דלק קידוחים ואבנר מציגות: קפיצה של כ-60% ברווח הנקי ב-2015 ל-218 מיליון דולר

השותפות בתמר מעריכות כי עד 2017 יחזירו את כלל השקעתן בפרויקט תמר ■ זמן החזר ההשקעה, כארבע שנים, מגלם תשואה הגבוהה מ-25% בשנה לשותפות

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

שותפות דלק קידוחים צופה כי תשיב את יתרת השקעתה מפרויקט תמר עד לשנת 2017, כך עולה מהדו"חות הכספיים של השותפות, הנשלטת על ידי קבוצת דלק של יצחק תשובה. המשמעות היא שבתוך בתקופת שיא של ארבע שנים - החל ממארס 2013 ועד לשנת 2017 – הצליחו השותפות בתמר להחזיר את כלל השקעתן בפרויקט – כ-3 מיליארד דולר (100%) – בקצב שיא המגלם תשואה פרויקטאלית הגבוהה מ-25% בשנה.

מועד החזר ההשקעה בפרויקט נגזר מדו"ח התזרים המהוון, שצירפה דלק קידוחים לדוחותיה. הדו"ח מורה שהחל מ-2017 תחל השותפות להגדיל את תשלום תמלוגי העל לשותף הכללי (חברת הניהול) מ-3% ל-13%, כנגזרת לתקנון השותפות. במסמכים שהגישו השותפות בתמר בעת הדיונים על מתווה הגז, הן העריכו כי התשואה הפרויקטאלית מתמר, בשקלול השקעה נוספת של מיליארד דולר שבוצעה לאחר תחילת ההפקה ב-2013, תעמוד על 21%.

מהדו"חות הכספיים – שפורסמו מעט לאחר החלטת בג"ץ בעניין מתווה הגז – עולה שדלק קידוחים ואבנר הרוויחו ב-2015 כ-218 מיליון דולר – זינוק של 60% בהשוואה ל-2014. רווחי דלק קידוחים עמדו ב-2015 על 111.5 מיליון דולר, בהשוואה ל-70.5 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2014. רווחי אבנר עמדו באותה התקופה על 106.9 מיליון דולר לעומת 65.9 מיליון דולר בשנה שלפני. הגידול ברווח נבע בעיקר מהגדלת כמות הגז הטבעי שהופקה ממאגר תמר ושנמכרה ללקוחות, וכן מהפחתה משמעותית בעלויות ההפקה ובהוצאות המימון.

יוסי אבו מקבוצת דלקצילום: עופר וקנין

צריכת הגז מתמר עלתה במהלך 2015 ב-10.6% לעומת שנת 2014, ועמדה על 8.3 מיליארד מטר מעוקב (BCM), לעומת 7.5 BCM בשנת 2014. ל רקע הגידול במכירות הגז, ההכנסות של אבנר ודלק קידוחים – המחזיקות בכ-31% מהזכויות בפרויקט - טיפסו ל-494 מיליון דולר, גידול של כ-7%.

שלשום (א') פירסם בג"ץ את הכרעתו בנוגע לעתירות נגד מתווה הגז. שופטי בית המשפט החליטו שלא לאשר את "פסקת היציבות", המעניקה לחברות הגז חסינות מפני שינויים רגולטוריים ב-10 השנים הקרובות, בטענה שאינה חוקית. במקביל, בית המשפט לא פסל את שאר סעיפי המתווה, בהם השימוש בסעיף 52, המעניק לשר הכלכלה אפשרות ליטול מהממונה על ההגבלים סמכויות. בית המשפט העניק פרק זמן של עד שנה להסדרה מחדש של סוגיית היציבות, והצהיר שאם הסוגיה לא תוסדר – דינו של המתווה להתבטל.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, אמר כי "הדוחות הכספיים מלמדים על צמיחת הביקושים במשק המקומי ועל חשיבותו של הגז הטבעי כמקור אנרגיה מרכזי למשק הישראלי". בהתייחסו להחלטת בג"ץ, ציין אבו: "אנו מכבדים את החלטת ביהמ"ש העליון, שאישררה את רובו המכריע של המתווה, ונפעל בנחישות ובמהירות, יחד עם גורמי הממשלה הרלוונטיים, להסדרת סוגיית היציבות". עלות שכרו של אבו הסתכמה ב-2015 ב-378 אלף דולר. עלות שכרו של גדעון תדמור, לשעבר מנכ"ל אבנר ויו"ר דלק קידוחים, עמדה על 656 אלף דולר.

אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט