שוב מתחת לדולר: מנקיינד צונחת בוול סטריט ב-25% בהמשך לצניחה בת"א

החברה פירסמה הבוקר את דו"חות הרבעון הראשון, וכן פרטי הנפקת ני"ע בסך 50 מיליון דולר למשקיעים מוסדיים

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי תומר
אורי תומר

חברת הביומד האמריקאית מנקיינד ממשיכה לסבול מתנודות חדות במחיר. המניה צללה היום במסחר בבורסה בתל אביב ב-22%, והירידה בפתיחת המסחר בוול סטריט היא חריפה אף יותר - 26%. הירידה נרשמת על רקע שתי הודעות משמעותיות שפירסמה הבוקר החברה למשקיעים בבורסה.

ההודעה הראשונה היתה תמצית הדו"חות הכספיים של החברה לרבעון הראשון של 2016, שבה חשפה החברה כי היא ממשיכה לרשום הפסדים כבדים, אף שההפסד ברבעון זה היה קטן מההפסד ברבעון המקביל. על פי הדו"חות, ההפסד הרבעוני הסתכם ב-25 מיליון דולר, לעומת הפסד של 31 מיליון דולר ברבעון המקביל.

צמצום ההפסד התאפשר בין השאר בזכות חיתוך חד של 45% בהוצאות המחקר והפיתוח הרבעוניות, ל-5 מיליון דולר, וצמצום של 30% בהוצאות ההנהלה והכלליות, ל-7 מיליון דולר. אלה חיפו על הזינוק בהוצאות הייצור של החברה, שנערכה לייצור של משאף האינסולין שלה Afrezza - שהסכם השיווק שלו בוטל בינואר השנה.

בכירי מנקיינד פותחים את המסחר בבורסה בתל אביב ב-2015 צילום: קובי קנטור

ההודעה השנייה שפורסמה היום נוגעת להנפקה של מניות ואופציות בסך של 50 מיליון דולר למשקיעים מוסדיים שמבצעת החברה ושתסתיים לפי ההודעה ביום חמישי. הנפקה כזאת, שנעשית בהמשך לתשקיף מדף בסך 500 מיליון דולר שפירסמה החברה, מטרידה את המשקיעים מכיוון שהיא כרוכה בציפייה לדילול הנתח של בעלי המניות הקיימים.

הצניחה בוול סטריט דוחפת את מניית מנקיינד למחיר של 98 סנט למניה, ובכך היא חוצה כלפי מטה את רף הדולר למניה, רמת שפל שלא נרשמה כמוה מאז שלהי פברואר השנה. בשלושת החודשים האחרונים נסחרה המניה תוך עליות וירידות חדות במחירה, אך ההימצאות שלה מעל רף של דולר שיקפה התאוששות מסוימת לעומת רמת השפל של 69 סנט לדולר שאליה צללה המניה בתחילת ינואר, בעקבות ביטול הסכם ההפצה למשאף עם חברת התרופות הצרפתית סאנופי.

הצניחה בינואר, של 50% ביום, הביאה את המניה לרמה שנמוכה ביותר מ-90% מרמת השיא, וגרמה בכך הפסד כספי גדול למחזיקים בתעודות הסל על מדד ת"א 100, שרכשו באופן כפוי את המניה זמן קצר לאחר הירשמה למסחר בבורסה בתל אביב, באוקטובר 2015.

העובדה שמנקיינד היא מניה תנודתית ששייכת לחברה מפסידה הפועלת בתחום הביומד רב הסיכונים עוררה ביקורת רבה בשוק ההון לקראת רישומה למסחר בבורסה בתל אביב. ביקורת זו קיבלה חיזוק מכך שלחברה אין זיקה של ממש לכלכלת ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית