מודי'ס: הבנקים בישראל יציבים למרות החשיפה למשכנתאות

סוכנות הדירוג מודי'ס הותירה אתמול את תחזית הדירוג למערכת הבנקאות הישראלית ברמה יציבה: "אנו מצפים כי הכלכלה 
הישראלית תתמוך ביציבות הפיננסית ובצמיחת הבנקים" ■ בסוכנות צופים כי רווחיות הבנקים ב-2016 תהיה דומה לזו של 2015

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

סוכנות הדירוג מודי'ס הותירה אתמול את תחזית הדירוג למערכת הבנקאות הישראלית ברמה יציבה. זאת מתוך ציפייה כי המערכת הישראלית תמשיך ליהנות מתנאים תפעוליים גמישים, מהמשך גידול רזרבות ההון והנזילות איתנה.

כל הגורמים האלה, לפי מודי'ס, אמורים להיות מאוזנים מול סיכוני האשראי, המלווים בגידול מהיר של מחירי הדיור ויעילות נמוכה. התחזית היציבה משקפת, בין השאר, את הציפיות של מודי'ס לגבי התפתחות סיכוני אשראי של מערכת הבנקאות הישראלית ב-18-12 החודשים הקרובים.

נגידת בנק ישראל קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי

"אנו מצפים כי הכלכלה הישראלית הגמישה והיציבה תתמוך ביציבות הפיננסית ובצמיחה מתונה של הבנקים", מציינת בדו"ח האנליסטית של מודי'ס, מלינה סקורידואו. לדבריה, "אנחנו חוזים כי התוצר הלאומי הגולמי של ישראל ייגדל במונחים ריאליים ב-3% ב-2016, לעומת עלייה של 2.6% ב-2015, מה שיתורגם לגידול באשראי בענף של 4%-5%".

במודי'ס סבורים כי שיעור ההלוואות הפגומות בבנקים תישאר ברמה של כ-2.5% מסך היקף תיק האשראי. טענה זו של מודי'ס תיתמך על ידי אבטלה נמוכה, שיעורי ריביות נמוכות שיאפשרו ליטול הלוואות, וכן הורדת מינופים בגופים עסקיים גדולים בישראל. כמו כן, במודי'ס מעריכים כי יחס הלימות הון הליבה של הבנקים הישראליים תתכנס ברבעונים הקרובים לאזור ה-10% - זאת בהתאם לדרישות של הפיקוח על הבנקים.

"למרות החשיפה הגבוהה של הבנקים הישראליים לענף המשכנתאות ולענף הנדל"ן כולו (כ-45% מסך תיק האשראי של הבנקים נכון לסוף ספטמבר 2015) - מה שהופך אותם לפגיעים יותר כשיגיע תיקון פוטנציאלי במחירי הדירות (שעלו מאז 2007 ב–100%) הסיכון הזה מתקזז מאוד על ידי דרישות הון עצמי גבוהות יותר מנוטלי המשכנתאות ועל ידי דרישות רגולטוריות מוגדלות של הבנקים - זאת לצד עושר פיננסי של משקי בית הישראליים".

במודי'ס מצפים כי הרווחיות של הבנקים הישראלים ב-2016 תשמור על רמה דומה לזו של 2015 - אז הציגו חמשת הבנקים הגדולים במערכת רווח נקי של 8.25 מיליארד שקל - עלייה של כ-33.5% לעומת 2014, ויצרו תשואה להון (יחס בין רווח נקי להון עצמי) ממוצעת של כ-8.45%.

כמו כן, בכל הקשור לרווחיות, מציינים האנליסטים של מודי'ס כיה הצמיחה העסקית של הבנקים תקוזז על ידי המשך הלחץ על הכנסות מימון (בשל ריבית נמוכה), רווחים מוגבלים משיפור ביעילות וגידול בהוצאות להפסדי אשראי (לשעבר הפרשה לחובות מסופקים)". בנוסף טוענים במודי'ס כי מהלכי הממשלה - כלומר פעילות ועדת שטרום להגברת התחרות בשוק האשראי הצרכני - ככל הנראה ימשיכו ללחוץ על רווחיות הבנקים בטווח הבינוני".

מדובר בוועדה שאחת ההמלצות העיקריות שלה היא הפרדת חברות כרטיסי אשראי לפחות משני הבנקים הגדולים - ישראכרט מהפועלים ולאומי קארד מלאומי. כמו כן בימים אלה מנסה ועדת שטרום עם משרד האוצר ובנק ישראל לגבש תשתית להקלה בדרישות הון להקמת בנקים חדשים בישראל - זאת על בסיס חברות כרטיסי האשראי שיופרדו, כשבשלב זה ככל הנראה ויזה כאל לא תופרד מהבנקים דיסקונט והבינלאומי.

"הבנקים הישראלים ימשיכו להחזיק ברזרבות הוניות גבוהות וימשיכו ליהנות מנגישות גבוהה למקורות מימון, כשתרבות החיסכון היציבה של המשק הישראלי אינה צפויה להשתנות", מסבירים עוד במודי'ס, ומוסיפים: "הפיקדונות של הלקוחות בבנקים הישראליים הסתכמו נכון לסוף ספטמבר 2015 בשיעור של 81% מסך ההתחייבויות של הבנקים - זאת בזמן שכ-28% מהנכסים של הבנקים היו נכסים נזילים - בעיקר מזומנים ונכסים בדירוג גבוה של A1".

האנליסטים של מודי'ס מסכמים את הדו"ח בכך שהם מניחים בהסתברות גבוהה כי הממשלה תתמוך בעת הצורך בבנקים המדורגים, כלומר בבנקים המוגדרים על ידי בנק ישראל כבנקים בעלי חשיבות סיסטמטית מערכתית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד