דלק קידוחים ואבנר מציגות: קפיצה של כ-60% ברווח הנקי ב-2015 ל-218 מיליון דולר

השותפות בתמר מעריכות כי עד 2017 יחזירו את כלל השקעתן בפרויקט תמר ■ זמן החזר ההשקעה, כארבע שנים, מגלם תשואה הגבוהה מ-25% בשנה לשותפות

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

שותפות דלק קידוחים צופה כי תשיב את יתרת השקעתה מפרויקט תמר עד לשנת 2017, כך עולה מהדו"חות הכספיים של השותפות, הנשלטת על ידי קבוצת דלק של יצחק תשובה. המשמעות היא שבתוך בתקופת שיא של ארבע שנים - החל ממארס 2013 ועד לשנת 2017 – הצליחו השותפות בתמר להחזיר את כלל השקעתן בפרויקט – כ-3 מיליארד דולר (100%) – בקצב שיא המגלם תשואה פרויקטאלית הגבוהה מ-25% בשנה.

מועד החזר ההשקעה בפרויקט נגזר מדו"ח התזרים המהוון, שצירפה דלק קידוחים לדוחותיה. הדו"ח מורה שהחל מ-2017 תחל השותפות להגדיל את תשלום תמלוגי העל לשותף הכללי (חברת הניהול) מ-3% ל-13%, כנגזרת לתקנון השותפות. במסמכים שהגישו השותפות בתמר בעת הדיונים על מתווה הגז, הן העריכו כי התשואה הפרויקטאלית מתמר, בשקלול השקעה נוספת של מיליארד דולר שבוצעה לאחר תחילת ההפקה ב-2013, תעמוד על 21%.

מהדו"חות הכספיים – שפורסמו מעט לאחר החלטת בג"ץ בעניין מתווה הגז – עולה שדלק קידוחים ואבנר הרוויחו ב-2015 כ-218 מיליון דולר – זינוק של 60% בהשוואה ל-2014. רווחי דלק קידוחים עמדו ב-2015 על 111.5 מיליון דולר, בהשוואה ל-70.5 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2014. רווחי אבנר עמדו באותה התקופה על 106.9 מיליון דולר לעומת 65.9 מיליון דולר בשנה שלפני. הגידול ברווח נבע בעיקר מהגדלת כמות הגז הטבעי שהופקה ממאגר תמר ושנמכרה ללקוחות, וכן מהפחתה משמעותית בעלויות ההפקה ובהוצאות המימון.

יוסי אבו מקבוצת דלקצילום: עופר וקנין

צריכת הגז מתמר עלתה במהלך 2015 ב-10.6% לעומת שנת 2014, ועמדה על 8.3 מיליארד מטר מעוקב (BCM), לעומת 7.5 BCM בשנת 2014. ל רקע הגידול במכירות הגז, ההכנסות של אבנר ודלק קידוחים – המחזיקות בכ-31% מהזכויות בפרויקט - טיפסו ל-494 מיליון דולר, גידול של כ-7%.

שלשום (א') פירסם בג"ץ את הכרעתו בנוגע לעתירות נגד מתווה הגז. שופטי בית המשפט החליטו שלא לאשר את "פסקת היציבות", המעניקה לחברות הגז חסינות מפני שינויים רגולטוריים ב-10 השנים הקרובות, בטענה שאינה חוקית. במקביל, בית המשפט לא פסל את שאר סעיפי המתווה, בהם השימוש בסעיף 52, המעניק לשר הכלכלה אפשרות ליטול מהממונה על ההגבלים סמכויות. בית המשפט העניק פרק זמן של עד שנה להסדרה מחדש של סוגיית היציבות, והצהיר שאם הסוגיה לא תוסדר – דינו של המתווה להתבטל.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, אמר כי "הדוחות הכספיים מלמדים על צמיחת הביקושים במשק המקומי ועל חשיבותו של הגז הטבעי כמקור אנרגיה מרכזי למשק הישראלי". בהתייחסו להחלטת בג"ץ, ציין אבו: "אנו מכבדים את החלטת ביהמ"ש העליון, שאישררה את רובו המכריע של המתווה, ונפעל בנחישות ובמהירות, יחד עם גורמי הממשלה הרלוונטיים, להסדרת סוגיית היציבות". עלות שכרו של אבו הסתכמה ב-2015 ב-378 אלף דולר. עלות שכרו של גדעון תדמור, לשעבר מנכ"ל אבנר ויו"ר דלק קידוחים, עמדה על 656 אלף דולר.

אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"