סומך חייקין נפרד ממחצית התיק של אי.די.בי לטובת קסלמן וקסלמן

קסלמן וקסלמן מייצג את PWC, המשמש רואה החשבון של אירסה - חברת האחזקות של בעל השליטה באי.די.בי פיתוח, אדוארדו אלשטיין ■ כוחו של סומך חייקין נובע מהיותו רואה החשבון של ארבעה מתוך חמשת הבנקים הגדולים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשרד לראיית חשבון סומך חייקין נפרד מהטיפול במחצית התיק של אי.די.בי פיתוח לטובת משרד PWC, המיוצג בישראל על ידי קסלמן וקסלמן. סומך חייקין נמצא תחת ניהולו רו"ח ערן שלו, אבל פועל, רו"ח גד סומך, שהיה אחד האנשים המקורבים לבעל שליטה הקודם באי.די.בי, נוחי דנקנר, מנהל את המשרד.

רו"ח יוסי פלוסצילום: עופר וקנין

באחרונה החליטה אי.די.בי לצרף את PWC לצד סומך חייקין; ההחלטה נבעה בעיקר מכיוון ש-PWC משמש רואה החשבון של אירסה - חברת האחזקות הבינלאומית של בעל השליטה באי.די.בי פיתוח, אדוארדו אלשטיין; אירסה, הפועלת בתחומי הנדל"ן, הפיננסים והתעשייה, נסחרת בניו יורק לפי שווי שוק של כ–830 מיליון דולר, ודרכה אלשטיין שולט באי.די.בי פיתוח.

מכיוון שאירסה התחילה לאחד בדו"חותיה את תוצאותיה של אי.די.בי פיתוח, שבה השקיעה מאות מיליוני דולרים, החליט אלשטיין לשכור גם את שירותיו של PWC. קסלמן וקסלמן, בראשות רו"ח יוסי פילוס, יטפל בתיקים של אי.די.בי פיתוח, החברה־הבת, דיסקונט השקעות, החברות־הבנות שלה - סלקום, שופרסל ונכסים ובניין, וחברות־בנות מהותיות. קסלמן וקסלמן לא יטפל בתיקים של אדמה (לשעבר מכתשים אגן) וכלל ביטוח.

ב–2015 נהנה משרד סומך חייקין משכר טירחה כולל של כ–10 מיליון שקל בגין שירותים שהעניק לחברות מקבוצת אי.די.בי; עתה סומך חייקין עלול לאבד הכנסות של מיליוני שקלים בשנה. מאז 2005 נהנה סומך חייקין משכר טירחה מצטבר מהתיק של אי.די.בי בסכום של כ–242 מיליון שקל.

רו"ח גד סומךצילום: אביב חופי

בשנים שבהן שימש סומך חייקין רו"ח של אי.די.בי, התבצעו עסקות שגילמו חשבונאות יצירתית - יצירת רווחים על הנייר וחלוקת דיווידנדים במעלה הפירמידה. עם עסקות אלה נמנית הגדלת האחזקה של דסק"ש בשופרסל ורישום רווח רעיוני של הגעה לשליטה בעקבות זאת, הימנעות במשך תקופה ארוכה ממחיקות בגין הקרקע בפרויקט פלאזה לאס וגאס וטיפול בהפסדים שנגרמו בעקבות השקעה בבנק השווייצי קרדיט סוויס.

עם זאת, סומך חייקין לא היסס להצמיד באוגוסט 2012 לדו"חותיה של אי.די.בי אחזקות ערת "עסק חי", ולאחר מכן הצמיד הערה דומה גם לדו"חות החברה־הבת, אי.די.בי פיתוח.

ואולם כוחו הרב ביותר של סומך נובע מכך שהוא משמש רואה חשבון של ארבע מתוך חמשת הבנקים הגדולים במערכת - הפועלים, לאומי, דיסקונט והבינלאומי. בעוד יותר מחודש תתקיים אסיפת בעלי המניות של לאומי, שבה יחליטו בעלי המניות של לאומי אם לבחור בסומך חייקין (המשמש רואה חשבון של לאומי לצד משרד ארנסט אנד יאנג) לכהונה נוספת.

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, היתה עד סוף 2003 מנכ"לית סומך חייקין ונחשבת מקורבת לסומך. באחרונה העניק לאומי גיבוי מלא להתנהלות של סומך חייקין בשנים 2002–2010 שבהן ספג לאומי מהרגולטורים האמריקאיים קנס כבד של כ–400 מיליון דולר בגין סיוע ללקוחות אמריקאים להעלים מס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון