עסקת ענק: אליאנס, יצרנית הצמיגים מחדרה, נמכרת ליוקוהאמה ב-1.2 מיליארד דולר

אליאנס, שהחליפה כמה ידיים בעשור האחרון, נמכרה ליצרנית הצמיגים היפנית ע"י קרן ההשקעות הפרטיות KKR

אורי תומר
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
באטמן והבאטמוביל
באטמן והבאטמובילצילום: אי-פי
אורי תומר
דפנה מאור

יצרנית הצמיגים ומוצרי הגומי היפנית יוקוהמה (Yokohama Rubber) רוכשת את ATG, בעלת השליטה בחברת אליאנס, תמורת 1.2 מיליארד דולר - כך עולה מדיווח של החברה היפנית למשקיעים בה, שפורסם בסוף השבוע. עצם קיומה של העסקה והמחיר שבו היא מתבצעת משקפים את המהפך העסקי שעבר על אליאנס בעשור האחרון, את הצמיחה המפוארת בשוויה ואת הצפת הערך שהצליחו ליצור שתי הקרנות שהחזיקו בה זו אחר זו בשנים האחרונות.

יש בסיפור הזה טייקון שהאימפריה העסקית שהיתה לו נמצאת כעת בקשיים, והצליח להבריא חברה פושטת רגל, אבל מכר אותה בעודה צומחת והחמיץ כנראה את הפוטנציאל שלה; מניה שנמחקה מהבורסה לפני הזינוק הגדול בשווי החברה; הסתמכות על פעילות ייצור זולה במזרח שסייעה לחברת תעשייה להתגבר על משברים; ולפחות שני אקזיטים נאים של קרנות השקעה.

ב–2007 מכר איש העסקים אליעזר פישמן את השליטה (75%) באליאנס לקרן ורבורג פינקוס תמורת 50 מיליון דולר. היצרנית מחדרה היתה אז חברה בורסאית שמניותיה נסחרו בתל אביב במחיר ששיקף לה שווי שוק של כ–185 מיליון שקל - לאחר זינוק במחירה, ששנתיים קודם לכן ירד לרמה של פחות מ–50 מיליון שקל.

יו"ר אליאנס, איזיה צ'צ'יקצילום: איציק בן מלכי

פישמן רכש את החברה ב–1992 מכונס נכסים, בעת שהיתה מצויה במצב של פשיטת רגל. הוא הצליח לחלץ אותה מהמשבר שבו היתה שרויה, והנפיק אותה בתחילת 1993.

פישמן נאלץ להיפרד מאליאנס באותה תקופה בגלל הצורך הדחוף לממש נכסים עקב חובות גדולים שצבר בהימור כושל על הלירה הטורקית. חלק מההימור נעשה גם בכספים של אליאנס עצמה.

העסקה הנוכחית כוללת את עסקי ייצור הצמיגים של אליאנס בישראל, ושני מפעלים גדולים בהודו שצורפו אליה לאחר העסקה עם ורבורג פינקוס, ומהווים את מרבית פעילותה. קבוצת אליאנס כולה מעסיקה כיום כ–3,000 עובדים, מהם כ–650 במפעל בישראל.

יו"ר הקבוצה הוא איזיה צ'צ'יק, שמכהן בתפקיד כ–15 שנה, וכיהן בעבר כמנכ"ל בקבוצת עורק. המנכ"ל של אליאנס הוא יגאל טריכטר.

התמורה ששילמה ורבורג פינקוס נראית כיום צנועה - בעיקר לנוכח המחיר שבו רוכשת כעת יוקוהמה היפנית את מלוא האחזקות בחברה האם. המוכרת בעסקה הנוכחית, קרן ההשקעות הפרטית KKR, שהחזיקה בחברה בשלוש השנים האחרונות, רושמת כעת אקזיט נאה, שכן היא עצמה רכשה את השליטה בחברה תמורת חצי מיליארד דולר. אבל הזינוק הדרמטי נרשם עוד קודם לכן: בין הרכישה בידי קרן ורבורג פינקוס למכירה ל–KKR זינק שווי החברה פי עשרה.

אליאנס כבר אינה חברה ישראלית. הייצור המקומי שלה, שמתבצע במפעל בחדרה, אחראי לרבע מהכנסות החברה. מרבית פעילות הייצור נעשית בהודו, לאחר שהועברה לשם כחלק ממהלך שהוא מהגורמים המרכזיים לצמיחה במכירות של החברה ולזינוק האדיר בשווי שלה.

פעילות הייצור המקומית של החברה ממוקדת במוצרים המתוחכמים והיקרים יותר, בעוד הצמיגים הפשוטים יחסית מיוצרים בהודו. היפנים התעניינו, ככל הנראה, הן בפעילות הייצור המתוחכמת של אליאנס, הן בפעילות המחקר והפיתוח שלה והן ביכולות השיווקיות.

אליאנס מתמחה בצמיגים לחקלאות ותעשייה, תחום שהחברה היפנית שרוכשת אותה כעת מעוניינת ליצור בו דריסת רגל שחסרה לה. יוקוהמה, החברה השמינית בגודלה בעולם בענף זה, פעלה עד כה בעיקר בתחומי הצמיגים למכונית ולמטוסים. הכניסה לתחום הצמיגים הכבדים לחקלאות ותעשייה תאפשר לה כעת להרחיב את המיצוב שלה בשוק.

האג"ח נפדו לפני הזמן

יוקוהמה, שנוסדה ב–1917, הוקמה כמיזם משותף של חברת ייצור הכבלים יוקוהמה וב.פ. גודריץ'. זוהי חברה ציבורית שהמטה שלה ממוקם בטוקיו.

מלבד צמיגים למכוניות ולמטוסים, לחברה מוצרים נוספים - ובהם מחבטי גולף. יוקוהמה מייצרת גם צמיגים לתעשיית הבנייה והמכרות, ובעקבות הרכישה של אליאנס תרחיב את שוקי היעד שלה לצמיגים לתעשיות הייצור, החקלאות והיערנות, שבהן השחקניות הדומיננטיות הן ברידג'סטון ומישלן.

מניות יוקוהמה נסחרות לפי שווי שוק של 329 מיליארד ין (2.9 מיליארד דולר), לאחר ירידה של 20% במחיר המניה ב–12 החודשים האחרונים. עם זאת, בסיכום חמש השנים האחרונות, עלה מחיר המניה ב–180%. הכנסות החברה ב–2015 הסתכמו והרווח הנקי שלה הגיע ל–300 מיליון דולר.

בשנים האחרונות התחממה התחרות בתחום הצמיגים למכוניות עם כניסתן של יצרניות מדרום קוריאה, טייוואן וכמובן סין. מלבד התחרות המתעצמת, העיקה על החברות בתעשייה גם ההאטה החריפה בצמיחה של ענף הרכב מאז המשבר של 2008.

לפי תחזית של חברת המחקר פרידוניה, מספר הצמיגים שיימכרו בעולם צפוי לצמוח ב–4% עד 2019, עם צמיחה של יותר מ–5% באסיה ודרום אמריקה. פרידוניה צופה מכירות של 3 מיליארד יחידות, בשווי 258 מיליארד דולר ב–2019. סין אחראית כיום לרבע ממכירות הצמיגים במונחי יחידות.

יוקוהמה כרתה בריתות אסטרטגיות בשנים האחרונות עם חברות זרות במטרה להרחיב את פעילותה הגלובלית. ב–2014 חברה לקומהו, יצרנית דרום קוריאנית, במטרה לפתח צמיגים מתקדמים למכוניות. החודש היא פירקה שותפות אספקה עם קונטיננטל הגרמנית לאחר 14 שנה.

לפי דיווחי החברה היפנית למשקיעים, הרכישה מידי קרן ההשקעות הפרטיות (פרייבט אקוויטי) KKR משקפת לאליאנס מכפיל 2.2 על מכירותיה השנתיות של כלל הקבוצה (ATG) ומכפיל 12 על הרווח התפעולי שלה.

אף שמניות הפעילות המקומית של אליאנס נמחקו מהבורסה בתל אביב על ידי ורבורג פינקוס, החברה המשיכה לפרסם דו"חות כספיים למשקיעים בבורסה המקומית, מכיוון שאיגרות החוב שלה המשיכו להיסחר. החברה חדלה סופית להיות ציבורית באוקטובר 2015, כשביצעה פירעון מוקדם של איגרות החוב שלה (סדרה ב') בסכום של 36 מיליון שקל. בסוף נובמבר פירסמה החברה את דו"חותיה הכספיים האחרונים כחברה ציבורית - הדו"חות לרבעון השלישי של 2015 ולתשעת החודשים הראשונים שלה.

למרות מגמת הצמיחה ארוכת הטווח, הדו"חות הצביעו על ירידה בהכנסות הן ברבעון השלישי והן בתשעת החודשים הראשונים של השנה, אם כי הרווחים ברבעון עלו. ההכנסות של החברה ירדו בתשעת החודשים הראשונים של 2015 ב–5% ל–303 מיליון דולר. הרווח התפעולי ירד בתקופה זו ב–8% ל–26 מיליון דולר. הרווח הנקי ירד בתשעת החודשים הראשונים של 2015 ב–12% ל–18 מיליון דולר.

עם זאת, אף שההכנסות ברבעון השלישי ירדו ב–6% ל–99 מיליון דולר, הרווח התפעולי הרבעוני עלה ב–15% ל–9 מיליון דולר, והרווח הנקי טיפס ב–30% ל–5 מיליון דולר.

מהדיווחים על העסקה בחו"ל עולה כי ההכנסות של קבוצת ATG כולה מגיעות לכ–550 מיליון דולר בשנה, והרווח התפעולי שלה הוא כ–100 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים