, התעשייה והנדל"ן אינו איתן כפי שהיה בעבר.

אפי פיתוח - זרוע הנדל"ן של אפריקה ישראל ברוסיה, שלבייב משמש כיו"ר שלה - משלימה בימים אלה הסדר חוב שעליו עמלה מזה תקופה ארוכה (ושעליו דיווחה רק באחרונה) עם הבנק הרוסי VTB, המממן חלק מעסקיו הפרטיים של לבייב. כחלק מהסדר החוב, בהיקף של כ-611 מיליון דולר, יועברו לבנק הרוסי שלושה נכסים מרכזיים של אפי פיתוח - הקניון אפימול, קומפלקס משרדים אוזרקובסקאיה 3 ומלון אקוואמארין.

לבייב מבקש מהבנקים הישראליים לדחות את התשלומים לאחר שלפני כחודשיים נחשפו בערוץ 10 קלטות מביכות, שבהן נשמע אומר: "אני מחרבן על כל הבנקים, למה אותי לא הזיז אפילו סנטימטר, כל המשבר הזה. כי אני לא חייב לאף אחד כסף. אני משתין על כל הבנקים מלמעלה, כולל על רקפת (רקפת רוסק-עמינח מנכ"לית בנק לאומי; מ"ר)".

מאז ההסדר הקודם עם הבנקים, שבוצע בתחילת 2010, פרע לבייב סכומים נכבדים של יותר ממיליארד שקל. הפועלים ניסה לפני כמה שנים לקדם מהלך שלפיו תמורת הנחה של קצת יותר מ-10% יפרע לבייב חלק משמעותי מהחוב. המהלך היה מאפשר להפועלים לרשום ריקוברי (הכנסות בין חובות שהופרשו בעבר) גבוה, אך הוא לא יצא לפועל בעיקר בשל התנגדותו של מנכ"ל מזרחי טפחות דאז, אלי יונס. אם העסקה היתה יוצאת לפועל, הבנקים לא היו עומדים ככל הנראה בפני תספורת פוטנציאלית על יתרת החוב.

"הופתענו מהבקשה של לבייב לדחות את התשלומים, אבל לא נשבור את הכלים על ההתחלה, אלא נשמע מה יש לו להציע ומה המצב הנוכחי של עסקיו. אי אפשר להתעלם מההיסטוריה ומכך שהביא בעבר סכומים נכבדים מאוד", ציין בכיר באחד הבנקים המממנים את ממורנד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי