מתקפה נגד כחלון: "פופוליסט רדוד; "חוק שכר הבכירים - סקנדל"

פאנל שעסק בשכר הבכירים בתוכנית הדירקטורים בלהב התלקח: "איפה נשמע דבר כזה ששלי אומרת לגפני, וגפני מצלצל לשר?" ■ עו"ד חודק: "לא שולח נציגים לכנסת כדי שיפעלו עם דם בעיניים כנקמה"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

בכירים ובכירים לשעבר במערכת הפיננסית ובגופים המוסדיים עלו היום להתקפה ישירה נגד שר האוצר, משה כחלון (כולנו), וכנגד החוק המגביל את שכר המנהלים עד לתקרה של 2.5 מיליון שקל - ולא יותר מפי 35 משכרו של העובד הזוטר בארגון.

"כחלון נכנע לכל לחץ - הוא פופוליסט חסר אחריות; הוא לא מבין את המערכת הכלכלית. מי שאחראי לדבר הם לא הח"כים, אלא שר האוצר בכבודו ובעצמו", אמר עמוס ספיר, יו"ר מגדל לשעבר, שכיהן גם כדירקטור בבנק לאומי. "אני מצפה משר האוצר להיות מנהיג גם במחיר של פופולאריות; שינהל מערכת כלכלית מאוזנת ושלא יינשא על גלי הפופוליזם".

משה כחלוןצילום: עופר וקנין

"הליך אישור חוק שכר הבכירים היה סקנדל מהרגע הראשון - איפה נשמע דבר כזה ששלי (יחימוביץ' - ע"א) אומרת לגפני, וגפני מצלצל לשר ואומר לו בוא נוריד את השכר ל-2.5 מיליון שקל - והשר מסכים", הוסיף ספיר, שדיבר בפאנל בנושא הגבלת שכר הבנקאים והפיננסים שנערך במסגרת תכנית הדירקטורים בלהב פיתוח מנהלים, הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב.

ספיר אף תקף את הביקורת שהשמיע כחלון על רעיה שטראוס, שהתבטאה כנגד הרפורמה בחקלאות. "ההשתלחות שלו ברעיה זה היה היום ונורא. היא גדלה במשפחה שהיא לא ברמת חיים גבוהה יותר מאשר כחלון. שטראוס התחרו בתנובה בלי בושה, בכוח. את כל הכסף שלה שטראוס תורמת לחברה. להגיד ששומן נוטף לה מהשפתיים - הוא יכול להגיד זאת עליי", תהה ספיר.

גם משתתפים נוספים בפאנל תקפו את כחלון ישירות. "הבעיה האמיתית היא פוליטית - וכחלון אשם בחלק גדול של הבעיה", אמר פרופ' ישראל (איזי) בורוביץ, דקאן הפקולטה לניהול, מכללת תל אביב–יפו, ולשעבר מבעלי השליטה באל על. "כחלון הגביל את שכר הבכירים כי הוא לא הצליח עם הדירות ועם הבתים שהוא בונה. הפוליטיקאים צריכים להראות שהם עושים דברים בעד העם. לכן, הם תולים כמה מנהלים, ומקווים שיפתרו את הבעיות", אמר.

לדבריו, "צריך למצוא פיתרון רציני לבעיה - לא יכול להיות שכחלון, בדרך מחיפה לירושלים, יחשוב על משהו ויזרקו את זה לתוך המערכת, ככה בום טראח".

מי שהגן מעט על עמדתו של שר האוצר בעניין היה עוזי דנינו, מנכ"ל בית ההשקעות אקלסנס: "לכחלון יש כוונות טובות וזכותו לממש אותם. יכול להיות שהמהלך הגדיש את הסאה - אבל הכוונות שלו טובות. אני מאוכזב שאנחנו מתעסקים בסימפטומים ולא בבעיה. אני מסכים שרמות השכר הן בעיה ערכית - ולא מידתית. לאף אחד לא נוח עם זה. הבעיה האמיתית היא מדוע הדח"צים עדיין נעדרים סמכות בעניין. תנו לדח"צים לקבל החלטות".

מלשכת השר כחלון לא נמסרה תגובה.

עו"ד דוד חודק - ראש משרד גרוס, קלהנדלר, חודק, הלוי, שייצג את איגוד הבנקים בכנסת, אמר כי "אני לא שולח נציגים לכנסת כדי שיפעלו עם דם בעיניים כנקמה בבנקים. שולחים אנשים לכנסת כדי שיהיו שליחים שלנו, שיעשו עבודה ראויה. הליך החקיקה היה בגידה בתפקידם של חברי הכנסת. אני חושב שבשנים האחרונות חלה שחיקה בתפיסה הליברלית של עקרונות השוק החופשי".

לדבריו, "מאז המחאה החברתית יש גל פופוליזם - גם בקרב רגולטורים וגם בקרב חברי כנסת, ובמיוחד בקרב התקשורת. המשפט 'קול ההמון זה קול שדי' - הוא אדיוטי. רצו לדפוק את העשירים ולדפוק את הבנקאים".

פרופ' משה צבירן, דקאן הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, הוסיף: "יש לי ביקורת לא מעטה על החוק. רואים שהוא שנחקק בחופזה - המחוקקים ניסו מהר לצבור נקודות בציבור, כמעט ברמת הפופוליזם. לא היתה בו עבודה מקיפה ומסודרת על ההשפעות שלו. אני לא יודע בכמה מומחים התייעצו לפני שקיבלו את החוק, ברוב של 56 מול 0".

דברי הנואמים בפאנל נקטעו לא פעם על ידי משתתפים מהקהל, שמתחו ביקורת על אחידות הדעות בין חברי הפאנל - ועל כך שהדיון לא כלל נשים. פרופ' יוסף גרוס, מנהל התוכנית, ענה שהוא הזמין את שלי יחמוביץ' ואחרים, אך "הם לא הסכימו לבוא". בתחילת דבריו ציין גרוס ש"ועדת הכספים החליטה על הגבלת השכר כגנבים בלילה".

אחד המשתתפים בקהל אמר: "יש חד-גווניות בין חברי הפאנל. אתם צריכים להקשיב לקולות שעולים מהקהל - התחושה היא שהגבלת שכר הבכירים הייתה בעיקר נקמה בבנקאים. הציבור לא אוהב את הבנקאים מכיוון שאי השיוון החברתי הולך ומעמיק. אין ספק שהבנקאים הם כמו פנס שמושך אליו אש. הגענו למצב הזה מכיוון שהבנקים עושים 'תספורת' לחובות של הטייקונים, ואם אזרח רגיל לא ישלם חוב לבנק אז הוא ייכנס לכלא".

חברי הפאנל מצידם לא התקפלו, והמשיכו לבקר את לשון החוק. משה פרל, מנכ"ל איגוד הבנקים, אמר: "אם החוק ימומש, הבנקאי שמרוויח הכי הרבה ירד למקום ה-170 ברשימת מקבלי השכר. מנהל בנק ירוויח פחות ממנהל סופרמרקט. זה יוריד את איכות כוח האדם. מה קרה לחלום של האמא היהודייה? האם החלום שלה הוא שהבן יהיה מלגזן בנמל אשדוד? איך ייתכן שמאמן כדורגל יקבל יותר ממנכ"ל בנק או ששופטת ריאליטי תקבל יותר שכר משופט בעליון?".

למרות הרוח הכללית, ספיר סייג מעט את דבריו וציין שהוא תומך בהגבלת שכר הבכירים - אך בדרך מושכלת. לדבריו, "המנהלים במידה רבה הביאו את זה על עצמם. בעבר בונוס מקסימלי היו 6 חודשי משכורות - ומצטיין היה מקבל בונוס של 8 חודשי משכורת. אנחנו לא מדברים על המתחים החברתיים שיכולים לקרוע את החברה - וחלק מזה הוא המשכורות. זה איום ונורא שמנכ"לית מקבלת 8 מיליון שקל. זה גורם לשנאה", אמר ספיר, כשהוא רומז לשכרה של מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח.

גורם בוועדת הכספים אמר כי "דבריו של ספיר תמוהים, היות שכחלון העביר לוועדה חוות דעת מנומקת ומפורטת לגבי החלטתו להגביל את השכר השנתי ל-2.5 מיליון ש"ח. חוות הדעת פורסמה בכל כלי התקשורת, כך שמוזר שספיר לא שמע עליה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד