בעלי האג"ח החליטו: החוב של אי.די.בי פיתוח יעמוד לפירעון מידי

קרן DK, ברוש וקלירמרק גוררות שוב את אדוארדו אלשטיין לבית המשפט לאחר שהחברה סירבה לתת להם מענה לגבי תשלום החובות העתידי ■ מקורב למחזיקים: "הם לא הותירו לנו ברירה" ■ אג"ח ט' מחזיקה בחוב של 1.1 מיליארד שקל

מחזיקי אגרות החוב מסדרה ט' הארוכה והגדולה בהיקף של 1.1 מילאירד שקל של אידיבי פיתוח החליטו להעמיד את החוב לפירעון מיידי. כך נקבע בהצבעה שנערכה היום. התנאי שיכול לעצור את הצדדים מהגעה לבית המשפט הוא אם עד ה-5 במאי השנה, אדוארדו אלשטיין יתחייב כי את הכסף בקופת אי.די.בי פיתוח כ-350 מיליון שקל, הוא לא יחלק לאגרות החוב הקצרות. כמו כן, אם הוא יסכים לפתוח במגעים למשא ומתן עם סדרה ט' על הסדר פתרון הסוגיות המפריעות לסדרה ט'.

סדרה ט' של אי.די.בי פיתוח הינה בעלת מח"מ של כ-5.5 שנים הקרן מתחילה להיפרע ב-2020. בהצבעה הנוכחית, רק רק 20% מהמצביעים הצביעו נגד פירעון מיידי. בין המתנגדים להעמדה לפירעון מיידי ניתן למצוא את פסגות, והראל שאת קולה פסלו.

אדוארדו אלשטייןצילום: דניאל בר און

בין המצביעים שהצביעו בעד העמדה לפירעון מיידי ניתן למצוא את קרן DK פרנטרס שנציגה יואב כפיר מונה כנציג של כלל מחזיקי הסדרה. עוד ניתן למצוא את מנורה, מיטב דש, קרן ברוש, קלירמרק וקרנות נאמנות שונות.

לאחר ההחלטה הדרמטית הסביר מקורב למחזיקים "הם לא הותירו לנו ברירה, החברה הינה זו אשר גוררת אותנו לבית המשפט, התחננו שייתנו לנו פיתרון אבל הם התעקשו".

כעת אדוארדו אלשטיין יאלץ להחליט האם הוא נענה לשלושת הדרישות של סדרה ט'. הראשונה קבלת שקיפות לגבי הליכי מכירת כלל ביטוח. השנייה, כי החברה תתחייב לא לקחת הלוואות ולשעבד נכסים של אי.די.בי פיתוח ללא הסכמת המחזיקים. והדרישה השלישית הינה פתרון תשלום לנושים בעלי החוב הקצר שלא יתבצע מקופת אי.די.בי.

עו"ד גיא גיסין יידרש להתחיל ולהכין את המסמכים לבית המשפט הקובעים שהחברה הינה חדלת פירעון ולכן למחזיקי הסדרה קיימת זכות להעמיד את כלל החוב לפירעון מיידי. המהלך מגיע לאחר שנציגי אי.די.בי פיתוח הסבירו באסיפת הנושים שהתקיימה לפני כשבוע וחצי, כי אין להם כוונה לשתף פעולה עם הדרישות אותם העלו מחזיקי סדרה ט' והמחזיקים יכולים לעשות "מה שהם רוצים".

המהלך מגיע גם אחרי שאי.די.בי פיתוח קיבלה מבנק הפועלים (הנושה הגדול של החברה בקרב הבנקים) אישור עקרוני על כוונתה לשעבד מניות של חברות בנות מהותיות (כלל ביטוח ודסק"ש) לצורך קבלת אשראי חדש בעתיד; מהלך שמחזיקי אג"ח ט' מתנגדים לו.

בסוף מארס 2016 השלים אדוארדו אלשטיין את מחיקתה מהבורסה. זאת פחות משנתיים לאחר שהחלה להיסחר בה מחדש. מאז מנייתה הסבה למשקיעים הפסד של 54%. המחיקה מהמסחר התבצעה כחלק מההסכמות שאלשטיין (שהחזיק ערב המחיקה ב-82% מאי.די.בי פיתוח, שעליה יש לו הפסד על הנייר של כ-700 מיליון שקל) הגיע עם נאמני ההסדר באי.די.בי אחזקות. במסגרת זו אלשטיין שילם לנושי אי.די.בי אחזקות (שהפכו בעקבות ההסדר לבעלי מניות באי.די.בי פיתוח) 170 מיליון שקל במזומן, הוקצו להם איגרות חוב מסדרה ט' של אי.די.בי פיתוח בסכום של 170 מיליון שקל, והוא גם הזרים לתוך החברה 350 מיליון שקל. הסכומים האלו יספיקו לאי.די.בי לעמוד במלוא התחייבויותיה עד סוף אוגוסט הקרוב בלבד, שכן היא אמורה לעמוד בהתחייבויות של 800 מיליון שקל ב-2016.

בתוך כך, חברת הדירוג מידרוג הודיעה על הפסקת הדירוג של חמש סדרות אג"ח של החברה בהיקף של כ–4 מיליארד שקל, שדורגו בידי מידרוג ברמה של Ba1 עם אופק יציב. הפסקת הדירוג של מידרוג את דסק"ש נעשתה לבקשת החברה.

בסביבת אי.די.בי הביעו תמיהה לגבי המהלך, שמובל בידי שלוש קרנות פרטיות, וציינו כי זהו מהלך מיותר, שאין ספק שתכליתו היא לייצר סחרור שישרת את האינטרסים הצרים של קרנות אלו בלבד. הם טוענים כי רק באחרונה הוזרמו בידי בעל השליטה מאות מיליוני שקלים לקופת החברה כדי לשרת את חובותיה ולשפר את מצבה הפיננסי. המהלך הנוכחי של הקרנות, שבמסגרתו הן מבקשות לעצור תשלומים, מבוסס על אינטרס קר, הנוגד את טובת כלל המשקיעים בחברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"