אלשטיין נגד כלל ביטוח: "חברות במצב פיננסי גרוע יותר חילקו דיווידנדים"

אדוארדו אלשטיין שלח מכתב חריף, שמשובץ באי דיוקים מהותיים, לבעלי המניות של כלל ביטוח ובו הוא תוקף את יו"ר החברה, דני נוה, ואת הדירקטוריון ■ הסיבה העיקרית להתקפה - הצורך בדיווידנדים

אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון

ביום חמישי האחרון אישרו הגופים המוסדיים ברוב של 90% את תנאיו של יו"ר כלל ביטוח דני נוה. עלות שכרו של נוה תסתכם ב-2.37 מיליון שקל ללא כל רכיב נוסף של בונוסים. בכך מתיישר יו"ר כלל ביטוח עם התקנות החדשות של שכר הבכירים.

מי שפחות מרוצה מתנאיו של נוה הוא יו"ר אי.די.בי פיתוח, החברה האם של כלל ביטוח, אדוארדו אלשטיין. ביום חמישי שלח אלשטיין מכתב חריף לדירקטוריון החברה בו הוא מתלונן על שכר היו"ר ועל ביצועי החברה.

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

נזכיר כי מעבר לכך ששכרו של נווה עומד בדרישות החוק, הרי שגם בהשוואה ליו"רים בחברות מתחרות שכרו של נווה נמוך מהם. בנוסף, מי שמחזיק במניות השליטה של כלל ביטוח הוא משה טרי - נציג משרד האוצר. נראה כי אחזקה זו מעוררת באלשטיין אנטגוניזם עז עד שהוא חש צורך לשלוח את המכתב המכיל אי-אלו אי דיוקים.

"אני פונה אליכם עמיתיי בעלי המניות ברגע של עצב ודאגה עמוקה. העובדה כי בחצי שנה האחרונה מניית כלל ביטוח הניבה תשואה נמוכה ממתחרותיה והביצועים שלה ב-12 החודשים האחרונים היו עוד יותר גרועים (התשואות של כלל הענף ב-12 החודשים האחרונים היו ירודות וביצועי כלל ביטוח לא היו הגרועים שבחברות - א"ש)", כותב אלשטיין.

הוא הוסיף כי "למרות עבודתו הטובה של המנכ"ל איזי כהן, המשקיעים מתקשים לראות עתיד לחברה ולכן היא נסחרת במחצית מהונה. בעוד שהמתחרות בעלות תוכניות עסקיות ברורות יותר נסחרות פי חמישה מערכן בספרים. (לא מדויק שכן כל חברות הביטוח נסחרות בין מחצית על ההון שלהם וקצת מעל לכך. א"ש). כתוצאה מכך החברה שמה את עצמה במקום של קורבן וטוענת כי אין ביכולתה לשלם דיווידנדים או לבצע רכישה חוזרת של מניותיה כי היא נדרשת לעמוד בהוראות סולבנסי. כמובן שקל יותר להאשים מישהו אחר ובכך להימנע מהעדר מנהיגות".

נראה כי הצמא לדיווידנדים מביא את אלשטיין להציג את הטיעון הבא: "כולנו יודעים כי כלל ביטוח עומדת בדרישות סולבנסי 2, עדיין בשנים 2014-2015 ראינו כי גם חברות שמבנה ההון שלהן היה חלש יותר שילמו דיווידנדים של עד 600 מיליון שקל. אנחנו החברה היחידה בתחום שלא חילקה דיווידנד".

דני נוה, יו"ר כלל החזקות עסקי ביטוח צילום: עופר וקנין

יש להניח כי הכוונה היא לחברת מגדל. אולם יש לציין כי גם היא נמנעה בשנה שעברה מחלוקת דיווידנד בגובה של 200 מיליון שקל לנוכח גרעון של מיליארדי שקלים בהון העצמי שלה בעקבות סולבנסי 2.

לאחר מכן פונה אלשטיין לתקוף ישירות את נוה וכותב: "קשה לי שלא להתייחס למצב המביש אשר מוכתם בכך שיש לנו יו"ר החסר כל ניסיון פיננסי בתחום הביטוח או בנקאות להשקעות, מצב שהוא בלתי נסבל. ולא עומדת בסטנדרטים של מצוינות של ההנהלה הקיימת. בקורות החיים שלו מצוין כי הוא הקים את קרן אג"ח המתמחה בהשקעות בתחום הרפואה ב-2007. הוא גייס 64 מיליון דולר כאשר מתוכם כ-30 מיליון דולר הם גיוס של כלל ביטוח".

המכתב נחתם לא בשמו של אלשטיין אלא בחתימת אי.די.בי פיתוח. בתגובה על המכתב השיב דירקטוריון כלל ביטוח: "דירקטוריון כלל ביטוח דוחה את נסיונו של יו"ר אי די בי לעקוף את הוראות המפקחת, האוסרת עליו מפורשות לכוון את פעילות הדירקטוריון ולהשפיע עליו. דירקטוריון כלל ביטוח תמה על המתקפה חסרת הרסן על יו"ר כלל ביטוח, מר דני נוה, אשר בשלוש השנים האחרונות הצעיד את דירקטוריון הקבוצה, ביחד עם הנהלתה, במקצועיות ובאחריות רבה, לקבוצה מובילה בתוצאותיה העסקיות, בחוסנה וביציבותה, זאת בתקופה של שינויים תכופים משמעותיים העוברים על הענף ולמרות השפעת הליך המכירה הממושך של החברה, הליך שאי די בי מנהלת בשנים האחרונות, בסיועה המלא של כלל ביטוח ואשר אי.די.בי טרם הצליחה להשלימו. הדירקטוריון סומך את ידיו על תפקודו ומסירותו של מר נוה ובטוח כי מר נוה ימשיך לכהן בתפקידו במלוא מרצו במטרה להביא לשגשוגה של כלל ביטוח והבטחת יציבותה, זאת נוכח האתגרים המורכבים בפניהם החברה ניצבת בעידן של דרישות הון חדשות, סביבה עסקית רגולטורית תחרותית, שוק הון תנודתי והכל תוך שטובת החברה בלבד ורק היא עומדת לנגד עיניו ולעיני הדירקטוריון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"