מנוע הצמיחה החדש של פסגות: פלטפורמה להלוואות בין אנשים פרטיים

פסגות ירכוש 20% מפעילות חברת בלנדר בישראל ■ חגי בדש: "בתי ההשקעות הם מחוללי התחרות בתעשייה הפיננסית ויכולים להביא לבשורה צרכנית אמתית גם בתחום האשראי הצרכני שנשלט באופן מוחלט על ידי הבנקים וחברות כרטיסי האשראי"

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי לוי
רותי לוי

בית ההשקעות פסגות ירכוש כ-20% מפעילות של חברת בלנדר בישראל. בלנדר, פיתחה פלטפורמת הלוואות בין אנשים פרטיים (P2P) – כחלופה לבנקים. לפי החברה, מיום הקמתה בסוף 2014, עברו דרך הפלטפורמה הלוואות בהיקף של כ-35 מיליון שקל על ידי אלפי מלווים. לפי הערכות, פסגות שילם עבור העסקה מיליוני דולרים בודדים.

פסגות, בית ההשקעות הגדול בישראל, מנהל נכסים עבור כמיליון לקוחות פרטיים, עסקיים ומוסדיים בהיקף של כ-190 מיליארד שקל ופועל כבר היום בתחום האשראי העסקי. ההשקעה בבלנדר תסייע לו להיכנס לתחום האשראי הצרכני, ש-95% ממנו נשלט על ידי הבנקים וחברות כרטיסי האשראי שבבעלותם. הצעד נועד לגוון את מקורות הרווח של פסגות ולהרחיב את מגוון השירותים שהוא מציע ללקוחותיו.

מימין: ד"ר גל אביב, בועז אביב, וברק גורצילום: סיון פרג'

"בשנים האחרונות עם כניסת הגופים המוסדיים לתחום האשראי העסקי אנו עדים לתחרותיות גוברת וירידה במרווחים. אולם, בשוק האשראי הצרכני שנשלט באופן כמעט מוחלט על-ידי הבנקים מרווחי האשראי נותרו גבוהים", אמר חגי בדש, מנכ"ל פסגות, בדיווח על העסקה.

בדש אמר כי "בתי ההשקעות הם מחוללי התחרות בתעשייה הפיננסית ויכולים להביא לבשורה צרכנית אמתית גם בתחום זה. השילוב בין פסגות, בית ההשקעות הגדול בישראל, לבין הטכנולוגיה המובילה של בלנדר הוא צעד אסטרטגי נוסף לשיפור מצבו של הצרכן".

בלנדר הוקמה על ידי ד"ר גל אביב, בועז אביב וברק גור ובדירקטוריון שלה חברים מנכ"ל בנק דיסקונט לשעבר, גיורא עופר ומנכ"ל ישראכרט לשעבר, דב קוטלר. לאחר השלמת העסקה, יצרף פסגות נציג מטעמו בדירקטוריון בלנדר.

החברה עוד לא רווחית ושוויה מוערך בעשרות מיליוני דולרים. עד כה החברה גייסה כ-7 מיליון דולר, את סבב הגיוס האחרון (5 מיליון דולר) הובילה קרן ההון סיכון בלאמברג קפיטל. 2 מיליון נוספים גויסו מגיורא עופר ויעל גיט מקרן להב, אתי לנגרמן (לשעבר מנכ"לית בנק המשכנתאות של דיסקונט) וקבוצת אביב.

בלנדר אמורה לתווך בין מלווים ללווים במסלול "עוקף בנקים". הכוונה היא לאפשר לאנשים פרטיים ליטול דרך האתר הלוואות של עד 30 אלף שקל לתקופה של עד שלוש שנים בריבית של 4%–9%. החברה משתייכת לטרנד פלטפורמות ההלוואות (P2P Lending).

כדי למזער את הסיכון למלווים, האתר מפזר את כספם בין כמה לווים. אם לווה לא פורע הלוואה, בלנדר מתחייבת לנהל את הגבייה על חשבונה, לטובת המלווים אך היא אינה ערבה להחזר המלא של החוב. לצורך כך בלנדר הקימה קרן ביטחון, שכל מלווה נדרש להפריש אליה עד 2% מסכום ההלוואות (תלוי ברמת הסיכון של הלווה).

מודל ההכנסות של בלנדר מבוסס על גביית עמלה של 1% מהמלווים ועמלה חד פעמית של 2.5% מהלווים. מדובר בעמלות גבוהות מאוד אם הלווה נוטל הלוואה לטווח קצר של כשנה אחת, אך מנגד זוהי עמלה סבירה יותר אם מדובר בהלוואה לשלוש שנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב