מנכ"ל בנק הפועלים הבא: אריק פינטו

כך קבעה ועדת האיתור שהקים הבנק ■ פינטו יחליף את ציון קינן שיפרוש מתפקידו בחודשים הקרובים

אריק פינטו הוא המנכ"ל הבא של בנק הפועלים - כך קבעה ועדת האיתור בראשות יו"ר הדירקטוריון יאיר סרוסי. המינוי כפוף לאישור בנק ישראל ולהסדרת זכויות הפנסיה של בכירים במערכת הבנקאית מאחר שלפינטו, העובד בבנק הפועלים יותר מ-35 שנה, יש זכויות פנסיוניות של כ-10 מיליון שקל.

פינטו יחליף את ציון קינן שיפרוש מתפקידו בחודשים הקרובים. הליך בחירתו של פינטו לא היה קשה במיוחד שכן כמעט אף מועמד רציני לא הגיש את מועמדותו לתפקיד משום שהיה ברור לו כי התפקיד כבר הוכשר לפינטו.

אריק פינטו

פינטו נולד בדצמבר 1961 במרוקו למשפחה מרובת ילדים (11). בהיותו בן כשנה, חלה בפוליו. ב–1964 עלה עם משפחתו לישראל. הוא התייתם מאמו בגיל חמש ומאביו בגיל 12, ובעקבות כך התחנך בכפר הנוער בפנימיית בן שמן, שם למד בתיכון במגמת ביולוגיה. הוא ביקש להתנדב לצה"ל, אך בשל נכותו באותה העת לא נמצא לו תפקיד מתאים. הוא בוגר תואר ראשון במינהל עסקים מטעם ניו אינגלנד קולג', מוסמך במינהל ציבורי מטעם אוניברסיטת קלארק שבבוסטון, וכן בוגר לימודי תעודה בתפקידי הדירקטור הלכה למעשה של המרכז הישראלי לניהול ולימודי תעודה בניהול כללי מאוניברסיטת בר אילן.

מחוץ לעבודתו בבנק הפועלים, פינטו הוא מאמן מוסמך בכדורסל מטעם מכון וינגייט. הוא אימן במשך 5 שנים את נבחרת ישראל בכדורסל בכיסאות גלגלים, והוביל אותה בפעם היחידה בשלושת העשורים האחרונים לאולימפיאדת בייג'ין ב–2008 — שם סיימה הנבחרת במקום השישי בעולם. בעקבות התוצאה הגבוהה זכה פינטו לתואר מאמן העשור מטעם שר הספורט במסגרת חגיגות יום העצמאות ה–60.

את הקריירה המקצועית שלו התחיל פינטו בבנק הפועלים ב–1981. בתפקידו הראשון בבנק שימש כבנקאי במחלקת השקעות בסניף פולג בנתניה. במרוצת השנים הוא כיהן בתפקידים שונים בבנק, וכן היה יו"ר ועד העובדים של הפועלים (תפקיד בעל חשיבות גדולה בבנק), במקביל לעבודתו כסגן מנהל הסניף המרכזי.

ב–2002, זמן קצר לפני שמנכ"ל הפועלים דאז, אלי יונס, הכריז על מהלך גדול ודרמטי של פיטורי כ–900 עובדים, פינטו קודם לתפקיד מנהל אגף משאבי אנוש — תפקיד שמילא עד אוגוסט 2007. בנובמבר 2007 עד ספטמבר 2009 הוא שימש כמנהל אגף אשראי קמעוני ומשכנתאות בחטיבה הקמעונית של הבנק.

הקידום הגדול של פינטו הגיע בספטמבר 2009, כאשר מונה על ידי קינן לתפקיד המשנה למנכ"ל וראש חטיבת האסטרטגיה. באותה תקופה, מצבו העסקי של הבנק נפגע מהפסדים כבדים של כ–900 מיליון דולר, בעקבות השקעה במכשירים פיננסיים מורכבים בארה"ב. המורל בבנק היה ירוד גם בעקבות הדחתו של היו"ר לשעבר, דני דנקנר (המרצה בימים אלה עונש מאסר שני) ועזיבתו של המנכ"ל, צבי זיו.

מאז שמונה לתפקיד, נהפך פינטו לאדריכל ולמוציא לפועל של התוכניות של קינן, שכללו התמקדות בבנקאות מסחרית וקמעונית. פינטו היה גם מעורב, יחד עם החטיבה הבינלאומית של הבנק, בגיבוש אסטרטגיה חדשה — שכללה בין היתר את סגירת הסניף בלונדון והתמקדות בתחום האשראי המסחרי בארה"ב. ההתרחבות בארה"ב היתה חלק מהאסטרטגיה שמתווה בעלת השליטה, קבוצת אריסון, כשגם חברה בת אחרת של אריסון, שיכון ובינוי, נכנסה בשנים האחרונות לפרויקטי תשתית במדינה.

עם זאת בשל כורח המציאות הבנקאית, ההישג הגדול של פינטו ושל קינן היה תוכנית התייעלות שכללה קיצוץ של יותר מ–1,800 משרות בשלוש השנים האחרונות, שחסכה לבנק כ–700 מיליון שקל ושאיפשרה לו לשפר את יחס היעילות התפעולית (הנמדד כיחס בין הוצאות תפעוליות להכנסות תפעוליות) לכ–59.4% נכון לסוף 2015 — יחס שממקם את בנק הפועלים במקום טוב יותר משאר הבנקים הישראליים, ובמקום מכובד בקרב הבנקים היעילים במדינות OECD.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?