הרב שנכנס לכלא, איש העסקים - והשיעור לחיים

יאשיהו פינטו הבטיח לאדוארדו אלשטיין ב-2012 תמורה משולשת על כספו בעבור ההשקעה בפירמידה הקורסת של דנקנר ■ אלשטיין לא זכה עדיין לראות דבר מכך, אבל אולי למד שיעור חשוב

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

בספטמבר 2012 מצא נוחי דנקנר משקיע חדש — אדוארדו אלשטיין. אלשטיין, יהודי ארגנטינאי, השקיע 100 מיליון שקל בחברת גנדן של דנקנר. באמצעות גנדן שלט דנקנר באי.די.בי אחזקות, ששלטה באי.די.בי פיתוח, ששלטה בכלל ביטוח ודסק"ש — ששלטה מצדה בשופרסל, סלקום ונכסים ובניין. זו היתה יריית הפתיחה של אלשטיין להשקעה באי.די.בי אחזקות, שמסתכמת נכון להיום בסכום של יותר מ–2 מיליארד שקל.

רבים בשוק ההון תהו אז כיצד נוצר הקשר בין השניים, ומה ההיגיון העסקי להשקיע בפירמידה הקורסת של דנקנר. התשובה ניתנה בארגנטינה. שושבין העסקה היה הרב יאשיהו פינטו. הרב, שכיום מרצה עונש מאסר בגין עבירות שוחד, נאם אז בכינוס של יהדות ארגנטינה בבואונס איירס והתייחס להשקעת אלשטיין ואמר: "חשוב לחזק את הכלכלה בישראל ולהבטיח את פרנסתם של עשרות אלפי יהודים. בנוסף, לדאוג שגם אלו שהשקיעו דרך הביטוחים והפנסיה ושילוו כסף לחברות לא ייפגעו, ויזכו לראות את כספם בחזרה — שאף יוכפל וישולש. המשבר הכלכלי בעולם נותן את אותותיו גם בישראל וצריך לפעול לערבות הדדית בין כל יהודי העולם כדי שלא תיפגע פרנסת יהודים בכל מקום".

יאשיהו פינטו בבית המשפטצילום: שאול גולן

מאז שפינטו הבטיח לאלשטיין תמורה משולשת על כספו, לא זכה עדיין אלשטיין לראות דבר מכך. להיפך. בשבוע הקרוב אמורים בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח להחליט אם להעמיד את החוב לפירעון מיידי ולהגיש בקשת פירוק לחברה. מהלך כזה, שלפי מקורבים לבעלי החוב, אמור לקרום עור וגידים השבוע, יחייב את אלשטיין להציג בבית המשפט את יכולת פירעון החוב של אי.די.בי פיתוח. אחד ממקורות המזומנים של אלשטיין אמור לבוא מכלל ביטוח. ואולם, שינויים רגולטוריים בתחום הביטוח, כמו תקנות סולוונסי 2, מחייבות את חברות הביטוח לשמור הון גבוה יותר מאשר בעבר.

את תסכולו מחוסר יכולתו לקבל דיווידנדים פרס אלשטיין במכתב חריף רצוף אי־דיוקים ששלח לדירקטוריון כלל ביטוח וכתב: "אני פונה אליכם עמיתי בעלי המניות ברגע של עצב ודאגה עמוקה. בחצי שנה האחרונה מניית כלל ביטוח הניבה תשואה נמוכה ממתחרותיה, והביצועים שלה ב–12 החודשים האחרונים היו עוד יותר גרועים". אלא שהעובדות הן שהתשואות של כלל ענף הביטוח ב–12 החודשים האחרונים היו ירודות, וביצועי כלל ביטוח לא היו מהגרועים מבין חברות הביטוח.

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

אלשטיין אינו מסתפק בכך ומוסיף: "כולנו יודעים כי כלל ביטוח עומדת בדרישות סולבנסי 2. ב–2014–2015 ראינו כי גם חברות שמבנה ההון שלהן היה חלש יותר שילמו דיווידנדים של עד 600 מיליון שקל. אנחנו החברה היחידה בתחום שלא חילקה דיווידנד". יש להניח כי הכוונה היא לחברת מגדל. ואולם, גם מגדל נמנעה בשנה שעברה מחלוקת דיווידנד בגובה של 200 מיליון שקל לנוכח גרעון של מיליארדי שקלים בהון העצמי עקב דרישות סולוונסי 2.

למעשה, אלשטיין תוקף את הניהול האחראי של הנהלת החברה, שלא מיהרה לפזר את כספיה בתקופה שבה ענף הביטוח ניצב לפני לא מעט אתגרים, כמו הוראות סולבנסי 2, ועדת וינוגרד שאמורה להעלות את ההפרשות של חברות הביטוח בגין חבויות, עלייה בתוחלת החיים, ריביות נמוכות ושוק הון לא יציב. כל אלה משפיעים על השקעתו, ונראה כי הוא מעדיף כבר פחות להסתמך על נבואות שמבטיחות לשלש את הרווח על ההשקעה, ויותר על ניתוח עסקי קר. חבל שלא חשב על כך רגע לפני ההשקעה באי.די.בי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?