האוזר מציג: כיפה אדומה, הזאב, והאזהרה לישראלים שמוציאים את הכסף מחוץ לווילה - אל הג'ונגל

יו"ר רשות ניירות ערך: "ישנם היום יותר ויותר מיזמי השקעה שפונים לציבור בהצעות מפתות. הם מתחפשים לסבתא חביבה וחייכנית ומבטיחים למשקיעים סוכריות בדמות תשואות פנטסטיות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בחודשים האחרונים החלו לקוחות שנפגעו מפעילות של חברות לא מפוקחות לאיים בהגשת תביעות נזיקין נגד הרשות לניירות ערך - על כך שישנה על המשמר. היום במסגרת נאום שנשא שמואל האוזר בכנס של העיתון כלכליסט השיב יו"ר הרשות לניירות ערך לאותם נפגעים כי בעצם האשמה הינה של המחוקק.

האוזר דימה את זירת ההשקעות הלא מפוקחות לג'ונגל וקרא למחוקק להרחיב את סמכויות הרשות על מנת שתוכל להגן על המשקיעים גם במקרים של הצעות לציבור שאינן נופלות תחת חוקי ניירות ערך.

יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזרצילום: דניאל בר און

"אנחנו רוצים להציב שלטים בשבילי הג'ונגל הזה כדי להזהיר את הישראלים שלא עומדים בפיתויים ומוציאים חסכונותיהם להשקעות מחוץ ל'וילה', היזהרו לכם! אתם בג'ונגל! אבל אנחנו לא נסתפק רק בהצבת שלטים, אנחנו רוצים לעשות סדר בג'ונגל ההשקעות הלא מפוקחות!", אמר האוזר

בנאומו הזכיר האוזר מספר מקרים בהם הרשות יצאה להגן על "המטיילים בג'ונגל". כך למשל, בפרשת קדם בה נלקחו הלוואות מהציבור למימון פוריקטים של תמ"א 38 או בפרשת אמיר ברמלי, בה הרשות ביקשה לעצור את פעילות קרן קלע - שהגיעה לפירוק עקב חובות של כ-300 מיליון שקל לנושים. ברמלי, שעומד בראש הקרן, נחשד בעבירות חמורות על החוק הפלילי של מרמה והטעיית משקיעים.

"בכל אחת מהפעמים הללו עלתה לדיון שאלת הסמכות של רשות ני"ע לפקח ולאכוף את הפרות החוק. ואני מבקש להדגיש, רק כאשר השתכנעה הרשות שפעילות עסקית של חברה היא תחת הפיקוח של רשות ני"ע, לרשות יש סמכות לחקור גם עבירות שקשורות למרמה והונאה", אמר האוזר.

מה נמצא בג'ונגל ההשקעות הלא מפוקחות של האוזר? זירות מסחר (זירות הפורקס) ומיזמים אינטרנטיים שמציעים ומבטיחים למשקיעים שלהם תשואות גבוהות מבלי להכיר את הסיכונים הכרוכים בהם.

באנלוגיה לתחפושת של זאב בסיפור כיפה אדומה לרגל חג הפורים הסביר האזור כי לצערו "ישנם היום יותר ויותר מיזמי השקעה שפונים לציבור בהצעות מפתות. הם מתחפשים לסבתא חביבה וחייכנית ומבטיחים למשקיעים סוכריות בדמות תשואות פנטסטיות. אבל מאחורי החיוך, מסתתרות שיניים חדות המשחרות לטרף המשקיעים התמימים.

"לא מדובר במקרה אחד או שניים. יש היום עולם שלם של השקעות, שהוא מסוכן, לעיתים דומה להימורים, שמתחפש להשקעות, ואלה נעשות במחשכים. עולם שלם של השקעות שמבטיחות רווחים קלים מבלי להכיר את הסיכונים הכרוכים בהן.המשקיעים במקרים רבים נמצאים באפילה מוחלטת לגבי הסיכונים הכרוכים באותן השקעות.

המשקיעים נמצאים באפילה מוחלטת לגבי האינטרסים של הגופים שמולם הם פועלים. המשקיעים מתבשמים מהרווחים שמחולקים בשנים הראשונות להשקעה. הכל נראה טוב. הכסף דופק כמו שעון. ועיניהם עצומות מלראות את הברוך שמחכה להם ממש מעבר לפינה".

לדברי האוזר "זהו ג'ונגל של הצעות השקעה לא מפוקחות. העניין הוא שמפעילי הג'ונגל חושבים, את מה שמקובל לחשוב, שבג'ונגל כמו בג'ונגל יש חוקים משל עצמו. ובכן, הם טועים. במדינת ישראל יש חוק אחד. והחוק הזה חל על כולם. ומי שלא הבין את זה עד כה, יבין את זה בקרוב. אנחנו מתכוונים לעשות סדר בג'ונגל. אנחנו פועלים לשפוך אור על עולם ההשקעות הזה".

בתגובה לשאלה כיצד הרשות מתכוונת לבצע את הסדר בג'ונגל? אמר האוזר כי "אני לא אוכל להרחיב כאן היום על כל האמצעים שאנחנו נוקטים. חלק מהאמצעים הללו השתיקה יפה להם".

לגבי הטוענים כי גם בבורסה ישנם סיכונים בהשקעה הוסיף האזור כי "הפעילים בג'ונגל יודעים שבלב שוק ההון ישנה שמורה. ישנה וילה. הלא היא הבורסה. בבורסה ישנם כללים ברורים. בבורסה ישנה שקיפות למשקיעים. בבורסה ישנם כללי ממשל תאגידי שמחייבים את השחקנים. בודאי שבבורסה ישנם סיכונים. אבל המשקיעים מודעים לסיכונים ומסוגלים לקבל החלטות השקעה מושכלות. מה עושים פעילי הג'ונגל? מנסים להסתנן לשמורה. מספרים סיפורים למשקיעים כאילו הכל אצלם מפוקח. הכל שקוף. הכל גלוי. ובכן, אחד הדברים שאנחנו עושים, הוא למתוח קו מפריד וברור בין הג'ונגל לבין השמורה. אנחנו פועלים לחשוף לעיני כל את המיזמים שמתחפשים להשקעות השקעה לגיטימיות. אנחנו מבקשים לא לאפשר למסתננים לא לגיטימיים להסתנן לשוק ההון המפוקח. הציבור ידע היטב אם הוא בשמורה או אם הוא בג'ונגל".

האזור ציין הרשות תמשיך להזהיר את הציבור. "נציב שלטי אזהרה לציבור בג'ונגל, ונעזור לו להבין מהם הסיכונים שהוא לוקח על עצמו בפוסעו בשבילי הג'ונגל". יש לציין כי התראות מעין אלו כבר ניתנו בעבר על ידי הרשות ואף צוטטו באמצעי המדיה אבל לא ממש מנעו את המשך התופעה של מיזמים עתירי סיכון אשר באים לנצל את תקופת הריבית האפסית ולפתות משקיעים להפנות אליהם כספים.

לא מזמן צעד אביב טלמור איש חברת הפורקס שקרסה יוטרייד- באזיקים לשחרור ממעצר - לאחר שכ-12 מיליון דולר מכספי משקיעיו התאדו ובמקומם מצאה הרשות רק 300 אלף שקל.

האוזר אמר כי "בהשקעות שאינן מפוקחות יש סיכון נוסף: ניהול הכסף במחשכים אינו מאפשר ללקוח לעקוב אחרי ההשקעות שלו כדי להבטיח שהן תואמות את טעמיו. ניהול הכסף במחשכים מגדיל את ההסתברות להונאות. לכן חשוב להגביר את מודעות הציבור לסכנות שכרוכות בהשקעה בהשקעות לא מפוקחות. וכך בכוונתנו לעשות".

האוזר ציין כי מבחינת הרשות עולם ההשקעות הדיגיטלי המטשטש לעיתים גבולות בין מותר לאסור יהווה את האתגר לשנים הבאות. הגנה על משקיעי נדל"ן בישראל (כולל תמ"א 38); נדל"ן בחו"ל; השקעה בהיי-טק; הלוואות P2P ועוד... זירות סוחר כגון: מט"ח ונגזרי מט"ח; מניות, אופציות בינאריות, מניות ועוד יהיה אחד האתגרים הגדולים שלנו לשנים הקרובות". אך מכיוון שלדבריו תמיד עולה השאלה האם לרשות יש בכלל סמכות לפעול כנגד אותם מיזמים על המחוקק לבצע תיקון בחוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט