יוחנן לוקר צפוי להתמנות ליו"ר דירקטוריון כיל

המשימה העיקרית של לוקר, לשעבר המזכיר הצבאי של נתניהו, תהיה לנהל את הדיונים עם הממשלה על הארכת הזיכיון של כיל להפיק אשלג בים המלח ■ ח"כ רוזנטל: "נבחר בשל קשריו עם נתניהו"

ועדת האיתור של דירקטוריון כיל צפויה להמליץ בשבוע הקרוב על יוחנן לוקר כמועמד היחיד לתפקיד יו"ר כיל במקומו של היו"ר הפורש ניר גלעד. לוקר, 59, אלוף במילואים, כיהן בין ינואר 2010 לנובמבר 2012 כמזכירו הצבאי של בנימין נתניהו - ראש הממשלה - וזה היה גם תפקידו האחרון בצבא.

קודם לכן היה לוקר מפקד טייסת פנטום, מפקד בסיס חיל האוויר בחצרים, מפקד להק וראש מטה חיל האוויר בין מארס 2008 לינואר 2010. מאז שחרורו ב-2012 ועד היום שימש בשורת תפקידים במגזר העסקי בהם כיועץ אסטרטגי לכלל תעשיות שבבעלות לן בלווטניק, יו"ר פעיל בחברת נייר חדרה בין אפריל 2014 לאוגוסט 2015 - עד שהחברה עברה לשליטת פימי, יו"ר מנועי בית שמש, דירקטור בגולף, דירקטור במשאב וסגן יו"ר חוגלה קימברלי.

יוחנן לוקרצילום: יעקב מהגר

לוקר עמד גם בראש ועדת לוקר שבחנה את תקציב הביטחון שהגישה את המלצותיה ביולי 2015. הראל לוקר, אחיו הצעיר של יוחנן לוקר, כיהן בין דצמבר 2011 ליוני 2015 כמנכ"ל משרד ראש הממשלה.

לוקר הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ובמנהל עסקים מטעם אוניברסיטת בר־אילן ותואר שני במינהל ציבורי מאוניברסיטת הארוורד. ועדת האיתור שמורכבת מהדירקטוריום יעקב דיאור, ורון מושקוביץ יו"ר החברה לישראל שהיא בעלת השליטה בכיל, אמורה להגיש את המועמדים לבחירת חברי הדירקטוריון עד ל-1 במאי 2016 ולהביא את המועמד עליו ימליץ הדירקטוריון לאישור בעלי המניות, באסיפה כללית מיוחדת שתתקיים באוגוסט 2016.

על פי התקנון של כיל, על היו"ר להיות אחד מחברי הדירקטוריון. לפיכך שקודם למינויו של לוקר, יהיה על דירקטוריון כיל להמליץ על בחירתו כדירקטור. קשריו של לוקר עם השלטון עשויים לשמש אותו בתפקידו החשוב ביותר כיו"ר כיל - חידוש זיכיון ים המלח.

הזיכיון להפיק אשלג וברום מים המלח תמורת תמלוגים ותשלום מס רווחי ייתר יפקע במארס 2030, אולם הדיונים על חידושו כבר החלו באמצעות שני צוותים בין משרדיים שבראשם עומדים מיכל עבאדי ביונאג'ו החשבת הכללית והשני בראשותו של יואל נווה הכלכלן הראשי של משרד האוצר והממונה על הכנסות המדינה. ועדת האיתור של כיל כוללת את הדירקטור יעקב דיאור ואת רון מושקוביץ יו"ר החברה לישראל שהיא בעלת השליטה בכיל (46%).

ח"כ רוזנטל: לוקר נבחר כי הוא קרוב לצלחת

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הגיב להחלטה: "האם המחליף המיועד לניר גלעד – מזכירו הצבאי לשעבר של נתניהו, יוחנן לוקר – נבחר בשל כישוריו הניהוליים המבריקים או בשל קשריו עם ראש הממשלה? לי התשובה ברורה. אני מכיר את דרכה של משפחת עופר.

רוזנטל העריך כי "עידן עופר בחר בלוקר ליו"ר כי"ל בראש בראשונה בשל 'קרבתו לצלחת, בגלל קשריו עם נתניהו ועל מנת לזכות באישור השנוי במחלוקת לכריית פוספטים ליד ערד ובעיקר כדי לדאוג לחידוש הזיכיון של כי"ל. ליוחנן לוקר הרבה שעות עם נתניהו. הוא שימש כמזכירו הצבאי של ראש הממשלה. אלה סוג הקשרים שעידן עופר קונה. כך היה עם ניר גלעד, כאשר בעת היה החשב הכללי באוצר הוא נתן שפע מתנות על חשבון הציבור לעידן עופר. עופר מצדו גמל לו במינוי מפנק והפך אותו לשכיר העשיר במשק. הטייקון שילם לגלעד עבור קשריו בשלטון ולא עבור יכולותיו הניהוליות".

רוזנטל הוסיף כי "שיטת השקשוקה" זה סרט ילדים לעומת הלחצים שעומד עידן עופר להפעיל במסדרונות השלטון כדי שמכונת המזומנים הזו תישאר בידיו גם בתום תקופת הזכיון ב2030. ללוקר אין ניסיון בניהול חברות בסדר גודל של כיל, אבל יש לו כישורים אחרים. ערוץ ישיר לאוזנו של נתניהו. העבר מלמד אותנו שלוקר פעל לטובת כיל בעת שהיה מזכיר צבאי (מזכיר לי מישהו). בשנת 2011 ביקש לוקר מסגן שר הבריאות לשקול את התנגדותו לכריית הפוספטים של כיל בשדה בריר. לא היה לו שום תפקיד כלכלי, מדוע התערב? זהו עניין אפל שטרם נחקר דיו".

עוד אמר רוזנטל כי "בנוסף אחיו של יוחנן, הראל לוקר, היה מנכ"ל משרד ראש הממשלה של נתניהו. יוחנן לוקר השתתף ב-2012 בפגישה עם ביל דויל, מנכ"ל פוטאש, כדי לקדם עסקת מיזוג בין ענקית האשלג הקנדית לכי"ל. העסקה הייתה מעניקה לעידן עופר רווח הון של 24 מיליארד שקל. הציבור היה מפסיד. נתניהו ולוקר תמכו. בשל התנגדות האוצר העסקה נפלה. זו השיטה: הפקיד מסייע בכובעו הציבורי לתאגיד הענק – והאחרון גומל לו במשרה מפנקת בהמשך. גם הרעיון למנות את יוחנן לוקר לתפקיד יו"ר כי"ל הוא בלב השיטה ומעביר מסר ברור ומושחת לרגולטורים - אם תפעלו עבורנו, נדע לתגמל אתכם בעתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן