"אני משתין על הבנקים": ההקלטות המביכות של לב לבייב

ערוץ 10 חשף הקלטה בה הביע בעל השליטה באפריקה ישראל את דעתו על הבנקים - כולל על מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח ■ לאפריקה ישראל חובות של יותר מ-3 מיליארד שקל ■ דוברת החברה: "אמירות כאלה אינן משקפות אלא הילך רוח חולף"

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

מה חושב לב לבייב על הבנקים בישראל? איילה חסון חשפה הערב בערוץ 10 הקלטות מביכות, שבהן נשמע בעל השליטה בחברת אפריקה ישראל אומר: "אני מחרבן על כל הבנקים, למה אותי לא הזיז אפילו סנטימטר, כל המשבר הזה. כי אני לא חייב לאף אחד כסף. אני משתין על כל הבנקים מלמעלה, כולל על רקפת". בדבריו התכוון לבייב למנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח.

ההקלטה נחשפה בזמן שאפריקה ישראל נמצאת ערב הסדר חוב שני עם חובות של למעלה מ-3 מיליארד שקל כלפי בעלי האג"ח בישראל.

מדובר בהתבטאות מפתיעה מצדו של לבייב שלאורך שנים ארוכות היה ביחסים טובים עם לאומי. לאומי היה עד לשנת 2006 שותף של לבייב באפריקה - אז מכר לו את אחזקתו בחברה (כ-15.5% ) תמורת כ-1.1 מיליארד שקל.

עסקה זו התבררה כרווחית מאוד עבור לאומי בעקבות ההידרדרות הקשה של אפריקה שכיום נסחרת לפי שווי שוק של כ-335 מיליון שקל ואיגרות החוב שלה נסחרות לפי תשואה לפדיון של עד כ-40%.

לב לבייב

ב-2009 בעת גיבוש הסדר חוב גדול של ממורנד (החברה האם של לבייב שדרכה הוא שולט בין השאר באפריקה ישראל) שימשה רקפת רוסק עמינח כראש החטיבה העסקית של לאומי והיתה מעורבת בגיבוש הסדר חוב עם הבנקים - זאת למרות שחלקו של לאומי בחוב של ממורנד היה נמוך משמעותית מזה של הפועלים שמימן ללבייב ב-2006 את רכישת מניות אפריקה מלאומי.

ממורנד עדיין חייבת מאות מיליוני שקלים לבנקים בעיקר לבנק הפועלים שמנוהל ע"י המנכ"ל הפורש ציון קינן, ולבייב מדי שנה פורע להפועלים כ-200 מיליון שקל. פירעונות אלה מהווים את אחת הסיבות העיקריות לרווחיות הגבוהה שרשמה בשנים האחרונות החטיבה העסקית של הפועלים שכן הפירעונות נרשמו כריקוברי (הכנסות בגין חובות שהופרשו בעבר). בסביבתו של לבייב ציינו הערב כי הדברים הוצאו מהקשרם וכי היחסים עם רוסק עמינח ולאומי ממשיכים להיות מצוינים.

רקפת רוסק עמינח

ערוץ 10 חשף גם תכתובות מייל מ-2009 בין בכירי קבוצת לבייב, ובהם נדב גרינשפון סגן יו"ר אפריקה ישראל, ושלומי פלס עוזרו האישי של לבייב: "הוא (לבייב) רק מתלונן, מלכלך על כולנו. כולם מטומטמים וגנבים", כתב אז גרינשפון במייל והוסיף: "היום הוא הדהים אותי כשסיפר שכל יום הוא לומד על עוד בעיה באפי פיתוח שרכשו קרקעות ביוקר,ואני שואל אותו בתמימות מי אישר? שלומי, אני זוכר את העסקה הזו". בהמשך המייל גרינשפון מתייחס לאזהרות של אבי ברזילי לגבי רכישות יקרות ברוסיה.

דוברת אפריקה ישראל מסרה: "בהתייחס להתבטאות הראשונה (תכתובות המייל), הרי שרכישת הנכסים ברוסיה התבצעה באמצעות אפי פיתוח, חברה ציבורית הנסחרת בבורסה הראשית בלונדון, אשר מקבלת את החלטותיה בדבר השקעותיה על ידי דירקטוריון, המקבל החלטותיו באופן המקצועי ביותר, על בסיס מידע רלבנטי והמלצות מקיפות המובאות בפניו, בין היתר על ידי מעריכי שווי בינלאומיים, רו"ח ועו"ד.

"לפיכך, להתבטאות או דעה אישית, אשר נאמרה, אם בכלל נאמרה, על ידי מאן דהוא, אין כל משמעות, משעה שהגוף הרשמי והמוסמך להחליט, קיבל החלטה על בסיס המידע המלא שהובא בפניו. עוד יצוין כי, מרבית ההשקעות אותן ביצעה החברה נעשו לפני שנים רבות, בהלימה לתנאי השוק שהיו נהוגים באותה תקופה, ובמרבית המקרים שווי הנכסים אף המשיך לעלות לאחר רכישתם. זאת, עד לנקודת הזמן בה פרץ משבר פיננסי וכלכלי גלובלי שטלטל את כלכלות העולם, מבלי שפסח על אף אחת מהן".

"ביחס להתבטאות השנייה (של לבייב על הבנקים), הרי שלאורך שנות פעילותו העסקית למר לבייב יש מערכת יחסים עסקית טובה עם כל הבנקים בישראל. יתרה מזו, מר לבייב עמד בכל זמן נתון וממשיך לעמוד בהתחייבויותיו כלפי הבנקים, במלואן, גם בעיתות של משברים שפקדו את השווקים הפיננסיים הבינלאומיים, ואף זוכה בשל כך בהערכה רבה מצד המערכת הבנקאית.

הדוברת הוסיפה: "ולמען הסר ספק יודגש כי שיחות פרטיות, הנערכות בין אנשים פרטיים, בדל״ת אמותיהם הן בדיוק כאלה - פרטיות. ולכן, הקלטתן הנעשות בידי צד שלישי על מנת להעבירן לתקשורת ועשיית שימוש פומבי בהן בידי כלי תקשורת, נוגדת את חוק הגנת הפרטיות ונוגדת גם את ההגינות הבסיסית. כל שכן משרתות אינטרסים אישיים בלבד שאין בהן את טובת הציבור. לפיכך, אמירות כאלה אינן משקפות אלא הילך רוח חולף, הנכון לאותה שעה בה נאמרו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים