מחירי הגז בעולם קורסים. בישראל - המחיר הגבוה תקוע במקום

חוזי הגז ביפן ובקוריאה ליולי קרסו מכ-20 דולר ליחידת חום לפני כשנה, ל-3.9 דולרים - ובאירופה המחיר הממוצע ירד ל-4.9 דולרים ■ התחזית: מחירי הגז יגרדו את התחתית עוד שנים

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

לפני כמה חודשים הציג בפני הממשלה שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שקף שכלל את מחירי הגז במקומות שונים בעולם. בין היתר, הוצג מחיר הגז באסיה, שהיה אז כ-18 דולר ליחידת חום; ומחירי הגז באירופה, שנעו בין 10 ל-15 דולרים. השקף נועד להדגים את סבירותו של מחיר הגז בישראל - 5.7 דולרים במועד הצגת הנתונים - לעומת מדינות אחרות בעולם. אלא שהצניחה במחירי הנפט והגידול המתמשך בהיצע הגז, הביאו לקריסה של המחירים בעולם, ונראה שהשקפים של שטייניץ אינם רלוונטיים.

על הנפילה במחירי הגז בעולם ניתן ללמוד מעסקות של גז מונזל (LNG), שנחשב ליקר יחסית בשל תהליך ההנזלה שהוא עובר לפני השינוע. כך למשל, חוזי LNG ליולי ביפן ובקוריאה (Japan Korea Market) צנחו בימים האחרונים לשפל חסר תקדים - 3.95 דולרים ליחידת חום, בהשוואה למחירים של 20-18 דולר לפני כשנה. גם מחיר הגז הממוצע באיחוד האירופי צלל בימים האחרונים ל-4.9 דולרים - קריסה של 40% בתוך שנה.

בנימין נתניהו (מימין) ויובל שטייניץ עם תרשים של מחירי הגז, בישיבת הממשלהצילום: אמיל סלמן

לצד מחירי ה-LNG, גם המחירים בחוזי ספוט לגז שזורם באמצעות צינור - צנחו. מחירים של חוזי גז בגרמניה, יבואנית של גז, הם כיום כ-5 דולרים, בהשוואה ל-11 דולר לפני כשנתיים. בבלגיה צנחו המחירים ל-4 דולרים, לעומת 14-10 דולר לפני כשנתיים; ואילו בהולנד ובארה"ב - שתי מדינות שמפיקות גז - צנחו המחירים ל-3.8 דולרים ולכ-1.9 דולרים, בהתאמה (בחוזים ליולי בארה"ב המחירים כבר ירדו לכ–1.7 דולרים).

מחירי הגז לא יתאוששו עם הנפט

מאז השפל בתחילת פברואר, מחיר הנפט זינק בכ-40% ל-37.6 דולר לחבית. למרות הזינוק, שנבע בעיקר מהצפי לקיצוץ בתפוקה של מדינות המייצאות נפט, ההערכות בשווקים הן כי מחירי הגז הטבעי לא יתאוששו במהרה, אלא ימשיכו להיסחר ברמות נמוכות למשך טווח ארוך. הסיבה לכך היא עודף היצע משמעותי של גז טבעי במשק הגז העולמי בשנים הבאות. הסיבה העיקרית היא כניסתן המאסיבית של אוסטרליה וארה"ב לתחום יצוא הגז המונזל (LNG).

השבוע נרשמה נקודת ציון נוספת במשק הגז העולמי, לאחר שמתקן הנזלה מהגדולים בעולם החל לפעול בצפון מערב אוסטרליה. מדובר במתקן גורדון, שמפעילה ענקית האנרגיה שברון, חברת הנפט השנייה בגודלה בארה"ב. אתר ההנזלה, שהקמתו נפגעה ונדחתה בשל מחירי הגז הנמוכים, צפוי לשנע את משלוח הגז הראשון בשבוע הבא. לצד המתקן של שברון, בימים אלה מוקמות באוסטרליה פלטפורמות רבות של יצוא גז מונזל (LNG), כך שעד 2020 אוסטרליה צפויה לעקוף את קטאר ולהפוך למפיקת הגז הגדולה בעולם.

שדה הגז גורגון באוסטרליהצילום: Chevron Australia Pty Ltd

גם בצדו השני של כדור הארץ נרשמה "אבן דרך היסטורית", כפי שנכתב באתרי אינטרנט מתחום האנרגיה, לאחר ש-Cheniere Energy החלה להפעיל מתקן ענק ליצוא גז נוזלי בלואיזיאנה, ארה"ב. בימים האחרונים משלוח גז נוזלי ראשון עזב את המתקן לברזיל. מתקן ההנזלה כולל, בין היתר, חמישה רציפי הטענה של LNG, בקיבולת כוללת של 16.9 מיליארד רגל מעוקבת (BCF) של גז טבעי.

"משק הגז נמצא בעודף היצע. אני מעריך שלא נראה ירידה בכמות הגז בעולם בשנים הבאות", אמר אנליסט האנרגיה של בית ההשקעות אי.בי.אי, לירן לובלין.

"הגידול בהיצע של הגז הטבעי אינו הפתעה. כבר לפני חמש שנים ידעו שהולך להיות גידול משמעותי בעתודות הגז בעיקר בארה"ב ובקטאר. עלויות ההפקה נהפכו לזולות הרבה יותר כתוצאה משיפורים טכנולוגיים. זה הגדיל משמעותית את ההיצע בעולם", הוסיף האנליסט עוז לוי מאיפקס הנפקות.

לוי הדגיש כי חלפו חמש שנים מאז שאישרו בארה"ב יצוא גז ועד שסיימו לבנות את מתקני ההנזלה. "בחלק מהמקומות בארה"ב מעדיפים שלא להוציא את הגז מהאדמה, בגלל שאין למי למכור אותו. המצב הוא שמשק הגז העולמי עולה שלב ומשתכלל - כך שנהיה יותר קשר בין שווקים שונים בעולם. השכלול של משק הגז הביא להפחתת מחירים באירופה, ועירער על הדומיננטיות של רוסיה ביצוא הגז ליבשת", הוסיף לוי.

לצד הגידול בהיצעים, חלק מהאנליסטים אף צופים ירידה בביקוש לגז בעולם, בעיקר על רקע הנפילה במחירי הסחורות - ובראשן הפחם. אותם אנליסטים טוענים שבמדינות באסיה, שפחות רתומות למאבק בצריכת הדלקים המזהמים, ימירו את השימוש בגז לפחם, ובתמיכת ההאטה הגלובלית יקטינו את הביקושים. חלק מהאנליסטים אף צופה שבטווח הארוך הגז עשוי להתחרות עם אנרגיות מתחדשות, כמו אנרגיה סולארית או תחנות רוח, שהשימוש בהן תופס תאוצה בעיקר במדינות המערב.

על רקע הצניחה במחירי הגז, פקיסטן פתחה באחרונה חוזה גז מ-2013 עם קטאר. בחוזה המקורי נקבע כי פקיסטן תייבא גז נוזלי ב-6.65 דולרים ליחידה. בחוזה החדש, לטווח של 15 שנים - נקבע מחיר אטרקטיבי של 13.37% מהמחיר הממוצע של נפט מסוג ברנט בשלושה חודשים. בעת החתימה, החוזה החדש גילם מחיר של כ-5.35 דולרים ליחידת חום - "הנחה" של כ-20%. מדובר במחיר נמוך מהמחיר הממוצע בחוזי תמר (5.4 דולרים ליחידת חום ברבעון האחרון), שבו נמכר גז מצינור - ולא בתהליך יקר של LNG, לתקופה זהה.

הזווית הישראלית

"בישראל מחיר הגז נשאר במקום, אך בעולם המחיר הוא דינמי ומהווה נגזרת למחירי הסחורות", הדגיש לוי. "מחירי הגז אצלנו קשורים לרגולציה. נכון היה להצמיד את מחיר הגז בחוזה של חברת החשמל למחיר הפחם, וזאת כדי להפחית את התמריץ להשתמש בחומר המזהם. לחברות כמו בזן או פז, הייתי מצמיד את מחיר הגז למזוט - ללא מחירי 'רצפה'. החוזים של החברות האלה כיום מוצמדים למחיר הנפט".

ומה ההשלכות של מצב משק הגז העולמי על תמר ולווייתן? קשה לראות כיצד במחירים הנוכחיים יצליחו השותפות במאגרים למכור גז ליוניון פנוסה או לבריטיש גז במצרים, שמעוניינות להנזיל את הגז ולמכור אותו ביעדים באירופה. בשורה התחתונה, רמות המחירים הנוכחיות במשק הגז העולמי הופכות את עסקי ההנזלה ממצרים ללא כלכליים ולא תחרותיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח