חברת הפניקס מוחקת את אקסלנס מהבורסה

הצעות הרכש שהגישה הפניקס למניות אקסלנס נענו כמעט במלואן, וליתרת המניות תבוצע הצעת רכש כפויה

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

לפני כשבועיים הודיעה חברת הביטוח הפניקס כי בכוונתה לרכוש את יתר אחזקות הציבור החברת אקסלנס לפי שער של 60.2 שקל למניה. הפניקס מחזיקה קרוב ל 90% ממניות אקסלנס.

היום מדווחת הפניקס כי הצעת הרכש נענתה כמעט במלואה. למעשה, מתוך 10.1% ממניות אקסלנס שהיו בידי הציבור נענו להצעה 9.03%. ליתרת המחזיקים תבוצע רכישה כפויה. בכך למעשה בא לסופה אחת החברות היותר ותיקות שנסחרו בבורסה.

מנכ"ל הפניקס, אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

אקסלנס הוקמה בתחילת שנות ה-90 על ידי גיל דויטש ורוני בירם, ונרכשה בידי הפניקס של קבוצת דלק לפני כ-10 שנים בכמה שלבים. החברה מתמחה בניהול תיקים, תעודות סל, קרנות נאמנות, קופות גמל וקרנות פנסיה, ומנהלת נכסים בהיקף של כ-80 מיליארד שקל.

אין זו הפעם הראשונה שבה הפניקס, המנוהלת בידי אייל לפידות, מנסה למחוק את אקסלנס מהמסחר. בתחילת 2012 ניסתה הפניקס, שהחזיקה אז ב-80% ממניות החברה, למחוק אותה מהבורסה לפי שווי של 800–900 מיליון שקל, אך ללא הצלחה.

אם אכן הפעם תצליח הפניקס למחוק את אקסלנס מהמסחר היא תמחק את אחת המניות הוותיקות בבורסה. אקסלנס הונפקה בבורסה ב-1994 לפי שווי שוק של 40 מיליון שקל. דויטש ובירם התמחו אז בעיקר בתחום המסחר באופציות, שהיה אז בחיתוליו בישראל.

אקסלנס ניהלה קרנות נאמנות ותיקים עבור הציבור, אבל את עיקר צמיחתה השיגה בזכות חדשנות ופיתוח פעילויות חדשות. דויטש ובירם היו בין הראשונים ששיווקו בישראל מוצרים מובנים כגון אג"ח מובנות (סטרקצ'רס) המאפשרות הצמדה חלקית למדד נבחר תמורת ויתור על חלק מהריבית. המוצרים האלה הורכבו וגובו בידי בנקים זרים, ונמכרו כאג"ח מובנות סחירות בבורסה של תל אביב. בתחילת שנות האלפיים הקימה אקסלנס את חברת תעודת הסל קסם, ונטלה את ההובלה בתחום. זאת אף על פי שתעודות הסל הראשונות הושקו דווקא על ידי המתחרה, פסגות.

אקסלנס, שצמחה במהירות והיתה רווחית מאוד, הניבה לדויטש ובירם רווחים גבוהים. לקראת סוף 2005 החלו דויטש ובירם לתכנן את מכירתה. השניים ניצלו את הרצון של חברות הביטוח להיכנס לתחום שוק ההון, ומכרו את אחזקותיהם לפניקס לפי שווי חברה של כ-900 מיליון שקל. המכירה בוצעה בחלקים. בסוף 2005 מכרו השניים להפניקס נתח ראשון של 16% מהמניות תמורת 124 מיליון שקל.

לאחר שהושלמה מחיקת אקסלנס מהמסחר היא אמורה לייצר סינרגיה בניהול ההשקעות של שתי החברות. חברות הביטוח מפיקות את עיקר הרווח שלהן מניהול כספי העמיתים בביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה. גם בתי ההשקעות מתמחים בניהול כספי חוסכים. בתי ההשקעות מתמקדים אמנם בניהול כסף לטווח קצר, וחברות הביטוח מתמחות בניהול כסף לטווח ארוך, אבל יש קווי השקה רבים בין התחומים. למרות הדמיון הרב בתחומי העיסוק, לא נוצרה סינרגיה בין החברות, כפי שקרה גם בחברות ביטוח אחרות שמחזיקות בתי השקעות.

הקושי ליצור סינרגיה גרם למנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהן, לפרק את בית ההשקעות הכושל כלל פיננסים. גם בית ההשקעות מגדל שוקי הון של מגדל אינו מסב לחברה נחת. בשלוש השנים האחרונות הוא מסב לה בעיקר הפסדים. כך המצב גם בבית ההשקעות של מנורה מבטחים. בתי ההשקעות הרווחיים היחידים שהם רווחיים בין בתי ההשקעות של חברות הביטוח הם הראל פיננסים ואקסלנס.

את הרכישה ליוו עו"ד איריס ציבולסקי חביליו ועו"ד מתי גולדברג ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט